Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tatra má nového majitele, koupi za 176 mil. Kč financovala J&T

Tatra má nového majitele, koupi za 176 mil. Kč financovala J&T

15.03.2013 11:48, aktualizováno: 15.3. 14:13
Autor: ČTK

Aktualizováno

Kopřivnická automobilka Tatra byla dnes v dražbě v Chebu prodána za 176 milionů korun. Podnik vydražila společnost TRUCK DEVELOPMENT, která byla do obchodního rejstříku zapsána teprve před týdnem. Peníze na koupi podle informací ČTK poskytla investiční skupina J&T. 

Hodnota Tatry byla k dnešnímu dni stanovena na 1,765 miliardy korun, její závazky činily 1,5 miliardy korun. Vyvolávací cena byla 175,135 milionu. Dražby se zúčastnil jediný dražitel. 

"Podnik chceme převzít v pondělí, nebo v úterý. Nepředpokládáme žádné propouštění a chceme zachovat výrobu v současném rozsahu. Chceme v co nejkratší době podnik stabilizovat a dohodnout se se všemi odběrateli, dodavateli a zaměstnanci, které nechceme propouštět," řekl ČTK předseda představenstva Truck Development Marek Galvas. Potvrdil, že společnost Truck Development byla založena teprve před nedávnem, účelově kvůli převzetí Tatry. "V příštím týdnu se budeme snažit jmenovat nový management Tatry," dodal Galvas. Nevyužije prý žádné členy současného vedení podniku, který má nyní podle zprávy exekutora na účtech "pouhých" 160.207 korun. 

Prostředky k financování akvizice poskytla společnosti Truck Development investiční skupina J&T. Galvas figuroval v některých firmách spřízněných s J&T. "J&T v rámci akvizice Tatry financuje klienta. Pan Galvas není přímo zaměstnancem J&T," uvedl marketingový ředitel J&T Petr Málek bez dalších podrobností. 

Galvas ČTK potvrdil, že J&T stojí za ovládnutím Tatry, ale prý nejen ona. "Peníze (zbylých 75 milionů Kč) uhradíme ihned po 15 dnech, kdy nabude exekuce právní moci," uvedl Galvas. Podle soudního exekutora Davida Koncze musí nabyvatel za Tatru zaplatit do dvou měsíců. "Účastníci dražby nebo vydražitel se mohou proti exekuci odvolat do 15 dnů," uvedl. 

Slavného českého výrobce nákladních automobilů poslala do dražby společnost Composite Com, které Tatra dluží asi 650 milionů Kč. Podle mediálního zástupce společnosti Andreje Čírtka byla dnešní dražba zřejmě vůbec první, kdy se touto variantou řešilo vypořádání pohledávky u takto velké firmy. Zároveň vyloučil, že by firma Composite Com měla sama zájem do podniku vstoupit. "Chceme jen uspokojit naši pohledávku a toto je nejrychlejší cesta," uvedl. 

"Dnešní změna vlastníka řeší finanční záležitosti, které firmu v minulých třech letech brzdily. Nové výrobky a nové trhy, na něž Tatra v tomto obtížném období vstoupila, by se nyní mohly rychle rozvíjet a přivést Tatru zpět na špičkovou pozici, která jí náležela předtím, než byl průmysl zasažen celosvětovou finanční krizí," reagoval na výsledek dražby generální ředitel společnosti Tatra Ronald Adams. Dražba kopřivnického podniku podle něj neměla na jeho chod negativní vliv. 

Veškeré závazky zůstávají stále na Tatře a.s., nový majitel firmy slíbil, že začne se všemi věřiteli příští týden jednat. Galvas potvrdil, že kupec Tatry zachová muzeum s cennými sbírkami historických vozidel, jejichž účetní hodnota dosahuje 300 milionů Kč. 

Z kupní ceny bude podle Koncze uspokojena přednostně pohledávka Composite Com, který vyvolal exekuci. "Jsme spokojeni s tím, že bylo vydraženo. Ale částka nedosahuje výše naší pohledávky, z níž ještě zbývá uhradit většina. Proto vítáme, to prohlášení, které tady padlo, že vydražitel bude okamžitě jednat se všemi věřiteli, tak aby byly jejich pohledávka vypořádány. Očekáváme, že to proběhne už příští týden," uvedl Čírtek. Dodal, podobně jako právník a správce Tatry, že kupce Tatry neznají a nikdy s jejich zástupci nejednali. 

Všechny strany exekuce se dnes divily tomu, že se dražby zúčastnil jediný dražitel. Podle Galvase to mohlo být způsobeno tím, že byl tento týden podán na Tatru a. s. insolvenční návrh. Krajský soud ho nakonec ve čtvrtek odmítl, dražba se proto mohla uskutečnit. "Dražba byla v dané situaci nejlepším řešením, byl zachován chod podniku. Pro Tatru bylo jedině dobře, že byl zvolen tento způsob exekuce," uvedl Koncz. Nevyloučil to, že se mohou v budoucnu dražit další závazky Tatry. 

Tatra je tradičním výrobcem nákladních vozů. Firmu od roku 2006 kontrolovali čtyři čeští a zahraniční investoři reprezentovaní bývalým členem dozorčí rady a současným předsedou představenstva společnosti Američanem Adamsem. V roce 2010 snížila svou více než sedmisetmilionovou ztrátu na 158 milionů korun.


Váš názor
  •  
    16.03.2013 16:30

    Myslim ze od estebakov to bol zasa dobry tah a co sa nepodarilo Majskemu, zurocili JT. Ako inak, starym komunistickym strukturam sa dari. Najprv dostat uspesnu znacku ku krachu a potom za babku kupit. K tomu plno oblbovania v mediach o zachrane a ako smotanu veterany za 300mil korun navrch. Nehovoriac o tom ze za nakradnute na Slovensku sa v Cechach prilis neobzeraju a este ked to ma vyzerat ako zachrana podniku v Cechach, tak aj bratom Slovakom mozu podakovat. Je to ako sa v Cechach hovori, na zbliti.
    h4vr4n
Aktuální komentáře
25.03.2023
8:17Víkendář: Být akcionářem banky a mít u ní vklad jsou dvě rozdílné věci, ale u obou nakonec rozhoduje to samé
24.03.2023
21:11Ani nervozita z Evropy nestlačila americké akcie do záporu  
17:34PTP: Ropa může jít krátkodobě na 55 dolarů za barel
17:21Turbulentní závěr týdne a padající Deutsche Bank. V čem je problém tentokrát?  
16:40Vodíková ekonomika: Reálné kontury legendárního El Dorada  
15:57V turbulencích kolem bank může být Čína bezpečným přístavem
15:55Trhy zase pracují pro Fed. Ale jen na povrchu
15:31MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu 25. 4. 2023 a zveřejnění konsolidované výroční finanční zprávy
14:32Přišla změna investičního režimu. Akcie již mají alternativy, věří investor
12:05Perly týdne: QE je fakticky zpět, na akcie ale ještě čas není
11:16Banky, indexy, výnosy i eurodolar obrátily rázně dolů  
11:00Bloomberg: Banky ruší zákazy náboru zaměstnanců, chtějí talenty z Credit Suisse
10:45Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu nečekaně zrychlil. Daří se zejména službám
10:12Důvěra v ekonomiku v březnu mírně vzrostla díky vyhlídkám průmyslu. Domácnosti jsou ale pesimističtější
9:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:08Rozbřesk: Kdo další proletí čelním sklem?
9:04Americké úřady vyšetřují Credit Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům obejít sankce
8:54Primoco svolává valnou hromadu, Credit Suisse i UBS vyšetřují americké úřady a futures jsou v červeném  
5:57Pokud nevíme, neměli bychom hrát. Není proč být nyní za investiční hrdiny, radí investor

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data