Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA i Německo debatují o minimální mzdě: Obama požaduje 9 USD, Merkelová se plošné sazbě brání

USA i Německo debatují o minimální mzdě: Obama požaduje 9 USD, Merkelová se plošné sazbě brání

27.03.2013 18:24
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V americkém Kongresu začala dlouho očekávaná bitva o zvýšení minimální mzdy. Do debaty k tématu, v jehož epicentru stojí střední a malé firmy, vyrazili odpůrci i příznivci vyzbrojení sociálními sítěmi, videi, tiskovými prohlášeními a nepřeberným množstvím statistik a protiřečících si studií.

Projednávané zvýšení spodní hranice hodinové výplaty ze 7,25 USD na 9 USD navrhl prezident Barack Obama. Současná úroveň minimální mzdy znamená v přepočtu roční příjem 15 tisíc USD (300 tisíc Kč). Naposledy byla zvýšena v červenci 2009, několik měsíců po Obamově nástupu do úřadu.

Národní federace nezávislých podnikatelů, sdružující menší zaměstnavatele, se staví jednoznačně proti návrhu. Šéf federace Bill Dunkelberg odmítá často používaný argument, podle něhož růst minimální mzdy podpoří ekonomiku tím, že lidem s nízkými mzdami umožní vydělat víc peněz, jež se pak ve formě výdajů vrátí do oběhu, a navíc zlepší jejich sociální situaci.

„Každý dolar minimální mzdy, který pracovník dostane, nejdřív vezmete spotřebitelům, takže k žádnému celkovému zvýšení kupní síly, jak tvrdí stoupenci, nedojde,“ tvrdí Dunkelberg. Zvyšování mezd podle něj škodí firmám, jelikož chudým nepomůže (většina stejně nepracuje); sníží zaměstnanost, omezí pracovní příležitosti pro mladé lidi, zvýší cenu zboží vyprodukovaného s vysokým podílem faktoru práce a také sníží kupní sílu spotřebitelů, protože firmy budou muset kvůli růstu nákladů zdražovat produkci.

Přívrženci Obamovy iniciativy nezůstávají pozadu a kontrují PR kanonádou, v níž nechybí jména, místa a komentáře od konkrétních podnikatelů. Do diskuze se zapojili i výkonní ředitelé známých korporací.

„Minimální mzda je dvousečná záležitost,“ prohlásil šéf kavárenského řetězce Starbucks Howard Schultz v rozhovoru pro CNBC. Podle něj stojí za to minimální mzdu zvýšit, avšak je třeba velmi dobře zvážit následky. Některé zaměstnavatele – a mohlo by jich být hodně – by totiž krok mohl odradit od najímání nových lidí či navyšování pracovní doby pro lidi s částečným úvazkem.

Pozitivně se k návrhu staví i skupina podniků sdružená v organizaci Business for a Fair Minimum Wage (BFMW). Její členové poukazují na studie, podle nichž růst minimální mzdy nevede ke snižování počtu pracovních míst.

Podle Holly Sklarové z BFMW si lidé mohli za minimální mzdu před čtyřiceti lety koupit víc zboží než dnes za 7,25 USD na hodinu. „V porovnání s národním důchodem jsou korporátní zisky na nejvyšší úrovni od roku 1950, zatímco podíl jdoucí zaměstnancům je blízko dna. Na padajícím mzdovém prahu nelze budovat silnou ekonomiku,“ tvrdí Sklarová.

Potenciální dopad zvýšení minimální mzdy je značný. Zisky velkých společností i akciové trhy ve Spojených státech míří nezadržitelně severním směrem, avšak menší podniky, tradiční tahoun růstu zaměstnanosti, zatím ve vytváření nových pracovních míst zaostávají. Indexy důvěry v sektoru naznačují pokračující obavy z budoucnosti.

Šéf velkoobchodního řetězce Costco Craig Jelinek tvrdí, že slušná mzda je základem dobrého byznysu. „Naše počáteční sazba ve všech státech je 11,50 USD na hodinu, přičemž jsme stále schopni udržet personální náklady nízko,“ tvrdí Jelinek s tím, že úspěch jeho obchodního modelu spočívá v udržení skvělých zaměstnanců.

Debatuje i Německo

Téma minimální mzdy se dostává do popředí i v největší evropské ekonomice, Německu, které navíc na podzim čekají všeobecné volby. Odbory zastupující zaměstnance v sektoru pohostinství a služeb lobbují za zavedení federální minimální mzdy 8,5 euro za hodinu, avšak vláda tlaku odolává argumentem, že by se tím narušil tradiční a osvědčený systém mzdového vyjednávání mezi odbody a svazy zaměstnavatelů, do něhož nezasahují politici.

Po zemských volbách v Dolním Sasku se sociálnědemokratické SPD a Zeleným podařilo ve Spolkové radě, horní komoře federálního parlamentu, získat většinu, čehož obě strany hodlají využít k prosazení minimální mzdy. Kancléřka Merkelová z CDU zatím upřednostňuje sektorové minimální mzdy. Ty už platí v několika odvětvích a vztahují se například na 600 tisíc pracovníků ve stavebnictví a bezpečnostních službách.

Firmy ale varují před zaváděním minim v dalších sektorech, jelikož jim tak hrozí růst nákladů. Opatrnost radí i levicově zaměřený ekonomický institut DIW. „Pokud se pro to politici rozhodnou, postupoval bych obezřetně. 8,5 euro na hodinu je podle mě příliš. Lepší by bylo začít na 7 eurech a počkat, co se stane,“ tvrdí Karl Brenke z DIW.

(Zdroje: CNBC, WSJ, DW)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2023
17:57Propichování bublin reálnými sazbami a férové valuace celého trhu
17:20S&P 500 se dál opírá o techy. Plyn prudce zdražil a data zklamala  
16:58Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v červnu klesla kvůli Německu
16:58Ján Hladký: Expanze Piluka.cz není zadarmo (nové doporučení a cílová cena)  
16:49Itálie by mohla přestat vyrábět elektřinu z uhlí už v roce 2024, řekl ministr
14:45Investoři k americkému trhu opatrní, preferují růstové tituly. Evropa stále levnější
13:44WSJ: Regulátoři v USA chtějí zpřísnit kapitálové požadavky pro velké banky
12:46Týdenní výhled: Saúdská Arábie snižuje dodávky ropy, Americká vláda začne vysávat likviditu  
12:15Omezení dodávek cenu ropy příliš nenakoplo. Dluhopisy sledují aktivitu americké vlády  
12:06Letecké společnosti více než zdvojnásobily výhled tvorby letošního zisku
10:54Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB
9:46Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
9:23Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
9:17Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky a experty, Michalem Šnobrem, Jaroslavem Šurou či Radimem Dohnalem 7. 6. od 15:00
8:51Saúdové omezí těžbu, Evropa zahájí smíšeně  
8:30Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
7:06Velký návrat domů: Firmy se kvůli geopolitickému napětí přibližují zákazníkům
04.06.2023
10:20Víkendář: Firmy chtějí diverzifikovat, mohou jít cestou, kterou již roky sleduje Samsung a nyní se přidává Apple
03.06.2023
12:17Víkendář: Co fungovalo v Číně, nemusí fungovat v Indii
02.06.2023
22:01Býci nadále válcují WallStreet. Nasdaq Composite na ročních maximech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m