Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozí zemím s velkým bankovním sektorem osud Kypru?

Hrozí zemím s velkým bankovním sektorem osud Kypru?

02.04.2013 18:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Je možné, že by země eurozóny s velkým bankovním sektorem čelily stejnému riziku jako Kypr? Odpověď je záporná. Hlavní příčinou problémů kyperského bankovního sektoru byly obrovské ztráty jeho dvou největších bank. V jiných zemích eurozóny, kde bankovní sektor představuje klíčový sektor ekonomiky, ale takové nebezpečí nehrozí.

Když se podíváme na zisky největších kyperských bank, vidíme následující: Bank of Cyprus dosáhla v roce 2011 ztráty na úrovni zisku před zdaněním ve výši 1 749 milionů dolarů, rentabilita jejích aktiv dosáhla -3,6 % a rentabilita kapitálu -67,3 %. Marfin Laiki Popular Bank dosáhla v roce 2011 ztrátu ve výši 5 306 milionů dolarů, rentabilita jejích aktiv byla -12,2% a rentabilita kapitálu -161,6 %. Záporné rentability kapitálu dosáhla i třetí největší banka, tedy Hellenic Bank. Ze sedmi největších bank byla rentabilita kapitálu negativní u pěti bank, zbylé banky ji měly sice kladnou, ale velmi nízkou. Jaká je situace v jiných zemích?

Následující graf řadí evropské země podle toho, jaký mají poměr velikosti rozvahy bankovního sektoru k HDP. Ve srovnání s Kyprem je bankovní sektor mnohem větší v Lucembursku, podobná velikost bankovního sektoru je na Maltě a v Irsku, o něco menší najdeme ve Velké Británii a Dánsku: 
 
000 sous1

Druhý graf ukazuje rentabilitu aktiv bankovního sektoru ve jmenovaných zemích. Je jasné, že Kypr se svou nízkou návratností představuje naprostou výjimku: 
 
000 sous2

Kyperské banky vykazovaly v roce 2009 a 2010 zisky, jejich výsledky se začaly zhoršovat v roce 2011. Hlavním důvodem byla jejich angažovanost v Řecku. Podíl špatných úvěrů se však začal prudce zvyšovat i na Kypru, což naznačuje, že rovněž u domácích úvěrů existoval vážný problém. Podobný vývoj vidíme na Maltě, svým rozsahem se ale neblíží situaci na Kypru a maltské banky si stále drží vysokou ziskovost. Podíl špatných úvěrů v Dánsku a Velké Británii je nízký a v Lucembursku je téměř nulový, což ukazuje třetí graf: 

000 sous3
 
Celkově tedy můžeme říci, že v evropských zemích, kde hraje bankovní systém nejvýznamnější roli, dosahují banky zisků. Podíl špatných úvěrů pak naznačuje, že tato situace by se v blízké budoucnosti neměla měnit. Kyperské banky byly ještě v letech 2009 a 2010 také ziskové a ani u ostatních zemí bychom neměli propadat pocitu, že nehrozí žádné nebezpečí. Je ale jasné, že Kypr byl výjimečným případem.

(Zdroj: Zsolt Darvas, Bruegel)


Čtěte více:

Kypr nebude modelový příklad, couvá šéf Eurogroup. Banky budou zavřené do čtvrtka
26.03.2013 8:30
Záchranný plán pro Kypr, který mimo jiné předpokládá ztrátu části nepo...
Kyperský zástřih ohrožuje další finanční centra eurozóny
28.03.2013 12:21
Island, Irsko, Řecko, Kypr. Kdo je v kolotoči krizí další na řadě? Po ...
Kypr se dohodl s Trojkou. Ministr financí rezignoval, dojde na obměnu vlády
02.04.2013 14:33
Kyperský ministr financí Michalis Sarris dnes oznámil, že odstupuje z ...

Váš názor
  •  
    03.04.2013 10:15

    Chápu, že všechno se nemusí povést. Nevadí mě ani radikální řešení. Co mě vadí, že nenní nikdo zodpovědný, všichni kteří byli v centru dění odejdou s bonusama v řádech milionu, neli miliard a nic se neděje, můžem krást dál. Když se to zase nepovede no tak co, provede se ještě radikálnější scénář, zvýší se bonusy, odůvodní se nepostradatelností, konkurenčním tajemstvím, případně něčím jiným a scénář se opakuje. zaplatí to ti drobní ovčané v různých státech.Pěkné svinstvo.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru