Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kyperský zástřih ohrožuje další finanční centra eurozóny

Kyperský zástřih ohrožuje další finanční centra eurozóny

28.03.2013 12:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Island, Irsko, Řecko, Kypr. Kdo je v kolotoči krizí další na řadě? Po brutálním zeštíhlení kyperských finančních institucí se pozornost upřela na další země s „přebujelým“ bankovním systémem, na němž závisí tisíce pracovních míst a do velké míry i růst jejich ekonomiky.

Podle záchranného plánu, který byl Kypr nucen v hodině dvanácté podepsat, musí ostrov přizpůsobit velikost svého finančního odvětví průměru eurozóny. Nato se rozhořela debata, okořeněná neopatrnými poznámkami novopečeného šéfa Eurogroup Jeroena Dijsselbloema, ohledně kyperského precedentu pro další záchranné operace a o budoucnosti hospodářských modelů některých členů eurozóny.

Rozhodnutí o tom, že na restrukturalizaci dvou největších kyperských bank budou biti i klienti, také v některých zemích zvýšilo obavy, že eurozóna ztratí svoji atraktivitu jako hostitel mezinárodních finančních center.

Trhy si dále všimly pátečního prohlášení předsedy Evropské komise José Barrosa, podle něhož je kyperská krize „důsledkem neudržitelného finančního systému,“ jehož velikost několikanásobně přesahovala HDP země a jenž se „musí přizpůsobit.“

Kritici tento přístup považují za příliš redukcionistický. Nejde prý o velikost bankovního sektoru, ale o jeho kvalitu, odolnost a vztahy se zbytkem eurozóny. Kypr neopatrně sázel na řecké státní obligace a nezbavil se jich, ani když se jejich hodnota začala ukazovat jako velmi pochybná.

Někteří finanční experti poukazují na to, že vlády musí chtě nechtě věnovat velkou pozornost velikosti finančního systému, který u sebe hostí. Krachující banky mohou s sebou stáhnout i stát, který nebude schopný je zachránit. Tento scénář se odehrál v Irsku, jehož banky propadly realitní mánii a po splasknutí bubliny vláda jejich sanaci sama nezvládla.

„Poučení z Kypru spočívá v tom, že pokud je bankovní sektor obrovský, stát je hodně zranitelný,“ tvrdí Nicolas Veron z bruselského think tanku Breugel.

Lucembursko v defenzivě

V hledáčku pochybovačů se včera octlo zejména Lucembursko s Maltou, které definici „ministátu s megabankami“ splňují do puntíku. Lucembursko, jedno z největších finančních center na kontinentě, se proti výhradám vůči životaschopnosti své ekonomiky a srovnávání s Kyprem ostře ohradilo. Podle ministra financí Luca Friedena není na nadprůměrně velkém bankovním sektoru nic špatného. „Chceme ho dále zvětšovat, ne ho omezovat,“ prohlásil Frieden.

Vyjádřil také nesouhlas s tím, že podmínky vnucené Kypru by měly být návodem pro řešení budoucích bankovních krizí. Všechny vklady, bez ohledu na jejich velikost, by měly být chráněny. „Rizika kyperského modelu jsou příliš vysoká,“ myslí si Frieden a dodává, že střadatelé by měli mít ve své banky absolutní důvěru.

Ačkoliv má Lucembursko dvakrát méně obyvatel než Praha, řadí se mezi světová finanční centra s širokou paletou bank, investičních fondů a správců aktiv starajících se o portfolia zámožné klientely. Aktiva bank převyšují roční výstup ekonomiky 22násobně, což je v eurozóně s přehledem nejvyšší poměr. Kyperské banky svou velikostí dosahovaly osminásobku kyperského HDP.

„Trhy se nyní zaměřují na možné slabiny členských států eurozóny, jejichž finanční sektory jsou v porovnání s jejich ekonomikami příliš velké,“ myslí si Christian Schulz z londýnské Berenberg Bank. Politické signály vyslané kyperským bailoutem jdou podle něj jasně proti zájmům Lucemburska. Jen sám fakt, že země musí vysvětlovat, proč jsou její banky tak velké, prý vzbudí obavy střadatelů.

Za svoji pozici ve světě globálních financí Lucembursko vděčí obvyklé kombinaci nízkých daní a relativně uvolněné regulaci, která platí už desítky let. Finanční i dluhovou krizi země přečkala vcelku bez úhony, avšak její představitelé se obávají, že by mohla hodně ztratit, pokud se investoři začnou na měnovou unii dívat skrz prsty. „Střadatelé a investoři půjdou do Asie, nebo jinam,“ tvrdí Frieden.

Malta a Slovinsko

Srovnání s Kyprem včera také odmítl guvernér centrální banky Malty Josef Bonnici. Aktiva největších maltézských bank jsou v porovnání s HDP „pouze trojnásobná“, což je podle guvernéra v rámci normy. Podle dat Evropské centrální banky poměr v celém bankovním sektoru dosahuje podobných hodnot jako na Kypru.

Podle Bonniciho je kyperský případ výjimečný v tom, že tamní banky projevily neuvěřitelnou míru lehkovážnosti či hlouposti při nákupech řeckých státních dluhopisů. „Domácí maltézské banky mají jen omezenou expozici na země v záchranném programu.“

S problémy v bankovním sektoru, zejména s nesplácenými úvěry, v poslední době zápasí i Slovinsko. Premiérka Alenka Bratušeková včera parlamentu sdělila, že země nebude potřebovat mezinárodní pomoc: „Budeme pokračovat v restrukturalizaci a stabilizaci bankovního systému.“

Deník Wall Street Journal poznamenává, že lucemburský bankovní sektor tvoří převážně dcery a pobočky zahraničních bank, které se v případě krizí mohou spoléhat na podporu mateřských ústavů a nakonec i domovských vlád těchto ústavů. Jen 8 % bankovních aktiv v Lucembursku drží domácí banky. Na Kypru to bylo 71 %. Všechny tři velké ratingové agentury hodnotí lucemburské státní dluhopisy nejvyšší známkou.

(Zdroje: WSJ, Reuters, EurActiv)


Další zprávy k vývoji situace na Kypru naleznete v Tématu týdne

kypr.jpg

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů