Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Občanství EU je na prodej, hlavně v problémových zemích

Občanství EU je na prodej, hlavně v problémových zemích

23.4.2013 18:27
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Kyperský prezident Nikos Anastasiades hodlá odměnit bohaté ruské a další investory, kteří zůstanou jeho ostrovu věrni, udělením občanství, čímž by se jim automaticky dostalo občanství Evropské unie. Na kyperský pas by měla stačit částka 3 milionů EUR. Zoufalý krok, řeklo by se. Jenže podobným způsobem lákají movité cizince další státy EU.

Kdo někdy stál na arménsko-gruzínské hranici a s pasem EU předběhl frontu nebohých Íránců, může potvrdit, že unijní občanství se občas hodí. Zájemcům nabízí mnoho dalších výhod. Krom přednostní evakuace z krizových oblastí či služeb všech konzulárních a diplomatických misí států EU v zahraničí jde například o volnější podmínky pro cestování a mnohem méně práce a starostí s vízy. Evropský pas také výrazně zjednodušuje podnikání v EU.

Právě toto vábidlo Anastasiades představil na nedávném setkání ruské podnikatelské diaspory v Limassolu. Snažil se tak zmírnit dopad tvrdých podmínek restrukturalizace dvou největších kyperských bank, která by majitele větších kont mohla připravit o značnou část jejich prostředků. Kyperský pas bylo možné „zakoupit“ už dříve, jenže dosud museli zájemci investovat nejméně 15 mil. EUR v období pěti let.

Evropská komise se sice snaží získat větší vliv na imigrační a azylovou politiku a řada hlasů v Bruselu i jinde volá po sjednocení (v unijním žargonu „harmonizaci“) podmínek, za kterých státy udělují občanství. Jednotlivé metropole se však po ztrátě suverenity v oblasti monetární a v poslední době i fiskální politiky nebudou chtít vzdát jedné z posledních významných pravomocí, obzvlášť když z ní může být zdroj příjmů.

Při bližším zkoumání vyjde najevo, že otázku přistěhovalectví a udělování občanství regulují členské státy EU velmi odlišně a že skutečnost, že se za určitých okolností prostituují, je poměrně starý jev. Koupit si pas šlo před rokem 2001 například v Irsku. Nyní je pro jeho získání třeba v zemi investovat 500 tisíc EUR do veřejného projektu v oblasti vzdělání, zdravotnictví, umění či sportu.

 
V Portugalsku je občanství navázáno na koupi nemovitosti a podobnou politiku by teď chtělo zavést stavebním boomem odrovnané Španělsko. Pro povolení k pobytu by kandidátům měla stačit investice za 160 tisíc EUR. Rakouský stát zase může udělit občanství lidem na základě jimi „již prokázaných služeb a výjimečných výkonů, které od nich lze ještě očekávat ve zvláštním zájmu republiky.“ Podle informací místního tisku se takto k rakouskému pasu dostal hotelový magnát ze Saúdské Arábie či proslulá ruská operní pěvkyně Anna Netrebko. V roce 2011 bylo občanství Rakouska takto uděleno 23 cizincům, loni žádnému. Pro ostatní, méně talentované zájemce je naturalizace v Rakousku naopak v rámci EU nejtěžší. Obnáší vysoké poplatky a dlouhé čekací lhůty.

V předluženém Maďarsku cestičku k nové vlasti umete nákup státních dluhopisů. Trvalý pobyt a „preferenční zacházení“ při žádosti o občanství zajistí investice do speciálních „rezidenčních“ obligací za 250 tisíc EUR. Potenciální zájemci přichází hlavně z Ruska, Číny a Indie. Pravděpodobně nevadí, že nová ústava přijatá nacionálně-konzervativní vládou Viktora Orbána se hemží odvolávkami na křesťanskou víru, tisíc let starou korunu svatého Štěpána a „sjednocený“ maďarský národ. Pár Číňanů či Indů navíc se v tom národním mumraji snadno ztratí, hlavně když platí.

(Zdroje: DW, Reuters, portfolio.hu)


Čtěte více:

Rusové chystají úprk z Kypru. Co čeká tamní ekonomiku?
25.3.2013 12:22
Plán pomoci EU a MMF pro Kypr odvrátí hrozbu státního bankrotu, ale př...
Faber: Kypr se bude opakovat všude. Bohatí se nikde neschovají (+video)
3.4.2013 13:07
Rostoucí příjmová nerovnost mezi lidmi nakonec povede k tomu, že bohat...
Portugalsko schválilo nové výdajové škrty za zakázané úspory. Šetřit hodlá všude
18.4.2013 11:30
Portugalská vláda dnes schválila nové výdajové škrty v hodnotě 0,5 pro...
Oddlužení v Irsku: Žádná televize ani dovolená, na jídlo 250 eur měsíčně
19.4.2013 17:52
Majitelé domů v Irsku, kteří nejsou schopni splácet hypotéku a požádaj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university