Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kuba: Za podporu obnovitelných zdrojů ČR pokuta nehrozí

Kuba: Za podporu obnovitelných zdrojů ČR pokuta nehrozí

24.4.2013 17:23
Autor: ČTK

Česku nehrozí pokuta od Evropské komise za vyplácení podpory provozovatelům obnovitelných zdrojů energie. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Podle Kuby sice Evropská komise ještě nedokončila notifikaci zákona, který podporu stanovuje, problém ale není ve věcném obsahu. Kuba uvedl, že byl pouze zpožděn celý proces. 

"My v tuhle chvíli sice legislativně nemáme dokončen ten proces notifikace, ale tu podporu vyplácíme především proto, abychom naplnili cíle Evropské komise, a to je využívat určitá procenta energie z obnovitelných zdrojů," prohlásil Kuba. "Nemáme žádný technický problém, na kterém bychom se s komisí neshodovali, je to pouze časový fenomén a my předpokládáme, že ten proces notifikace bude dokončen velmi časně," zdůraznil.
Kuba také podotkl, že notifikace není dokončena ani v případě Německa a že zpoždění není nijak neobvyklé. 

Internetový deník Insider v úterý uvedl, že příspěvek pro obnovitelné zdroje může být považován za nedovolenou státní podporu. Server napsal, že Česku kvůli tomu může hrozit pokuta v řádu miliard korun

"Pokuta v žádném případě nehrozí," řekl však dnes Kuba. I kdyby notifikace navzdory jeho očekávání dokončena nebyla, bylo by podle ministra možné za nedovolenou podporu označit pouze malou část vyplácených veřejných prostředků. "Je to jen malá část, která se v žádném případě nerovná miliardám," řekl Kuba. 

"Naším cílem bylo naplnit procenta získávání energie z obnovitelných zdrojů, což Evropská unie stanovila jako cíl. Bez té podpory by to reálně nebylo možné," uvedl ministr ke státní podpoře obnovitelných zdrojů. "Na druhou stranu se snažíme, aby ty procesy byly nastaveny tak, aby z veřejných prostředků nevznikal někde zbytečný zisk," dodal. 

Česko vyplácí ze státního rozpočtu 11,7 miliardy korun na podporu obnovitelných zdrojů energie. Dalších více než 30 miliard platí spotřebitelé v rámci ceny elektřiny.


Váš názor
  • KUBA
    25.4.2013 10:39

    Ten pan doktor rozumí opravdu všemu. Kde ho ten jihočeskej kmotr Dlouhý vyhrabal. Kde byl , vše slíbil , ale zatím toho moc neudělal a jak sleduji jeho politickou kariéru ( začala na krajském úřadě) asi ani neudělá. Jestli chce ODSka stavět své znovuzrození na jemu podobných , volby nemá šanci vyhrát. S panem Kubou si Kalous bude dělat, co bude chtít a k smíchu budou s Nečasem oba dva. Zatím jezdí , naslouchá , všechny chápe a slibuje nesplnitelné . To bude asi málo . Opozice mu asi bude slušet . Jako stínový ministr zeměkoule bude moci slibovat dál .
    karel IV
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university