Na australský dolar dolehly zvěsti o tom, že finančník George Soros vsadil velkou částku na jeho pokles. Spekulace také zvýraznily očekávání konce éry posilování australské měny, hnaného přebytkovou bilancí ekonomiky z velké části orientované na vývoz surovin.
Pohyby na měnovém trhu odstartovala včerejší zpráva v deníku Sydney Morning Herald, podle níž v Hongkongu a Singapuru někdo otevřel krátké pozice na australském dolaru v hodnotě 1 mld. USD. Nejmenovaným spekulantem měl být Soros Fund Management ovládaný známým miliardářem.
Pravdivost zprávy se potvrdit nepodařilo; prodejní tlak zesílil poté, co dnes australská centrální banka snížila referenční úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,75 %, což je rekordní minimum. Australský dolar se nyní vůči americkému obchoduje v kurzu 1,018, na nejslabší úrovni za dva měsíce.

Většina analytiků rozsahu spekulační sázky odmítá věřit, přiznává ale, že zprávy o údajných záměrech tak známého a respektovaného investora budou mít na trh dopad. „Může to ovlivnit myšlení lidí, obzvlášť soukromých obchodníků. Soros je úspěšný trader a když někdo takový zaujme postoj, řada lidí přezkoumá své názory,“ tvrdí Ric Spooner, hlavní analytik v CMC Markets Asia Pacific.
S tím souhlasí David Greene z Western Union Business Solutions, podle něhož může spekulace o Sorosovi, který se proslavil řadou odvážných a úspěšných kousků na měnovém trhu, ovlivnit dlouhodobý pohled obchodníků na australský dolar. „Má určitě velký vliv na měnové trhy. Pokud někdo zavětří, že se angažuje, lidé si toho všimnou,“ prohlašuje Greene o Sorosovi.
Australskému dolaru se dosud dařilo odolávat nepříznivým vlivům evropské dluhové krize a zpomalování čínské ekonomiky. Nad americkým bratříčkem v posledních dvou letech držel hodnotový primát. Oproti dnu z října 2008 vůči němu posílil téměř na dvojnásobek. Právě odolnost australské měny teď řadě analytiků přidělává starosti. Paul Gambles z MBMG International minulý týden shortování australského dolaru označil za „obchod století“. Měna prý nemá žádný důvod pro další posilování.
Podobný názor má Spooner, podle něhož vlažný růst australské ekonomiky a rizika v Číně představují hlavní faktory, které by na měnu mohly dolehnout v krátkodobé perspektivě. „Omezený potenciál má zejména vůči americkému dolaru. V následujících měsících by se měla přesunout na 98 centů za americký dolar,“ tvrdí Spooner.
V poslední době Soros projevil dobrý čuch na vývoj japonské měny. Sázka na pokles jenu, který za poslední měsíce oslabil o desítky procent, šéfovi hedgeového fondu Soros Fund Management vynesla zhruba 1 miliardu USD. Nejvíc se maďarský emigrant, který za druhé světové války zažil bitvu o Budapešť, blýskl v roce 1992, když s pomocí velkých sázek na oslabení britské libry nezanedbatelnou měrou přispěl k odchodu Velké Británie z Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM). Tehdy vydělal také 1 miliardu USD, avšak po započítání inflace by tyto peníze měly dnes několikanásobně větší hodnotu.
Paralely mezi britskou librou a australským dolarem však prý zatím namístě nejsou. I kdyby Soros skutečně australskou měnu shortoval, miliarda dolarů není dostatečně velký obnos na to, aby to s trhem zamávalo.
(Zdroje: CNBC, WSJ, FT)