Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Bubliny, neúspěšné hedge fondy a úspěšná Abenomie

Krugman: Bubliny, neúspěšné hedge fondy a úspěšná Abenomie

16.05.2013 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Bubliny mohou ekonomiku poškodit a když tedy někdo hovoří o jejich hrozbě, měli bychom naslouchat. V současné době je podobných varování slyšet hodně, mnoho z nich se zaměřuje na dluhopisový trh, pozornost je ale věnována i růstu cen akcií. Ovšem podle mého názoru na dluhopisovém trhu bublina rozhodně není. U akcií pravděpodobně také ne, tak jistý si tím ale nejsem.

Standardní definice bubliny neexistuje. Můžeme ji definovat jako situaci, v níž se ceny aktiv zdají být založeny na nepravděpodobných a nekonzistentních názorech ohledně budoucího vývoje. Ceny akcií během dot.com bubliny dávaly smysl pouze tehdy, pokud jsme se domnívali, že se ze všech firem stane Microsoft (33,65 USD, 0,36%). Ceny nemovitostí v roce 2006 byly ospravedlnitelné pouze na základě víry, že jejich růst bude dlouhodobě vyšší než příjmy domácností. Děje se dnes něco podobného na trhu s dluhopisy? Výnosy dlouhodobých dluhopisů závisí hlavně na očekávaném vývoji krátkodobých sazeb. Dlouhodobý dluhopis si nekoupíte s výnosem 2 %, jestliže čekáte, že Fed už brzy zvýší sazby na 4 % či 5 %. Fed snižuje sazby v situaci vysoké nezaměstnanosti a nízké inflace. Dnes už je nemůže dále snižovat, je však těžké najít důvody, proč by je měl zvyšovat. Nebude tomu tak, dokud neklesne nezaměstnanost, nebo se nezvedne inflace. Data zatím neukazují, že by k tomu mělo v dohledné době dojít.

Hovory o bublině na trhu s dluhopisy jsou částečně založeny na to, že sazby jsou na historických minimech. Nesmíme však zapomínat na to, že i ekonomika je ve srovnání s historickými standardy ve velice špatném stavu. Obvyklá pravidla, podle kterých posuzujeme úroveň sazeb, v takovém prostředí neplatí. Vedle toho je tu element „přání otcem myšlenky“. Část finančníků si z nějakého důvodu vypěstovala velkou nenávist k Benu Bernankemu. Požadují, aby ukončil uvolněnou politiku a přejí si, aby kvůli ní došlo k nějaké velké krizi. Ukazuje se ale, že nenávist k profesorům z Princetonu není dobrým základem investiční strategie.

 
Jak je to s akciemi? Hlavní indexy jsou nyní výš, než byly na konci 90. let. To může znít hrozivě, ale musíme uvážit i to, že korporátní zisky jsou nyní více než 2,5krát vyšší, než tomu bylo před prasknutím dot.com bubliny. K tomu se přidávají nízké výnosy vládních dluhopisů, které cenám akcií také pomáhají. Požadavky na to, aby Bernanke kvůli bublinám přestal bojovat s obrovskou nezaměstnaností, tak mají chabý základ i zde. Bernanke by neměl bublinovým baronům věnovat pozornost a měl by se dál věnovat své práci.

Mezi Bernankeho nepřátele mimochodem patří často i zástupci významných hedge fondů. Všimněme si, že tomuto odvětví se za posledních deset let nevedlo nijak dobře, a platí to zejména o pokrizových letech. Je možné, že jejich nenávist není směřována ani tak na Bernankeho, jako na nástroj, se kterým ekonomové jako on pracují. Hovořím o modelu IS-LM. Lidé jako Druckenmiller či Singer drží již roky krátké pozice na vládních dluhopisech jen proto, aby zjistili, že na nich budou prodělávat stejně jako investoři v Japonsku. Hovořili o tom, že přijde fiskální zkáza a kvůli tomuto pohledu prodělali peníze. Měli by změnit svou strategii a přiznat si, že makroekonomičtí akademici a Fed mají možná pravdu. Namísto toho však hovoří o zmanipulovaných trzích a o Fedu, který ničí západní civilizaci.

V Japonsku je patrné, že Abenomie dosahuje úspěchů. Není ještě všem dnům konec, je ale jasné, že bylo dosaženo jasného posunu v psychologii a očekáváních. A to je jádro věci. Již před lety jsem tvrdil, že únik z pasti likvidity vyžaduje důvěryhodný závazek centrální banky, že se bude chovat nezodpovědně. To znamená, že centrální banka musí přesvědčit investory, že neukončí stimulaci ve chvíli, kdy se ekonomika dostane do stavu plné zaměstnanosti, a tudíž dojde k růstu inflace. Takový závazek je těžké učinit. Šoky, kterými si v posledních letech prošla japonská ekonomika, ale stačily na to, aby byl vytvořen kredibilní závazek zvýšení inflace. Například Martin Feldstein však požaduje, aby Fed kvůli hrozbě vyšší inflace ukončil QE. Zvýšená inflační očekávání jsou ale přesně tím, čeho se nekonvenční monetární politika snaží dosáhnout.

(Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana)


Čtěte více:

Rogers věří Abemu, sází na japonské akcie
05.03.2013 12:41
Jim Rogers navýšil pozice v japonských akciích, jimž v posledních měsí...
Soros: Japonci hodně riskují, El-Erian: Možná to skončí slzami
05.04.2013 14:40
Rozsáhlá stimulační opatření japonské vlády a centrální banky, která m...
Krugman: Deprese kvůli euru a deprese kvůli Excelu
23.04.2013 18:13
Kdy všichni uznají, že euro je chyba? Odpověď samozřejmě zní, že nikd...
Pimco se zbavuje rizikových aktiv. Finanční trhy předstihly reálnou ekonomiku
15.05.2013 18:27
Společnost Pacific Investment Management Co. (Pimco), pod níž spadá ne...

Váš názor
 • Japonsko = úspěch ???
  16.05.2013 10:43

  Musím se smát, když pan Krugman vydává japonskou cestu za úspěch. Za první 4 měsíce roku tam akcie /NIKKEI/ stouply o neuvěřitelných 45 % !!! a hodnota Jenu propadla o 18 % . Pokud by tohle šílenství dál pokračovalo do zimy, tak za rok stoupne NIKKEI o 140 % !! a Jen proti USD propadne o 55 % za rok. I když za první kvartál vyrostl japonský HDP o 3,5 %, tak při propadu hodnoty Jenu o 18% vlastně HDP měřený v Dolarech o velkých 15 % propadl, tohle číslo bude uvedeno do světových ekonomických přehledů ,ty se totiž vedou jen v dolarech. P.S. Těžko se radovat z propadu ekonomiky o 15 % za 3 měsíce. Pan Krugman to dovede. Japonský růst je umělý, je to růst na kapačkách, který skončí krachem.
  Xiluodu Dam 13 860 MW
  • Re: Japonsko = úspěch ???
   23.05.2013 13:39

   SOUHLAS !!!!!! KRUGMANOVY "teorie" čeká v Japonsku velký test. ------------------- Japonsko se mílovými kroky blíží k "úspěšnému" bankrotu. Za poslední dva měsíce se důvodu zvýšených inflačních očekávání úrokové sazby na jejich vládní dluhopisy zněkolikanásobili, např. 5Y z 0,1% na 0.47%. Platby úroků již dnes pozřou 1/4 státního rozpočtu!!!! Pár let to budou refinancovat až zjistí, že v rozpočtu jim nezůstane ani "yen" na mandatorní výdaje. To bude BIG BANG !!!!
   EW
 • 16.05.2013 9:16

  Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  ppp
  •  
   16.05.2013 9:57

   pro ppp: Parádní příspěvek do diskuse, Myslím, že o kedlubnách jako ty je první písnička od J.A.R....zlejch starejch dědků je celej svět...Každopádně máš-li alternativu, či zajímavou myšlenku, sem o5 s ní...Think big.
   ulostar airfly
Aktuální komentáře
23.09.2021
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  
22:00Data z trhu práce za září rozhodnou o zahájení útlumu měnové expanze Fedu
17:34Podhodnocené akcie inovativních firem
16:54Optimismus před Fedem nabírá na síle. Akcie rostou, dluhopisy se přidávají  
15:52Slovensko snížilo výhled růstu ekonomiky, i kvůli dopadům třetí vlny koronaviru
15:40UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2021
15:36Raiffeisenbank a.s.: Oznámení vlastníkům dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/21 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (08/21 Q4)
22:15NIKE Inc (08/21 Q1)