Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Bubliny, neúspěšné hedge fondy a úspěšná Abenomie

Krugman: Bubliny, neúspěšné hedge fondy a úspěšná Abenomie

16.05.2013 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Bubliny mohou ekonomiku poškodit a když tedy někdo hovoří o jejich hrozbě, měli bychom naslouchat. V současné době je podobných varování slyšet hodně, mnoho z nich se zaměřuje na dluhopisový trh, pozornost je ale věnována i růstu cen akcií. Ovšem podle mého názoru na dluhopisovém trhu bublina rozhodně není. U akcií pravděpodobně také ne, tak jistý si tím ale nejsem.

Standardní definice bubliny neexistuje. Můžeme ji definovat jako situaci, v níž se ceny aktiv zdají být založeny na nepravděpodobných a nekonzistentních názorech ohledně budoucího vývoje. Ceny akcií během dot.com bubliny dávaly smysl pouze tehdy, pokud jsme se domnívali, že se ze všech firem stane Microsoft (33,65 USD, 0,36%). Ceny nemovitostí v roce 2006 byly ospravedlnitelné pouze na základě víry, že jejich růst bude dlouhodobě vyšší než příjmy domácností. Děje se dnes něco podobného na trhu s dluhopisy? Výnosy dlouhodobých dluhopisů závisí hlavně na očekávaném vývoji krátkodobých sazeb. Dlouhodobý dluhopis si nekoupíte s výnosem 2 %, jestliže čekáte, že Fed už brzy zvýší sazby na 4 % či 5 %. Fed snižuje sazby v situaci vysoké nezaměstnanosti a nízké inflace. Dnes už je nemůže dále snižovat, je však těžké najít důvody, proč by je měl zvyšovat. Nebude tomu tak, dokud neklesne nezaměstnanost, nebo se nezvedne inflace. Data zatím neukazují, že by k tomu mělo v dohledné době dojít.

Hovory o bublině na trhu s dluhopisy jsou částečně založeny na to, že sazby jsou na historických minimech. Nesmíme však zapomínat na to, že i ekonomika je ve srovnání s historickými standardy ve velice špatném stavu. Obvyklá pravidla, podle kterých posuzujeme úroveň sazeb, v takovém prostředí neplatí. Vedle toho je tu element „přání otcem myšlenky“. Část finančníků si z nějakého důvodu vypěstovala velkou nenávist k Benu Bernankemu. Požadují, aby ukončil uvolněnou politiku a přejí si, aby kvůli ní došlo k nějaké velké krizi. Ukazuje se ale, že nenávist k profesorům z Princetonu není dobrým základem investiční strategie.

 
Jak je to s akciemi? Hlavní indexy jsou nyní výš, než byly na konci 90. let. To může znít hrozivě, ale musíme uvážit i to, že korporátní zisky jsou nyní více než 2,5krát vyšší, než tomu bylo před prasknutím dot.com bubliny. K tomu se přidávají nízké výnosy vládních dluhopisů, které cenám akcií také pomáhají. Požadavky na to, aby Bernanke kvůli bublinám přestal bojovat s obrovskou nezaměstnaností, tak mají chabý základ i zde. Bernanke by neměl bublinovým baronům věnovat pozornost a měl by se dál věnovat své práci.

Mezi Bernankeho nepřátele mimochodem patří často i zástupci významných hedge fondů. Všimněme si, že tomuto odvětví se za posledních deset let nevedlo nijak dobře, a platí to zejména o pokrizových letech. Je možné, že jejich nenávist není směřována ani tak na Bernankeho, jako na nástroj, se kterým ekonomové jako on pracují. Hovořím o modelu IS-LM. Lidé jako Druckenmiller či Singer drží již roky krátké pozice na vládních dluhopisech jen proto, aby zjistili, že na nich budou prodělávat stejně jako investoři v Japonsku. Hovořili o tom, že přijde fiskální zkáza a kvůli tomuto pohledu prodělali peníze. Měli by změnit svou strategii a přiznat si, že makroekonomičtí akademici a Fed mají možná pravdu. Namísto toho však hovoří o zmanipulovaných trzích a o Fedu, který ničí západní civilizaci.

V Japonsku je patrné, že Abenomie dosahuje úspěchů. Není ještě všem dnům konec, je ale jasné, že bylo dosaženo jasného posunu v psychologii a očekáváních. A to je jádro věci. Již před lety jsem tvrdil, že únik z pasti likvidity vyžaduje důvěryhodný závazek centrální banky, že se bude chovat nezodpovědně. To znamená, že centrální banka musí přesvědčit investory, že neukončí stimulaci ve chvíli, kdy se ekonomika dostane do stavu plné zaměstnanosti, a tudíž dojde k růstu inflace. Takový závazek je těžké učinit. Šoky, kterými si v posledních letech prošla japonská ekonomika, ale stačily na to, aby byl vytvořen kredibilní závazek zvýšení inflace. Například Martin Feldstein však požaduje, aby Fed kvůli hrozbě vyšší inflace ukončil QE. Zvýšená inflační očekávání jsou ale přesně tím, čeho se nekonvenční monetární politika snaží dosáhnout.

(Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana)


Čtěte více:

Rogers věří Abemu, sází na japonské akcie
05.03.2013 12:41
Jim Rogers navýšil pozice v japonských akciích, jimž v posledních měsí...
Soros: Japonci hodně riskují, El-Erian: Možná to skončí slzami
05.04.2013 14:40
Rozsáhlá stimulační opatření japonské vlády a centrální banky, která m...
Krugman: Deprese kvůli euru a deprese kvůli Excelu
23.04.2013 18:13
Kdy všichni uznají, že euro je chyba? Odpověď samozřejmě zní, že nikd...
Pimco se zbavuje rizikových aktiv. Finanční trhy předstihly reálnou ekonomiku
15.05.2013 18:27
Společnost Pacific Investment Management Co. (Pimco), pod níž spadá ne...

Váš názor
 • Japonsko = úspěch ???
  16.05.2013 10:43

  Musím se smát, když pan Krugman vydává japonskou cestu za úspěch. Za první 4 měsíce roku tam akcie /NIKKEI/ stouply o neuvěřitelných 45 % !!! a hodnota Jenu propadla o 18 % . Pokud by tohle šílenství dál pokračovalo do zimy, tak za rok stoupne NIKKEI o 140 % !! a Jen proti USD propadne o 55 % za rok. I když za první kvartál vyrostl japonský HDP o 3,5 %, tak při propadu hodnoty Jenu o 18% vlastně HDP měřený v Dolarech o velkých 15 % propadl, tohle číslo bude uvedeno do světových ekonomických přehledů ,ty se totiž vedou jen v dolarech. P.S. Těžko se radovat z propadu ekonomiky o 15 % za 3 měsíce. Pan Krugman to dovede. Japonský růst je umělý, je to růst na kapačkách, který skončí krachem.
  Xiluodu Dam 13 860 MW
  • Re: Japonsko = úspěch ???
   23.05.2013 13:39

   SOUHLAS !!!!!! KRUGMANOVY "teorie" čeká v Japonsku velký test. ------------------- Japonsko se mílovými kroky blíží k "úspěšnému" bankrotu. Za poslední dva měsíce se důvodu zvýšených inflačních očekávání úrokové sazby na jejich vládní dluhopisy zněkolikanásobili, např. 5Y z 0,1% na 0.47%. Platby úroků již dnes pozřou 1/4 státního rozpočtu!!!! Pár let to budou refinancovat až zjistí, že v rozpočtu jim nezůstane ani "yen" na mandatorní výdaje. To bude BIG BANG !!!!
   EW
 • 16.05.2013 9:16

  Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
  ppp
  •  
   16.05.2013 9:57

   pro ppp: Parádní příspěvek do diskuse, Myslím, že o kedlubnách jako ty je první písnička od J.A.R....zlejch starejch dědků je celej svět...Každopádně máš-li alternativu, či zajímavou myšlenku, sem o5 s ní...Think big.
   ulostar airfly
Aktuální komentáře
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“
16:57Amerika navazuje dalším krokem vzhůru, data zůstala stranou zájmu  
16:32Blinder: Sazby už růst neměly. Fed už ukázal, co může udělat a co případně udělá znovu
15:25Růst americké ekonomiky za čtvrtý kvartál byl upraven níže na anualizovaných 2,6 pct
15:04Commerzbank: Mírná německá recese v letošním roce
13:41Česko letos podle zprávy OECD čeká mírná recese a vysoká inflace
13:28Šéfka EK: Přístup Číny k Putinově válce ovlivní budoucí vztahy Pekingu s EU
12:53ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
12:40Nové předpovědi newyorského Fedu hovoří o dvouleté stagnaci americké ekonomiky
11:27Před inflačními čísly se dál daří akciím, euru i koruně  
10:59Je korekce na bankách racionální?
9:55H&M (+9,3 %) v prvním kvartálu překvapivě vykázalo zisk. Inflace spotřebitele od nákupů neodradila
9:43Microsoft usiluje o využití chatbota s umělou inteligencí k prodeji reklamy a navýšení příjmu
9:19Maďarsko zavádí novou daň na ropnou a plynárenskou společnost MOL
9:06Rozbřesk: ČNB na lehce jestřábí vlně, koruna reaguje rozšířením zisků
8:47Fed by letos mohl zvýšit sazby už jen jednou, Alibaba zvažuje uvolnění kontroly nad hlavními divizemi a futures jsou v zeleném  
29.03.2023
22:00Žádné zprávy, dobré zprávy; Wall Street vytěžila z minima maximum  
17:16Komentář: Česká národní banka na lehce jestřábí vlně
17:07ČNB podpořila korunu, hlavní akciové trhy se drží v zeleném  
16:35Kdyby Ford a VW přispívaly na odměny Elona Muska v Tesle...

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (02/23 Q1)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.