Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyzkoušený britský recept na únik z pasti likvidity: Zrušit nezávislost centrální banky a územní plánování a stavět

Vyzkoušený britský recept na únik z pasti likvidity: Zrušit nezávislost centrální banky a územní plánování a stavět

17.5.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 1932 procházela Velká Británie recesí, která byla svým rozsahem podobná té z let 2008 a 2009. Ve stejnou dobu byla uplatňována politika fiskální konsolidace a sazby se pohybovaly u nuly. V letech 1933 – 1936 přišlo silné oživení a růst dosahoval více než 4 % ročně. Hlavním nástrojem stimulace byla monetární politika. Británie opustila zlatý standard v roce 1931 a poté byla zavedena politika levných peněz. Krátkodobé sazby byly sníženy až na 0,6 %, kde zůstaly po zbytek desetiletí. V červenci 1932 byl navíc ohlášen monetární cíl ve formě cenové úrovně, který měl ukončit deflaci a vrátit ceny na úroveň roku 1929. K tomu se přidaly cíle týkající se měnového kurzu. Libra byla navázána na dolar v kurzu 3,4 a na francouzský frank v kurzu 77. Reálné sazby dramaticky klesly, do konce roku 1936 vzrostla peněžní nabídka o 34 %.

Popsaný postup se zakládal na učebnicovém návodu na snížení reálných sazeb přes vyšší inflační očekávání. Velká Británie tak čelila i tradičnímu problému spojenému s touto politikou. Tedy tomu, zda je schopná učinit důvěryhodný závazek, že inflace bude udržena i ve chvíli, kdy se dostaví oživení. Ministerstvo financí bylo ale kvůli tlaku na snížení dluhu schopno přesvědčit trhy, že vyšší inflace představuje součást jeho strategie na snížení poměru dluhu k HDP. Tento postup pak snížil i obavy z toho, že se probíhající fiskální utahování stane kontraproduktivním a bude mít na dluh negativní dopad. V prostředí deflace, které panovalo na počátku 30. let, byly rozpočtové přebytky vyžadované konsolidací příliš vysoké. Když se ale tempo růstu dostalo nad reálné sazby, stačily k dosažení fiskální udržitelnosti mírnější rozpočtové přebytky. 

 
Aby politika levných peněz fungovala, musí stimulovat poptávku. Za pozornost v tomto ohledu stojí její vliv na stavby nových nemovitostí. Ve Velké Británii v letech 1932 – 1934 představovala tato aktivita a její multiplikační efekt pravděpodobně třetinu celkového růstu HDP. Stavby nových domů byly podporovány snížením sazeb a také tím, že náklady s nimi spojené dosáhly v předchozích letech svého dna. K tomu vzrostla dostupnost hypotéčního financování a domy byly dostupné pro větší počet zájemců. Domy byly levné, protože nabídka pozemků byla velmi elastická a developeři neměli důvod sedět na velkém množství pozemků bez toho, aby na nich stavěli. Regulace a stavební omezení v té době téměř neexistovaly.

Jaké poučení si z uvedeného můžeme vzít v současnosti? V první řadě je jasné, že pokud sazby narazily na nulu, tradiční cílení inflace nemusí být tím správným rámcem monetární politiky. V roce 1930 Británie těžila z toho, že neměla nezávislou centrální banku, její politiku provádělo ministerstvo financí. Nezávislost centrální banky tak nemusí být vždy tím nejlepším předpokladem pro implementaci vhodné monetární politiky. K tomu by bylo příjemné, kdyby se podařilo zopakovat boom na trhu s bydlením, který nastal ve 30. letech. Platí to zejména v souvislosti s liberalizací územního plánování, které působí na trhu ve Velké Británii značné problémy. Podobná doporučení jsou ale politicky těžko průchodná a k jejich naplnění dojde asi jen těžko.

Uvedené je výtahem z „Escaping liquidity traps: Lessons from the UK’s 1930s escape“, autorem je Nicholas Crafts.

(Zdroj: VOX)


Čtěte více:

Británie by měla opustit EU, soudí ministr z vlády Thatcherové
7.5.2013 12:48
Británie by měla opustit Evropskou unii, protože plán britského premié...
Cameron čelí rostoucímu tlaku na odchod Velké Británie z Evropské unie
13.5.2013 13:48
Velká Británie by měla rozhodnout o odchodu země z Evropské unie místo...
Znárodněné banky se staly koulí u nohy britské ekonomiky
15.5.2013 12:55
Pět let po záchraně jedné z největších světových bank britská vláda st...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC