Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zeman ustupuje Putnově profesuře, dekret mu ale nepředá

Zeman ustupuje Putnově profesuře, dekret mu ale nepředá

22.05.2013 13:31, aktualizováno: 22.5. 14:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman se po setkání s ministrem školství Petrem Fialou nechal slyšet, že je připraven jmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem. Předání dekretu ale prý přenechá ministru školství.

Putnovy aktivity se "neslučují s osobnostním profilem vysokoškolského profesora", cituje Právo slova prezidenta Zeman, kterými ministru školství Fialovi osvětlil svou dřívější opozici. Důvodem prezidentova nesouhlasu s Putnou prý bylo akademikovo veřejné vystupování a postoje.

Zeman také Fialu požádal, aby jmenování v budoucnu prováděl ministr školství. Jmenování profesorů prezidentem přitom označil za monarchistický přežitek. "Buď budete chtít, aby prezident jmenoval profesory, a pak musíte respektovat nárok prezidenta, aby některé jmenování samozřejmě na základě důvodů odmítl. Nebo to nebudete chtít, a v tomto případě změňme vysokoškolský zákon, což jsem panu ministrovi navrhl," cituje Zemana ČTK. Prezident také dodal, že profesory by podle něj měl jmenovat ministr, a ne rektor dané školy, protože titul profesora je platný na všech univerzitách. 

Prezidentovo dřívější rozhodnutí nejmenovat Putnu bez udání konkrétního důvodu pobouřilo akademiky, politiky i studenty. Zeman už v pondělí uvedl, že mu vadil Putnův transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na přehlídku sexuálních menšin Prague Pride. 

"Znovu zdůrazním, že si této osoby na základě důkazů, které jsem panu ministrovi předložil, absolutně nevážím," uvedl dnes Zeman s odkazem na Putnu. Ministr školství Fiala se nechal slyšet, že s Putnovým vystupováním na veřejnosti také ne vždycky souhlasil. "To ale podle mého přesvědčení není důvodem pro odepření akademické kvalifikace, jež je dnes založena na vědeckém a pedagogickém výkonu a je udělována na základě víceúrovňového posouzení odbornou komunitou," sdělil Fiala. 

(Zdroj: ČTK, Právo, ČT)


Čtěte více:

Zeman by chtěl v Česku víc ruských investic, i v souvislosti s Temelínem
09.05.2013 16:32
Prezident Miloš Zeman by rád viděl vyšší míru ruských investic v České...
Zeman kritizuje důchodovou reformu, chce změnu valorizace penzí
17.05.2013 13:09
Prezident Miloš Zeman dnes kritizoval vládní důchodovou reformu. Pokud...
Ministerstvo školství upravilo návrh zákona. Profesory už nemá jmenovat prezident
22.05.2013 9:57
Ministerstvo školství návrh nového vysokoškolského zákona upravilo tak...

Váš názor
 • já si myslím
  23.05.2013 10:33

  že hrad nebyl dostatečně deratizován, desinfikován a vyčištěn. Jak jinak si vysvětlit, že se nový hradní pán tak rychle nakazil samolibostí ?
  oradapoisson
 • Mně je to celé putna.
  22.05.2013 17:29

  .
  Mudrc
 • Notorik...
  22.05.2013 14:22

  ...Zeman se probral z motolice a pochopil, že opilost mocí je následována ještě horší kocovinou, než ta klasická. Měl by dostat po každým takovým excesu mokrej ručník na hlavu a tabletku růžovýho štěstí. A hlavně by měl pochopit, že je akorát plyšák na hraní a na ukazování - proto doporučuju kartáčovat srst, leštit drápky a snažit se udržet alespoň image hlavy státu (to znamená co nejmíň mluvit a už vůbec ne vtipně - i jen pouhej pohled na něj je frustrující, natož ty jeho bláboly).
  marrtt
  • Re: Notorik...
   22.05.2013 14:56

   Pamatuji se, že Velkovezír nejmenoval Petra Langera soudcem a to ani po rozsudku Nejvyššího správního soudu, že jmenován být musí. A to bez výraznějšího povyku akademiků a kol. A jak je tedy možné, že "katolické buzny" dokáží provádět takový mediální nátlak...?
   sgt.Mike
 •  
  22.05.2013 13:46

  zeman opět poslechl hlas rozumu aten velí ku kompromisu a to zvláště s ohledem na to,že se jedná o bouři ve sklenici. vše je vyřešeno jedním šmahem a všichni prosadili svoji. tomu se říká dobrý obchod.krédo zemana i akademie jsou zachovány.ach boože tyhle starosti na naši hlavu!!!!
  bob
  • hlas rozumu
   22.05.2013 17:04

   Kdyby Zeman nějaký rozum měl, tak se nebude dostavovat k slavnostnim událostem, jako je odemykání korunovačních klenotů ožralý a pak to dělat ještě horší vymlouváním se na virozu. Opravdu prezident pro 10 milionů Čechů. Je to kašpárek pro srandu národa. To jsme si zase zvolili. Uvázat někde a nikam nepouštět.
   Kartoušová
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y