Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vypadá zombifikace eurozóny?

Jak vypadá zombifikace eurozóny?

3.6.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria Online

Ekonomika Spojených států se nadále uzdravuje, růst v eurozóně bude ale pravděpodobně slabý delší dobu. Konkrétně to znamená, že by neměl překročit hranici 0,5 %, jádro měnové unie si povede o něco lépe, periferie o něco hůř. Podle našeho názoru bude tento vývoj charakteristický „zombifikací“ evropských ekonomik a institucí, jejich kolaps ale není pravděpodobný. Na druhou stranu však můžeme očekávat růst politických a sociálních tenzí. Na globální úrovni pak můžeme hovořit o „stabilní nerovnováze“, v jejímž rámci se mohou jednotlivé ekonomiky lehce zhoupnout do extrémních situací. Nejblíže tomuto bodu je právě ekonomika eurozóny.

Relativní stabilitu v eurozóně zajistila ECB, která slíbila, že bude plnit funkci věřitele poslední instance. Pokrok směrem k jednotné bankovní unii je však minimální, podobná je situace u unie fiskální. Podle našeho názoru bude další pokrok v těchto oblastech pomalý, vedení eurozóny bude namísto preventivního řešení problémů spíše reagovat na tlak trhů. Existuje ovšem určitý potenciál pro větší sdílení rizik a dá se očekávat, že ECB bude muset použít svou rozvahu pro nákup aktiv. Bude se tak dít v době, kdy se posune od managementu krize k managementu makroekonomického vývoje. Je také pravděpodobné, že ECB bude střídat své postoje tak, že jednou „učiní vše, co je třeba“, podruhé ale zase odmítne aktivní kroky. Důležitým faktorem budou výsledky voleb v jednotlivých zemích a růst vlivu populistických stran. Jasným příkladem je Itálie, kde hrozí politická fragmentace.

Ohledně případného rozpadu eurozóny je nepravděpodobnější scénář ten, v jehož rámci se vazby mezi velkými ekonomikami (Francií, Německem, Itálií a Španělskem) posílí, a to i směrem k bankovní a fiskální unii. Není ale jasné, zda tato skupina zemí uvítá i pokračování unie s některými menšími ekonomikami. Zároveň je možné, že některé z menších zemí ani nebudou o další členství v unii stát. Periferie nyní vedle užší bankovní a fiskální unie potřebuje i lepší rovnováhu mezi strukturálními reformami a fiskálním utahováním. Bez růstu se jejich situace bude nadále zhoršovat.

Jednou z překážek při tvorbě silnějších institucí v eurozóně je neochota Německa k razantnějším krokům. Ta souvisí s plánovanými volbami v této zemi a je možné, že po září již bude postoj Německa konstruktivnější. Nejpravděpodobnější je ale to, že Německo bude nadále prosazovat jen parciální kroky. Nedá se ani čekat, že tato země přistoupí k větší stimulaci růstu, protože se sama obává rozpočtových tlaků vyvolaných demografickým vývojem. Je ale možné, že německá vláda podpoří větší aktivitu ECB. Ta sice nebude mít tolik tolerance pro vyšší inflaci jako Fed či Bank of England, o něco vyšší inflace by ale měla být přijatelnější i pro ni, protože ulehčí posun eurozóny k nové rovnováze.

(Zdroj: Pimco)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • USA
    3.6.2013 8:25

    Já bych si nebyl báječnou situací v USA vůbec jistý. Proč ?? Ve 4 kvartále 2012 růst HDP o 1,7 % meziročně, ve Q1 2013 o 1,8 % meziročně. A jak docílily USA růst o 1,8 % ?? Růstem osobní spotřeby občanů o 3,4 % . A jak docílily tohoto růstu spotřeby ?? Snížením míry úspor během jediného čtvrtletí z 5,3 % na pouhá 2,3 % !! Je možné dále snižovat míru úspor obyvatel ?? Už jenom minimálně. Při míře úspopr 2 % nastal v USA krach roku 2008. Růst o 1,8 % při nulových úrokových sazbách FED, při pravidelném měsíčním nákupu dluhopisů FED ve výši 85 mld. USD a růstu státního dluhu o 100 mld. USD každý měsíc, no to může považovat za úspěch jenom opravdový ekonomický diletant !
    Xiluodu Dam 13 860 MW
Aktuální komentáře
26.10.2016
14:00Analýza dopadu amerických prezidentských voleb na ekonomiku USA a finanční trhy
13:52Apple: Od iPodu k propadu
13:34Česká exportní banka, a.s - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:00Pokémoni: Zázrak v Nintendu se nekoná
12:00Project Syndicate: Mohou evropské banky zachránit EU?
11:54Evropa od úvodu ztrácí, DAX -1 %
11:21Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
11:00Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem
10:26Oslabení dolaru může táhnout výběr zisků před rizikovými událostmi  
10:00Český start-up Apifier získal investory: Incomming ventures a Spread Capital
9:38Rozbřesk – Mario Draghi se snaží v Berlíně obhájit ECB
9:17Technická analýza - Bez významných makrodat může měnový pár EURUSD pokračovat v konsolidaci
8:56Praha open – Trhy se budou dopoledne pohybovat kolem nuly  
8:33Ropa a Apple srazily akcie v Asii. Tamní akciové trhy většinou oslabovaly  
25.10.2016
22:03Wall Street zakončila v červeném, Under Armour po výsledcích -13 %
18:00Pět růstových akcií, kterým by investoři měli nyní věnovat pozornost
17:52Summary - Orange, Fiat Chrysler, Visa, Caterpillar, GM, Procter & Gamble
17:24Nervózní libra doléhala i na euro, ale akciím pomohla  
17:00Praha close - Trh zisky neudržel, CETV a O2ČR po výsledcích v plusu
17:00Procter & Gamble šetřil, odprodával značky...a potěšil investory

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů