Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda USA čelí skandálu kvůli sběru osobních dat od telefonních firem a internetových gigantů jako Facebook nebo Yahoo

Vláda USA čelí skandálu kvůli sběru osobních dat od telefonních firem a internetových gigantů jako Facebook nebo Yahoo

07.06.2013 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) získávají přímo z centrálních serverů devíti velkých internetových společností údaje z elektronické pošty, fotografie a další dokumenty, které lze později využít ke sledování lidí a jejich styků. Oznámil to ve čtvrtek americký list The Washington Post. Podle vládních zdrojů ale jde výhradně o kontrolu osob, které nejsou americkými občany a nežijí v USA. 

Existenci do té doby neznámého, přísně tajného protiteroristického programu, který nese kódové jméno PRISM, odhalil The Washington Post díky informacím od zpravodajského důstojníka, který chtěl upozornit na možný brutální útok vlády na privátní data. "Doslova mohou sledovat všechny vaše myšlenky tak, jak je vyťukáváte na klávesnici," řekl zdroj americkému listu. Fungování programu následně potvrdil i zdroj Reuters. Do programu jsou údajně zapojeny obří globální společnosti Microsoft (34,96 USD, 0,52%), Yahoo (26,21 USD, 1,79%), Google (864,64 USD, 0,57%), Facebook (22,97 USD, 0,31%), PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple (438,46 USD, -1,49%).  

Zpráva o programu PRISM se objevila krátce poté, co britský deník The Guardian informoval o tajném soudním příkazu nařizujícím telekomunikační společnosti Verizon (49,97 USD, 3,46%) zpřístupnit NSA údaje o telefonátech svých klientů. Mluvčí prezidenta Baracka Obamy prohlásil, že sběr těchto dat je pod kontrolou ústavních orgánů a nenarušuje občanské svobody. Ministr spravedlnosti Eric Holder uvedl, že o aktivitě NSA byli plně informováni členové Kongresu. Podle opozičního kongresmana jde o běžnou praxi, která zmařila nejméně jeden teroristický útok. 

Vládní představitelé obhajovali sběr neveřejných informací jako důležitý nástroj při ochraně obyvatel před teroristickými útoky proti Spojeným státům. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest novinářům řekl, že zpravodajská činnost týkající se záznamů o hovorech podléhá přísné kontrole, je autorizována soudem a dohlíží na ni Kongres. Příkaz vztahující se ke sběru velkého množství dat "nedovoluje vládě odposlouchávat ničí telefonické rozhovory", uvedl Earnest.

List The Washington Post napsal, že NSA a FBI získávají ze serverů zvukové informace, videoklipy, fotografie, elektronickou poštu a další dokumenty a údaje, které se soustřeďují do databáze s biliony záznamů. Podle činitele americké vlády se ale shromažďují výhradně data o lidech, kteří nejsou občany USA a nežijí ve Spojených státech. Takto získané informace jsou údajně těmi nejcennějšími zpravodajskými poznatky, které pomáhají chránit USA před hrozbami všeho typu. 

Společnosti Google, Apple, Yahoo a Facebook na oznámení listu The Washington Post zareagovaly prohlášením, že na jejich centrální servery vláda "přímý přístup" nemá. Firma Google v prohlášení uvedla, že data svých uživatelů poskytuje americké vládě v souladu se zákonem. Žádný "postranní přístup" umožňující vládním úřadům kontrolovat osobní data uživatelů ale prý Google nezavedl. Podobné prohlášení vydala i společnost Facebook

Program PRISM byl podle The Washington Post zaveden ještě za prezidenta George Bushe v roce 2007, ale během vlády prezidenta Baracka Obamy se "v násobcích" rozrostl. Informace získané touto cestou jsou údajně nejštědřejším zdrojem denního zpravodajství pro Bílý dům - jen během letoška odkazovaly zprávy pro prezidenta na PRISM ve 1477 případech. Microsoft se do programu údajně zapojil jako první v září 2007, Apple jako poslední v říjnu 2012.

(Zdroj: ČTK, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.03.2024
11:43Perly týdne: Snižovat váhu technologií? Síla americké ekonomiky a sazby. Japonský trh mimořádný?
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m