Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moc slov

Moc slov

24.07.2013 18:38
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Zhruba po měsíci mohu volně navázat na článek o vzájemném ovlivňování měnové politiky a finančních trhů. Předseda Fedu Ben Bernanke tehdy trhy dostal pod výrazný tlak potvrzením, že se nákupy aktiv v rámci QE začnou během letoška zmenšovat. Jestli výrazná reakce trhů nakonec povede ke změně záměrů Fedu, zatím není jasné. Minimálně však už vedla ke změně rétoriky, která je od té doby výrazně opatrnější, což je vidět hlavně na dalších Bernankeho vystoupeních. Z prohlášení jiných zástupců Fedu vyplynulo, že reakce trhů je celkem překvapila.

Podobný problém není jen americkou záležitostí. Také u Číny poslední dobou sledujeme změny rétoriky. Tamní ministr financí nedávno prohlásil, že věří v dosažitelnost 7procentního růstu ekonomiky a růst o 6,5 procenta by byl tolerovatelný. Navíc uvedl, že Čína letos nechystá žádný velký fiskální stimul. Později ale stejný ministr říkal, že není pochyb, že čínská ekonomika letos dosáhne 7,5procentního růstu. Navíc čínský premiér sdělil, že spodní limit pro ekonomickou expanzi je 7,5 procent a že růst pod 7 procent nebude tolerován. Následně přibývají i oznámená opatření na podporu ekonomiky.

Zmíněné příklady potvrzují jasný trend současné hospodářské politiky - prioritou je růst a odstranění jakýchkoli brzd, které by ho mohly ohrozit. Platí to jak pro fiskální, tak pro monetární politiku. Na úspory, které si dříve vynucovaly nervózní dluhopisové trhy, už není takový tlak. Inflace ve vyspělém světě stále není problém a centrální banky se tak rovněž snaží nastavit maximálně prorůstové podmínky. Změnu přístupu dobře dokládá i poslední schůzka G20, která vetkla hospodářský růst jako hlavní prioritu do svého komuniké.

Kromě toho chování tvůrců hospodářské politiky ukazuje na strach z toho, že pouhá změna rétoriky povede k příliš rychlému utažení měnových podmínek, respektive zhoršení sentimentu v ekonomice. V důsledku toho by mohl být zasažen růst ekonomiky, o jehož robustnosti evidentně stále panují značné pochyby.

Možnost ovlivňovat podmínky v ekonomice pouhými slovy je sice skvělý nástroj, jenže s ním lze i hodně zkazit. Pro centrální banky a částečně i vlády to znamená omezení zvláště v současné situaci, kdy je nálada na finančních trzích výrazně závislá na prorůstové politice. Známkou toho je někdy až panická reakce trhů na náznaky zpřísnění.

V důsledku sledujeme posun k ještě větší opatrnosti ve vyjádřeních, balení informace do pečlivě připravených frází, s notnou dávkou relativizujících poznámek, korekce vyjádření krátce po jejich vypuštění apod. Samozřejmě jde především o jakoukoli negativně laděnou informaci, která by mohla sentiment zhoršit. Do toho zapadá i šířící se praxe centrálních bank ujišťovat trhy, že úrokové sazby zůstanou velice dlouho nízké. Na druhou stranu to vypadá, že až bude načase podmínky opravdu utáhnout, půjde to celkem snadno - stačí říct. 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data