Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč jsou Židé tak úspěšní?

Proč jsou Židé tak úspěšní?

14.08.2013 15:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Jerry Z. Muller na stránkách Project Syndicate navrhuje, abychom se více věnovali tomu, proč Židé dosahují svého úspěchu. Není ani zdaleka první, kdo se tímto tématem zabývá. I známý ekonom Simon Kuznets se domníval, že Židé mohou poskytnout odpověď týkající se tajemství lidského kapitálu. Obvyklá vysvětlení jejich úspěšnosti jsou následující: Vysoké IQ, které může být dané evolucí odrážející evropské sociální tlaky. Kultura, která si cení vzdělání a tvrdé práce. Uzavřená společnost s různými utajenými spolky a silnými sociálními vazbami používající machinace a podvody. Za pozornost stojí to, že na tomto seznamu chybí „Bůh starající se o svůj vyvolený lid“ a „velké nosy, které Židům umožňují vyčenichat ziskové příležitosti“.

Pokud se ale nad problémem zamyslíme, nalezneme ještě řadu dalších faktorů. Prvním z nich je selektivní imigrace. Nejbohatší národnostní skupinou v USA jsou ve skutečnosti Indové, velmi dobře si vedou i Filipínci. U nich se na důvod nikdo neptá, je ale jasné, že selektivní imigrační politika způsobila to, že do USA přišli ti nejchytřejší a často i ti nejbohatší. Jak je to se Židy? Většina z nich přišla do Spojených států, když utíkala před represí v Evropě. Mohli bychom čekat, že to bylo jednodušší pro ty bohaté a úspěšné. Američtí Židé tak nejsou reprezentativním vzorkem celého národa, ale vzorkem, který je vychýlen směrem k těm chytřejším a bohatším.

Pozornost bychom měli věnovat i vlivu urbanizace. V Evropě se Židé soustředili ve velkých městech. Důvodem může být i to, že nesměli vlastnit mnoho půdy. Tento trend byl každopádně zachován také v USA. Je dobře známým faktem, že ve městech je dosahováno vyšší produktivity a vyšších příjmů. Ze statistického hlediska tak Židé těží i z toho, že obvykle bydlí ve městech. Data může rovněž zkreslovat fakt, že za Židy nejsou dnes považováni jen ti, kteří mají židovskou matku, nebo ti, kteří k jejich víře konvertovali. Za Žida je považován každý, kdo má jméno znějící židovsky, má za otce Žida, apod. Pokud pak například vidíme někoho úspěšného se vzdálenou vazbou k židovství, utvrzuje nás to v názoru, že Židé jsou úspěšnější než zbytek populace. Židovský „úspěch“ začal být patrný zejména po roce 1800. Mezi známými vědci, spisovateli či filozofy z dřívější doby jich mnoho nenajdeme. Může tak jít o přechodný jev a podle některých názorů zde již skutečně probíhá „návrat k průměru“.

Svou roli může hrát i to, v jaké fázi vývoje se jednotlivé země nacházejí. Židé se zaměřili na Evropu v době, kdy dosahovala svých největších úspěchů, to samé pak probíhalo v USA. To samozřejmě nevysvětluje jejich úspěšnost v rámci jedné země, pomáhá to ale vysvětlit například jejich úspěchy na poli vědy posuzované z globálního pohledu. Podle mého názoru je ovšem rozhodující to, že jde o náboženskou minoritu a těm se obvykle daří dosahovat nadprůměrných výsledků. Platí to o Quakerech a Mormonech v USA či křesťanech na Tchaj-wanu a v Koreji. Zaměřit bychom se tak měli spíše na to, jak si Židé jako minority vedou ve srovnání s jinými minoritami. A tato otázka už z hlediska lidského kapitálu není tak zajímavá.

(Zdroj: Noahpinion)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data