Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeští stavaři přidávají na pesimismu, letos čekají propad sektoru o 7,4 procenta

Čeští stavaři přidávají na pesimismu, letos čekají propad sektoru o 7,4 procenta

27.08.2013 15:42, aktualizováno: 27.8. 17:12
Autor: ČTK

Aktualizováno

Tuzemské stavebnictví se letos propadne rychleji, než se ještě na začátku roku zdálo. Šéfové velkých firem očekávají za celý rok 2013 meziroční pokles o dalších 7,4 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2013, kterou výzkumná společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika zveřejnila na dnešním Setkání lídrů českého stavebnictví. Ještě v lednu přitom ředitelé sta největších stavebních firem v České republice mluvili o snížení stavebního trhu o 4,4 procenta. 

"Toto rychlé zhoršení vychází z nedostatku investic jak na straně privátních, tak i veřejných investorů. Nečekané problémy však nastaly zejména s veřejnými zakázkami v důsledku pádu vlády, následné nejistoty ohledně dalšího vývoje a vzniklého vakua, místo rozhodování o prioritních investicích a řešení dočerpání fondů z EU," prohlásil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. 

Stavební firmy podle něj také očekávaly tradiční příliv investic v rámci předvolebního roku, který však kvůli předčasným volbám vůbec nenastal. Navíc u veřejných investorů nečekaně nastaly i problémy se zpožděními u zadávání zakázek, takže zakázky, na nichž se již mělo začít pracovat, a firmy s nimi ve svých plánech v úvodu tohoto roku počítaly, stále nejsou zadány a sektoru zcela viditelně chybí," dodal Vacek. 

Ředitelé velkých stavebních firem neočekávají oživení sektoru ani v příštím roce. Aktuálně počítají pro příští rok s poklesem sektoru o dalších 2,7 procenta. Podle partnera, odpovědného za služby pro realitní a stavební společnosti v KPMG ČR, Pavla Klimenta totiž nelze očekávat rychlé řešení stávajících problémů českého stavebnictví. Mezi ně řadí především cenové války často za hranicí rentability, špatné čerpání dotací, nízkou úroveň zadávací dokumentace nebo pesimistickou soukromou poptávku. 

Kritická situace stavebnictví povede podle ředitelů největších firem také k nárůstu bankrotů a propouštění. "Podle mne to je otázka této a možná příští stavební sezony, kdy se ve větší míře spustí bankroty stavebních firem. A firmy, které přežijí, budou potřebovat další roky k resuscitaci a udržení se na trhu. Zázraky se nedějí. Příběh byl již napsán a teď je ho potřeba přečíst až do hořkého konce," popisuje situaci na trhu generální ředitel společnosti Trigema Marcel Soural. 

Obdobně vidí stav sektoru i jednatel Swietelsky Petr Čížek. "Stavební kapacity v současnosti opravdu silně převyšují poptávku, která však rozhodně neodpovídá potřebám. Takže většina stavebních firem čeká na zázrak, že se situace změní. Protože se ale zázraky dějí jen velmi zřídka, lze reálně očekávat další vlnu krachů stavebních firem, přičemž každý jejich vedoucí pracovník doufá, že právě jeho firmě se krach vyhne," řekl.
 
Realizace zakázek za výrazně sníženou, někdy i dumpingovou cenu, se projevují i v kvalitě stavebních prací. Každý čtvrtý ředitel potvrzuje, že kvůli maximálnímu snížení nákladů staví jeho firma tak, aby výsledná stavba byla funkční a uživatelsky bezproblémová pouze po dobu záruky.

České stavebnictví se už pět let nachází v krizi. Zatímco ještě v roce 2008 činila stavební produkce 547,5 miliardy korun, za celý loňský rok se prostavělo 424 miliard korun. Od roku 2009 celkem české stavebnictví kumulativně přišlo o 277 miliard korun. Nedostatek peněz způsobil, že začaly krachovat první stavební firmy. Zatímco ještě v roce 2008 na českém trhu působilo 767 firem s více než 50 zaměstnanci, loni jich bylo už jen 603. I to je důvodem dumpingových cen, které naopak nahrávají investorům.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data