Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tuzemské banky omezují české státní dluhopisy. Příchod lepších časů? (+komentář)

Tuzemské banky omezují české státní dluhopisy. Příchod lepších časů? (+komentář)

17.09.2013 10:00, aktualizováno: 17.9. 13:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Držba českých státních dluhopisů v portfoliích tuzemských bank zvolna klesá. Zatímco na sklonku loňského roku investice bank do nich dosahovaly 626 miliard korun, což představuje 39,24 % všech vydaných dluhopisů, na konci července to bylo 590 miliard korun a 36,6 procenta celku. Na téma nahlédly LN. Jako důvod z bank zaznívají lepší vyhlídky tuzemské ekonomiky, tedy i lepší možnosti úvěrování firem i domácností a pro banky širší možnost relativně bezpečného úvěrování.

"Zpráva vyznívá mírně optimisticky pro tuzemské banky. Stabilizace na finančních trzích a v rámci hospodářského cyklu v Evropě zřejmě přiměla tuzemské banky poohlížet se po lepších a výnosnějších investicích. První známky oživení jeví i domácí úvěrový trh. Úroková marže českých bank byla v posledních letech pod tlakem, nyní čekáme její stabilizaci," uvedl analytik Patria Direct Tomáš Tomčány

"Naše expozice byla vybudována i proto, že za poslední tři či čtyři roky naše ekonomika stagnovala či dokonce klesala. Zájem firem i domácností o financování byl nižší než v normálních dobách, takže tam bylo méně příležitostí. Samozřejmě, že pokud budou vznikat nové příležitosti u financování firem a domácností, tak to pro nás může být zajímavou alternativou vůči našemu současnému investičnímu portfoliu," uvedl pro LN generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka. ČS drží státní dluhopisy za 201 miliard korun a jejich zastoupení omezuje. "Expozice ČS vůči českým státním dluhopisům od roku 2008 postupně narůstala vzhledem k nestabilitě na finančních trzích, v letošním roce již ale dochází k obratu a podíl státních dluhopisů vůči celkovým aktivům banky mírně klesá," uvedla pro list tisková mluví ČS Klára Pačesová.

Připomeňme, že v březnu tohoto roku se k omezení atraktivity českých státních dluhopisů z jiného úhlu pohledu vyjádřil portfolio manažer Erste Marcel Kostovski. Tehdy řekl, že atraktivitu tuzemskému dluhu snižuje recese ekonomiky, která vede centrální banku k úvahám o intervenci na koruně i přehnaná úsporná opatření, která se projevují na výkonu ekonomiky i rozpočtu. „Poprvé v historii si půjdeme pro atraktivnější výnosy jinam: do Rumunska, Turecka, Ruska,“ řekl tehdy.

Česká spořitelna nyní není jedinou bankou, která dluhopisy z části omezuje. ČSOB v roce 2011 držela české státní dluhopisy za 336 miliard korun, na konci loňského roku to bylo o 28 miliard korun méně, tedy asi 308 miliard korun. Podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové však představují české státní dluhopisy drtivou většinu dluhopisů, které má banka v rozvaze, uvedla pro LN.

Celková expozice bank na úrovni 36,6 procenta je ve srovnání s Evropou ale stále na vysoké úrovni. V Německu tento podíl přesahuje pětinu, ve Francii dosahuje řádově k 15 %. „Je skutečně pravda, že podíl českých státních dluhopisů v portfoliích domácích bank je relativně vysoký - tento podíl viditelně narůstal od roku 2008, tedy od začátku finanční krize. Nicméně ČR v tomto ohledu není nijak osamocená, tento trend je typický pro celou Evropu v době krize," uvedl pro LN Mojmír Hampl, viceguvernér České národní banky.

Vysokou expozici bank vůči vládnímu dluhu opakovaně kritizoval na evropské úrovni například šéf německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann a objevují se úvahy na stanovení stropu expozice. "Samozřejmě, že koncentrace dluhů jednoho dlužníka, byť vlády, v celém bankovním sektoru může být dlouhodobě problém a je třeba ji z hlediska řízení rizik vážit. Proto se vede široká nejen evropská, ale i celosvětová debata o tom, jak onen regulatorní prvek - tradičně nízkou či nulovou rizikovou váhu vládního dluhu - ze systému eliminovat, či jak jeho vliv snížit,“ potvrzuje viceguvernér ČNB Hampl. „My se této debaty na úrovni EU i basilejského výboru aktivně účastníme a považujeme ji za závažnou. Třeba jen proto, že se jasně v krizi ukázalo - i pro ty, kteří to dříve nechtěli vidět a slyšet - že vládní dluh není automaticky bezrizikový, byť má vláda výhodu, že na rozdíl od soukromých dlužníků může zdaňovat. Ale může také krachovat," uvedl Hampl pro LN a dodal: "Ovšem finanční systém je jemný mechanismus, který nemá rád ,údery kladivem‘, a tak i v této oblasti bude vývoj spíše postupný než skokový. Byť vývoj regulatorní debaty zejména v EU dokáže i překvapit."

Z dalších tuzemských bank LN uvádějí, že skupina Komerční banky držela ke konci června letošního roku české stání dluhopisy za 98 miliard korun, Raiffeisenbank pak ve výši 23 miliard korun.

Čerstvá data České bankovní asociace (ČBA) uvádějí, že objem bankovních úvěrů stoupl na konci července meziročně o 3,7 procenta na 2,42 bilionu korun. Objem úvěrů podnikům klesl o 0,9 procenta procenta. Úvěry poskytnuté obyvatelstvu vzrostly o 3,7 procenta, a to především díky hypotečním úvěrům, jejichž objem se zvýšil o 6,3 procenta. 

"Úvěry na bydlení a hypoteční úvěry jsou i nadále hlavními oblastmi růstu. Mezi nefinančními podniky vede z hlediska objemu úvěrů sektor utilit, mírný nárůst zaznamenaly ještě velkoobchod a maloobchod a zpracovatelský průmysl. Celkový objem počtu úvěrů podnikům ovšem o necelé procento klesl," komentoval náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek. 

Trend záporné dynamiky úvěrů podnikům potvrdila i statistika nových úvěrů, kdy za prvních sedm měsíců roku bylo poskytnuto o 2,6 procenta úvěrů méně než ve stejném období loni. 

V případě úvěrů obyvatelstvu je vývoj nových úvěrů pozitivní. Ke konci července letošního roku poskytly banky o téměř 26 procent více nových úvěrů na spotřebu, nové úvěry na nákup bytových nemovitostí zaznamenaly v meziročním srovnání nárůst o 18,4 procenta. Těchto temp růstu bylo dosaženo díky pokračující velké oblibě produktů konsolidace a refinancování spotřebitelských závazků. 

Průměrné nominální sazby z nových úvěrů poskytnutých podnikům v červenci klesly u úvěrů kontokorentních, revolvingových a pohledávek z karet na 2,68 procenta, u ostatních úvěrů stouply na 2,14 procenta. Průměrné úrokové sazby z nových úvěrů domácnostem na spotřebu se zvýšily na 14,1 procenta a u úvěrů na nákup bytových nemovitostí stouply na 3,37 procenta. 

V červenci mírně klesl podíl klasifikovaných úvěrů, tedy těch, jež jsou 30 a více dní po termínu splatnosti. Nyní tyto úvěry činí deset procent celkového počtu úvěrů. Stagnaci na necelých šest procent zaznamenaly úvěry v selhání, upozornil Matoušek.

(Zdroj: LN, Erste, Bloomberg, ČBA)


Čtěte více:

Portfolio manažer Erste: Českým dluhopisům sebraly atraktivitu recese, přehnané úspory i ČNB
28.03.2013 11:08
Investiční atraktivita českých vládních dluhopisů rapidně klesla. Důvo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2021
9:15Rozbřesk: Týden ve znamení ČNB - čekáme první růst sazeb
8:52Evropské burzy mohou začít týden výprodejem. Jirásková z PPF varovala před snahami zabránit fúzi  
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu