Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brazilský ropný koncern dá 9 mld. USD na ochranu před americkými kyberšpiony. Snowdenova aféra se přelévá do byznysu

Brazilský ropný koncern dá 9 mld. USD na ochranu před americkými kyberšpiony. Snowdenova aféra se přelévá do byznysu

19.09.2013 11:21
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Sága bývalého spolupracovníka CIA Edwarda Snowdena, kterému se podařilo prolomit složité bezpečnostní klíče a ukrást a posléze zveřejnit tajné informace o rozsáhlé internetové špehovací aktivitě amerických tajných služeb, má na svědomí už dva prezidentské summity. Nejdříve Barack Obama zrušil schůzku svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, který Snowdenovi poskytl azyl, a teď sám dostal stejný diplomatický políček od brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové. Ta na Obamu zanevřela kvůli zjištění, že Američané čtou její mejly a také elektronickou poštu ve státním ropném koncernu Petrobras.

Prudce se zhoršující politické vztahy mezi USA a Brazílií, kde zprávy o všudypřítomné americké kyberšpionáži vyvolaly ještě větší pobouření než v Německu, se začínají odrážet i v byznysu. Petrobras včera ohlásil investici 21 mld. realů (9 mld. USD) v průběhu pěti let na lepší zabezpečení dat a jejich ochranu před hackery a zahraničními rozvědkami.

„Tato politika je tak důležitá, že ji osobně schválilo představenstvo,“ sdělila na fóru v Rio de Janeiru šéfka Petrobrasu Maria das Gracas Fosterová. Dodala, že organizace výroby, lidí a informací a bohatství z nich vyplývající jsou pro zemi kriticky důležité.

Na digitální obranu společnost jen letos vynaloží 3,9 mld. realů a zaměstná v tomto směru 3000 lidí. Ve společnosti budou zavedena přísná bezpečnostní opatření, v jejichž rámci vědci či manažeři nebudou smět přenášet klíčová data typu výsledků seizmických průzkumů přes internet. Firemní datové centrum pro skladování nejdůležitějších informací bude chráněno i fyzicky – systémem biometrických kontrol.
 
Petrobras, kterému v Brazílii patří výsadní právo na těžbu ropy, se v poslední době potýká s klesající produkcí a rostoucím zadlužením. Na společnost dolehl nacionalistický mandát kupovat lodě, plošiny, vrtné soupravy a další vybavení pouze od drahých a neflexibilních domácích producentů. Stará ropná pole se vyčerpávají, velké projekty stíhá jedno zpoždění za druhým a ložiska pod vodou se ukazují být tvrdším oříškem, než se čekalo. Ačkoli plánuje do roku 2020 zdvojnásobit těžbu na 4,2 mil. barelů denně, a předehnat tak současný výstup Iráku či Íránu, vedení společnosti na jarním konferenčním hovoru s analytiky připustilo, že letos by produkce měla stagnovat, či klesat. Vysoce postavený manažer varoval, že kvůli rostoucí spotřebě bude země muset ještě deset let ve velkém dovážet palivo.

Dopad Snowdenovy aféry v komerční sféře půjde pravděpodobně dál. Brazilský ministr komunikací Paulo Bernardo si pohrává s myšlenkou, že telekomunikační společnosti by mohly dostat povinnost používat pouze zařízení domácí provenience. To by těžce zasáhlo zahraniční dodavatele, zejména z Číny a Spojených států, a pravděpodobně zvýšilo náklady v odvětví.

Vláda Rousseffové také v parlamentu prosazuje zákon, podle něhož by data sbíraná společnostmi jako Facebook či Google o Brazilcích musela být ukládána na serverech fyzicky přítomných v Brazílii. Internetoví giganti by v takovém případě podléhali brazilské legislativě o ochraně osobních dat.

Od zrušené americko-brazilské bilaterální schůzky na nejvyšší úrovni si představitelé brazilských korporací příliš konkrétních výsledků neslibovali. Návštěva Rousseffové ve Washingtonu měla nicméně přispět k pomalu se zlepšujícím vztahům mezi dominantními hráči Severní a Jižní Ameriky.

Vylepšené politické vazby by prospěly byznysu na obou polokoulích Ameriky. Letecký gigant Boeing je považován za favorita chystaného brazilského stíhačkového tendru. Ropné koncerny Exxon, Chevron a další si údajně brousí zuby na nedávno objevená obrovská podmořská ložiska ropy, k nimž lze získat přístup skrze plánované aukce těžebních licencí. I brazilské firmy doufají, že se jim podaří posílit či otevřít pozice na velkém americkém trhu. Výrobce menších letadel Embraer by se rád uchytil na poli zakázek pro Pentagon.

Následky špionážního skandálu jen posílí stereotypy, které si oba národy o sobě budují od 60. let minulého století. Brazilcům se vrací obraz panovačného Washingtonu a dotěrné CIA, který se usídlil hluboko v podvědomí po vojenském převratu v roce 1964. Navíc si Spojené státy v posledních dekádách na Latinskou Ameriku sotva vzpomněly, což místní obyvatelé, tak trochu paradoxně, také nesou s nelibostí. Mezi americkou diplomatickou a politickou elitou zase občas převládá přesvědčení, že Brazílie nemá na to být důležitou mocností na mezinárodní scéně a že její představitelé dávají přednost efektním pózám před státnickými činy.

Podle analytiků jsou teď vyhlídky na sblížení obou zemí velmi omezené. Vzhledem k vysoké inflaci, zpomalení růstu a dalším problémům v ekonomice si však Brazílie stěží může dovolit obchodní válku s USA. Navíc některá z navrhovaných protiopatření, zejména v telekomunikacích, půjdou v praxi prosadit velmi složitě.

 
(Zdroje: FT, Bloomberg)


Čtěte více:

Zisky ze šmírování
12.06.2013 17:38
Jeden bývalý technik CIA a NSA vynesl na světlo informace o programu n...
Aféra s odposlechy ohrožuje dohodu o volném obchodu EU-USA. Smyčka kolem Snowdena se stahuje
01.07.2013 12:06
Evropané jsou v šoku, alespoň navenek. Z „bratranců za mořem“, jak něk...
Snowden žádá o azyl, kde to jde. Putin je zdrženlivý. Maduro může nabídnout místo v tryskáči
02.07.2013 10:43
Chcete mě? Tak by se dala v krátkosti shrnout nejnovější taktika Edwar...
USA údajně sledují veškerý vnitrostátní poštovní provoz, hlídají odesílatele a příjemce
04.07.2013 12:02
Spojené státy sledují veškerý vnitrostátní poštovní provoz, za loňský ...
Nepomáhejte CIA a zrušte Facebook, radí Venezuelanům ministryně
11.07.2013 17:58
Kdo nechce pomáhat americké tajné službě CIA, ať zruší svůj facebookov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data