Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Zotavení Španělska a Itálie? Brzdou nízká kvalifikace pracovní síly

OECD: Zotavení Španělska a Itálie? Brzdou nízká kvalifikace pracovní síly

10.10.2013 19:44
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Pracovníci ve Španělsku a Itálii mají v konkurenci 24 rozvinutých ekonomik nejnižší kvalifikaci, což podlamuje schopnost obou zemí vyrovnat se dluhovou krizí, recesí a vysokou nezaměstnaností. Tak zní závěr nové studie Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 34 vyspělých zemí.

Zpráva, která zkoumala statistický soubor 166 tisíc lidí z mnoha zemí OECD, také ukázala, že mladí lidé ve Spojených státech a Velké Británii jsou na tom se znalostmi a dovednostmi v porovnání se svými vrstevníky z jiných zemí mnohem hůř než starší Američané a Britové. Nejvzdělanější a nejschopnější pracovní silou se pyšní Japonsko a Finsko.

Většina dostupných žebříčků kvality lidského kapitálu se soustřeďuje na dobu strávenou v nejrůznějších školách a na univerzitách. OECD přišla se zatím nejvíc vyčerpávajícím přehledem, který se pokouší měřit kvalitu a užitečnost získaného vzdělání. Španělé a Italové v hodnocení propadli. S velkým odstupem skončili poslední v gramotnosti i matematice.

Ekonomiky obou zemí v posledních letech postihla ztráta konkurenceschopnosti, což se projevuje velkými deficity zahraničního obchodu a rostoucím zadlužením státu. V prostředí tuhé disciplíny měnové unie, v němž není možné sáhnout k devalvaci, může nápravu zajistit jedině snižování nákladů a růst produktivity. Z recese by podle odhadů Evropské komise měly dvě největší země jižního křídla eurozóny vybřednout až v příštím roce.

Výsledky studie OECD jsou pro španělský i italský vzdělávací systém zdrcující. Každý pátý dospělý v obou zemích není schopen číst tak dobře, jak bychom to očekávali od průměrného desetiletého školáka ve většině vyspělých států. V matematice je stav ještě horší. Každý třetí dospělý člověk v obou zemích zvládá jen nejzákladnější počty. Stejně tristní situace panuje ve Spojených státech.

„Pokud budete Španělsko měřit počtem univerzitních diplomů, vypadá to dobře. Ale to je zavádějící statistika. Nedostatečná kvalifikace omezuje růstovou kapacitu,“ tvrdí Andreas Schleicher ze vzdělávacího oddělení OECD, a poukazuje tak na široce rozšířený problém univerzit, které ročně chrlí davy absolventů s nulovou možností uplatnění.

Itálie má před sebou neméně těžký úkol. Nejenže nemá dost kvalifikovaných lidí, ale i ti, co jsou k dispozici, nejsou zaměstnáni produktivně, v případě mnoha žen dokonce vůbec. „Ani ti nejlépe kvalifikovaní nejsou dobře využíváni,“ uvádí Shleicher.

Španělskou nadějí jsou mladí, kteří v porovnání s vrstevníky z jiných zemí vykazují dobré výsledky. Ve Velké Británii a Spojených státech naopak v posledních letech došlo k nejmenšímu pokroku ve zlepšování kvality vzdělávacích institucí, což se může odrazit v pomalých tempech růstu do budoucna. „Starší generace ve Spojených státech patřila k jedněm z nejkvalifikovanějších, ale ta mladší je podprůměrná,“ tvrdí Schleicher. Dodává ale, že schopní Britové a Američané jsou využíváni naplno a s jejich kvalifikací se neplýtvá. V této kategorii naopak zaostává Japonsko, které má sice nejlépe vzdělané a školené pracovníky, ale ti svých schopností často nemohou využít.

(Zdroje: WSJ, OECD, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data