Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká Británie stále popírá ekonomické zákony

Velká Británie stále popírá ekonomické zákony

24.10.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Globální finanční krize zpochybnila řadu ekonomických teorií a předpokladů. A žádná jiná země jich nevyvrátila více než Velká Británie. Už pět let se její ekonomika odmítá chovat podle teorie a činí tak i nadále. Většina analytiků čekala, že agresivní monetární stimulace ze strany Bank of England povede k rychlému oživení, ale produkt stále zůstává 3 % pod maximem roku 2007. Čekalo se, že 20% oslabení libry, ke kterému po krizi došlo, vyvolá prudký růst exportů. Nestalo se. Teorie říká, že utlumená ekonomika povede k růstu nezaměstnanosti a následně i k růstu produktu na zaměstnance. Nezaměstnanost ale vzrostla jen mírně na 8 %, produktivita leží 4,4 % pod úrovní nastavenou před krizí. Teorie také říká, že ekonomický útlum znamená nižší inflaci. Ta se ale v britské ekonomice drží celý procentní bod nad inflačním cílem ve výši 2 % a převyšuje inflaci v jiných evropských zemích.

Nyní se objevuje další záhada. Růst ekonomiky by mohl dosahovat až 5 %, tvrdí Rob Wood z Berenberg Bank. Je ale těžké najít někoho, kdo takový růst na počátku roku či dokonce prvního čtvrtletí očekával. Například MMF ještě v červenci radil vládě, aby uvolnila politiku. Nyní se ale začíná většina ekonomů klonit k názoru, že dominantní vliv na britskou ekonomiku v jejím pokrizovém vývoji má finanční systém. Platí to jak o počátečním útlumu, tak o nynějším oživení. Dříve se přitom soudilo, že hlavní vinu nese fiskální politika. Zdá se však, že poškozený bankovní systém nebyl schopen alokovat zdroje do ekonomiky a ani zdravé podniky neměly přístup k úvěrům a nemohly expandovat. Letos se ovšem finanční podmínky uvolnily a úvěry jsou dostupnější. Banky totiž již dostály požadavkům na likviditu a kapitál, nabídku s úvěry podporuje i program BoE, která dramaticky snížila náklad financování bank.

 
Obrat v britské ekonomice je jasně patrný. Ceny nemovitostí vzrostly o 6 %, registrace nových automobilů v září meziročně vzrostly o 12 %. Maloobchodní tržby rostou nejvyšším tempem od roku 2008, míra úspor klesla o třetinu. Není to poprvé, co se Británie spoléhá na oživení tažené spotřebitelem a rostoucí ceny nemovitostí. Úspěch této strategie ale zaručen není. Jestliže byl finanční systém jedinou brzdou, situace by se měla dále zlepšovat, včetně růstu mezd a snižování dluhu. Pokud ale krize poškodila nabídkovou stranu více, bude výsledkem vyšší inflace a klesající kupní síla spolu s rostoucím dluhem domácností.

V tuto chvíli situace není jasná. Nezaměstnanost v září klesla o 0,1 procentního bodu na 7,7 %. Prudký pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti vyvolává obavy z toho, že v ekonomice je méně volné kapacity, než se předpokládalo. Největší hrozbu představuje vysoký náklad bydlení. Nebude-li růst cen nemovitostí doprovázen vyšší stavební aktivitou, vznikne v ekonomice nerovnováha vyvolaná dalším úvěrovým boomem. Došlo by tak paradoxně k tomu, že napravením jednoho problému na nabídkové straně by se zhoršil problém druhý.

(Zdroj: WSJ)


Čtěte více:

Velká Británie směrem k oživení i dalším bublinám?
09.09.2013 17:21
Pesimismus má ve Velké Británii tuhý kořínek. I přesto bychom se ho al...
Británie zvolna odchází z bank, za podíl v Lloyds chce 3,3 miliardy liber
16.09.2013 20:06
Velká Británie chce získat 3,3 miliardy liber skrze nabídku části svéh...
Evropa dováží hypotéční manýry předkrizové Ameriky
10.10.2013 7:29
Američtí daňoví poplatníci museli zachraňovat zhroutivší se hypotéční ...
Britové v IPO ocenili Royal Mail na 3,3 miliardy liber
10.10.2013 20:03
Britové stanovili cenu, za kterou se v pátek začnou na burze v Londýně...

Váš názor
  • A o tom to je
    24.10.2013 9:25

    Nyní se ale začíná většina ekonomů klonit k názoru, že dominantní vliv na britskou ekonomiku v jejím pokrizovém vývoji má finanční systém. Platí to jak o počátečním útlumu, tak o nynějším oživení. Dříve se přitom soudilo, že hlavní vinu nese fiskální politika. Zdá se však, že poškozený bankovní systém nebyl schopen alokovat zdroje do ekonomiky a ani zdravé podniky neměly přístup k úvěrům a nemohly expandovat. Letos se ovšem finanční podmínky uvolnily a úvěry jsou dostupnější. O jakém lepším přístupu k úvěrům se tady hovoří?????!!!! Jsem OSVČ mám dva úvěry jeden úrok 10,9,druhý 9,4 % ????!!!!! KECI,KECI,KECI ,nikdo se nenamáhá ani jen porovnat výši úroků v zemích EU.Ono by se mohlo ukázat,že EU prohlubuje rozdíly ne naopak....
    Jožin
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data