Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Má vždy smysl oslabovat měnu?

Má vždy smysl oslabovat měnu?

18.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Posílení eura, které probíhá od léta tohoto roku, oživilo debaty o výši jeho kurzu. A to zejména ve Francii. Kurz eura leží bezesporu příliš vysoko, pokud ho posuzujeme na základě parity kupní síly. I tak bychom ale měli být opatrní s návrhy na jeho oslabení. Nesmíme totiž zapomínat na následující:

1. Slabší euro zvyšuje ceny dovozů, včetně komodit. Podle našich výpočtů pak oslabení eura nevede ke zlepšení obchodní bilance eurozóny.
2. Slabší euro má významný vliv na redistribuci ve prospěch průmyslu a v neprospěch služeb a domácností.
3. Slabší euro je negativní pro ty země eurozóny, které vyvážejí zejména do eurozóny, příkladem je Řecko a Španělsko.
4. Vliv expanzivní monetární politiky na kurz je nejistý, což můžeme v poslední době pozorovat u několika zemí.


Konkrétně odhadujeme, že 10% posílení eura ke koši měn vede k růstu hodnoty exportů eurozóny o 5,5 %, k růstu hodnoty dovozů bez energií o 5,4 % a k růstu hodnoty celkových importů o 6,5 %. Celkově by pak 10% oslabení eura zhoršilo bilanci zahraničního obchodu eurozóny o 0,1 % HDP. Došlo by ke zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu podobně jako v letech 1999–2001, domácnosti by ale pocítily rostoucí ceny dovozů (jako v letech 1999–2001, v roce 2005 a v roce 2011). Oslabení eura tak v podstatě představuje transfer od domácích služeb a domácností směrem k průmyslu a službám zaměřeným na export. Jde tedy o „industriální“ přístup k politice.

Oslabení eura pak působí rozdílně na jednotlivé země měnové unie. Více prospívá těm, které mají větší exporty do zbytku světa mimo eurozónu a nižší dovozy ze zbytku světa. Z oslabení společné měny by tak nejvíce těžilo Německo, Itálie a Irsko. Negativní dopad by naopak pocítilo Nizozemí, Španělsko a Itálie. První z následujících grafů ukazuje vývoj a současnou výši vývozů mimo eurozónu u Německa, Francie, Španělska, Itálie a Nizozemí (jako podíl na HDP). Druhý graf ukazuje stejným způsobem vývoj dovozů ze zbytku světa mimo eurozónu:

měny

Německo tedy vyváží do zbytku světa mimo eurozónu zboží a služby, jejichž hodnota odpovídá 26 % HDP, jeho odpovídající dovozy ale dosahují jen 20 % HDP. U Itálie představují exporty 16 % HDP importy 13 % HDP, u Irska je to 33 % HDP u vývozů a 23 % u dovozů. Hodnota dovozů Španělska ale hodnotu vývozů mimo eurozónu převyšuje a dopad eura by tak u něj byl negativní. Podobně je tomu v případě Nizozemí.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 •  
  18.11.2013 10:08

  Oslabení určitě pomůže části exportéru, určitě ale podváže konkurenceschopnost, inovace a v konečném důsledku sníží kvalitativní úroveň celé ekonomiky a životní úrovně. Když se nad tímto problémem člověk zamyslí napadají ho hrůzné důvody, které snad ani nemůžou být pravda. Ponechání národa na chvostu vyspělých společnosti a vyplundrování toho co ještě zbylo za bazarové ceny, tudíž akce, která je řízená ne z českých luhů a hájů. Je zajímavé že podobné rány(církevní restituce, amnestie, malá měnová reforma - tedy devalvace) se ukazují v době kdzž se zdá, že po dvaceti letech neuvěřitelnch ...... se ekonomika i národ začíná vzpamatovavát a ukazují se maličké zýnámky reflexe.Pokud jsem se někomu nestrefil do uvažování, mě to nevadí.
  Homo
  • Pane Homo
   18.11.2013 11:52

   nezlobte se, nerozumíte ekonomice.
   Bob
   • Re: Pane Homo
    18.11.2013 12:22

    http://ekonomika.eurozpravy.cz/ceska-republika/81809-ekonom-spocital-cesi-prisli-kvuli-cnb-o-76-miliard-behem-jednoho-dne/
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m