Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Stále jsme v mezích konvenční měnové politiky, žádné shazování peněz z vrtulníku. Euro zatím ne...

Hampl (ČNB): Stále jsme v mezích konvenční měnové politiky, žádné shazování peněz z vrtulníku. Euro zatím ne...

21.11.2013 12:23

Před dvěma týdny zahájené devizové intervence s cílem oslabit českou měnu k úrovni 27 CZK/EUR se staly zásadním tématem nejen pro ekonomy ale i pro širokou veřejnost. To dokládá, že koruna je pro Čechy srdeční, emocionální záležitost, považují ji za dlouhodobou kotvu, říká viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. „Nám se zatím moc nedaří prodat fakt, že my nechceme ekonomiku připravit o kotvu cenové stability, ale že se naopak snažíme zamezit vážnému nebezpečí cenové nestability, jenže z opačné strany,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Ačkoli veřejnost chápe negativa vysoké inflace, je třeba vysvětlit, co znamená nestabilita v podobě klesajících cen a dlouhodobé deflace, podotýká Hampl s tím, že pokles cenové hladiny s sebou nese snižování platů a důchodů, pokles cen nemovitostí a nárůst nezaměstnanosti. Snižování úrokových sazeb, které ČNB prováděla v posledních čtyřech letech, je jen jinou formou snahy o dodatečné „zdražování“, dodává.

V situaci, kdy použití kurzu nastoupilo jako alternativní nástroj pro další změkčení měnových podmínek za již nulových sazeb, by nedávalo smysl, pokud by v období provádění intervencí centrální banka zvyšovala sazby, tedy šla jedním opatřením proti druhému. Devizové intervence lze určitým způsobem označit za nejmenší zlo. „Když pominu záporné úrokové sazby a kvantitativní uvolňování anglosaského typu, mohli bychom i vyhazovat peníze z vrtulníku. Udělat tohle čisté monetaristické řešení. Myslím, že naše řešení je oproti všemu zmíněnému stále v mezích konvenční měnové politiky.“

Hampl připouští, že exit z intervencí je jedním z rizik použití tohoto nástroje, což byl i důvod, proč bankovní rada ke kroku sáhla až po dlouhých úvahách. „Ideální model je, že ekonomika se oživí, dostane se zpět k cenové stabilitě, zvykne si na kurz 27 korun za euro a my intervence v určitém okamžiku opustíme a zvýšíme sazby z nuly na 0,25 procenta.“

„Role měnové politiky je stabilizace. I když tady se spousta složek ekonomiky chová tak, jako by se připravovala na válku.“ Hampl tak naráží na ochlazení spotřeby ve prospěch úspor. „Dostali jsme se do stavu, kdy kvůli mentálním faktorům, totální nedůvěře v budoucnost, nedůvěře ve stát, znechucení celé populace ze všeho, se sentiment tak vzdálil od fundamentu, že to začíná mít i makroekonomické dopady,“ varuje Hampl.

Dlouhodobá důvěra Čechů v korunu a stabilitu domácí měnové politiky je dle Hampla právě důvodem, proč je v České republice naprosto nejnižší podpora přijetí eura z celé střední Evropy. Právě možnost mít vlastní měnovou politiku je podle něj zatím jednoznačným důvodem, proč si zachovat korunu a nemít euto. Z dosavadních analýz ČNB podle Hampla nevyplývá, že by naše ekonomika byla v klíčových parametrech dostatečně podobná té v eurozóně tak, aby přijetí společné měny negenerovalo dodatečná rizika. „Někdo by mě musel opravdu vážně přesvědčit, že autonomní měnová politika této zemi dlouhodobě škodila a ze přinášela dodatečné náklady. Já si to rozhodně nemyslím...“

Komentáře a vývoj kolem intervencí ČNB sledujte v tématu měsíce:
eur


(Zdroj: ČNB, Ekonom)


Váš názor
 •  
  21.11.2013 13:58

  Intervence proti Kč je pro mě špatně zdůvodňována, protože v posledních letech neustále sledujeme růst cen a reálný propad příjmů a to ať díky zvyšování DPH, či každoroční inflaci, nebo posilování měn kurzů vůči Kč. Nezaměstnanost se neustále zvyšuje a to i navzdory úpravy metodiky výpočtu. Případná malá deflace, by jen trochu narovnala stav snížením cen. Koruně nevěřím a při nejbližší možné příležitosti bude vše překlopeno do jiných měn. Bude-li to možné, i platby budou přijímány v jiných měnách. Otevřený konec možných intervencí ve mně důvěru nevzbuzuje…..koruna může jít na WC.
  Xspace
 • moje
  21.11.2013 13:21

  srdeční a emocionální záležitost je dolar :-)
  Jesse
 •  
  21.11.2013 13:15

  Z neschopnosti našeho národa prosadit se prací a větší pílí, jsme si udělali z koruny slepičku , co nám snášela zadarmo pár zlatých vajíček. Vajíčka došly, budeme hold zase makat a nadávat. Pane Hampl, držím, držím Vám palce, nedejte na lenochy a vyčůrané znalce.
  Zdeněk
  •  
   21.11.2013 14:33

   Nebo tak,..... naivní občané , kteří se dostali do spáru mafiánu jsou neustále a všemi prostředky drženi v situaci, aby se z jejich práce činnosti daly ziskávat co největší zisky.Vzniklá situace není vinou obyč lidí ale obrazem neschopnosti elit, prakticky jejich zvrhnutí v mafie. K tomuto účelu je využívaná kromě nezaplacené a neinovo vané, nekvalifikované práce i silná mediálně propagandistická činnost, která jak je vidět nese ovoce.
   Homo
   •  
    21.11.2013 17:52

    Elito národa, ještě že máte kolem sebe tolik viníků! Vypněte počítače, nazujte bagančata, do ruky krumpáč, lopatu a běžte fedrovat ! Zpevníte svaly , korunu a někteří ekonomičtí impotenti i přirození. A zlatá slepička zase ponese.......
    Zdenek
 • koruna je pro Čechy srdeční, emocionální záležitost
  21.11.2013 13:13

  omyl, za Karla IV, ani za Rakouska Uherska to tak nebylo, za socialismu to byla přece DM nebo CHF a než klesající korunu nyní pak raději EURo, mylí pane Hampl...
  Karl von Bahnhof
  • Re: koruna je pro Čechy srdeční, emocionální záležitost
   21.11.2013 13:25

   Myslím, že se milý pan Hampl nemýlí, ale rozhodně bych ho nemyl :-))
   JJa
 •  
  21.11.2013 13:08

  „Dostali jsme se do stavu, kdy kvůli mentálním faktorům, totální nedůvěře v budoucnost, nedůvěře ve stát, znechucení celé populace ze všeho, se sentiment tak vzdálil od fundamentu, že to začíná mít i makroekonomické dopady,“ varuje Hampl. A má pravdu. Ale copak tou devalvací tu nedůvěru, která zrovna začala odeznívat opět nerozdmýchali?
  rené
 •  
  21.11.2013 12:44

  Hample, hodně by se dalo vysvětlit, kdybys věřil sám sobě.Je strašně těžké přiznat omyl.
  Homo
  • souhlas
   21.11.2013 14:02

   těm absurdním argumentům už nevěří ani oni..jedinné co ví je že přestřelili a protože jim nic jiného nezbývá, boudou to obhajovat..za každou cenu.. ted už tvrdí, že když spotřebitelé nepůjdou nahoru se spotřebou po intervenční devavlvaci, tak je to jejich vina (vina spotřebitelů) že nepochopili krok ČNB..a melou a melou.. pro importéry mínus, pro spoustu exportéru na nic..dlouhodové hedgingy (ČEZ).. pro Škodu asi dobře, ta ale taky zdražuje, pro všechny okolo dražší vše. Hold nejsme Švýcarsko, kde devalvace neznamená takovou pohromu..jejich kupní síla je jinde.. Já bych Vás páni Singerové, Lízalové a Hamplové odměnil..ale jinak než milionovýma bonusama..ale odvoláním.. a vzal Vás na místa, kde nemůžete tolik uškodit..třeba lepit sáčky..
   ...
   • Re: souhlas
    21.11.2013 15:46

    Dovolil bych si upřesnit. Ve Švýcarsku intervencemi nedevalvují frank, oni mu pouze nedovolují posilovat. Takže ceny nerostou, v tom je rozdíl od nás.
    Josef
  • Transparentnost
   21.11.2013 13:06

   Někteří kritici devizové intervence ČNB měli bankovní radě za zlé, že to bylo nečekané, nepředvídatelné, apod. To samozřejmě není pravda, neb bankovní rada o svých pravidelných zasedáních informovala, i když ne úplně do podrobna. Otázka zní, a bude zajímat hlavně investory do € a $ akcií, zda bude informovat i o exitu.
   Funtom
   • Re: Transparentnost
    21.11.2013 15:09

    To je samozřejmě blbost. O intervencích mluvili už rok a experti v ČR i ve světě na to vsázeli jako na hodně pravděpodobnou možnost. Tentokrát to bylo poprvé, kdy to jak u nás, tak například v Anglii nikdo nečekal (ačkoliv na to vždycky sázeli) a oni to udělali .. tak jaká čitelnost .. sprostě znenadání okradli obyvatelsko o 5% a kdoví komu to mělo vůbec pomoci a kdo si takto nahrabal
    Lukáš
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data