Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hampl (ČNB): Stále jsme v mezích konvenční měnové politiky, žádné shazování peněz z vrtulníku. Euro zatím ne...

Hampl (ČNB): Stále jsme v mezích konvenční měnové politiky, žádné shazování peněz z vrtulníku. Euro zatím ne...

21.11.2013 12:23

Před dvěma týdny zahájené devizové intervence s cílem oslabit českou měnu k úrovni 27 CZK/EUR se staly zásadním tématem nejen pro ekonomy ale i pro širokou veřejnost. To dokládá, že koruna je pro Čechy srdeční, emocionální záležitost, považují ji za dlouhodobou kotvu, říká viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. „Nám se zatím moc nedaří prodat fakt, že my nechceme ekonomiku připravit o kotvu cenové stability, ale že se naopak snažíme zamezit vážnému nebezpečí cenové nestability, jenže z opačné strany,“ uvedl v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Ačkoli veřejnost chápe negativa vysoké inflace, je třeba vysvětlit, co znamená nestabilita v podobě klesajících cen a dlouhodobé deflace, podotýká Hampl s tím, že pokles cenové hladiny s sebou nese snižování platů a důchodů, pokles cen nemovitostí a nárůst nezaměstnanosti. Snižování úrokových sazeb, které ČNB prováděla v posledních čtyřech letech, je jen jinou formou snahy o dodatečné „zdražování“, dodává.

V situaci, kdy použití kurzu nastoupilo jako alternativní nástroj pro další změkčení měnových podmínek za již nulových sazeb, by nedávalo smysl, pokud by v období provádění intervencí centrální banka zvyšovala sazby, tedy šla jedním opatřením proti druhému. Devizové intervence lze určitým způsobem označit za nejmenší zlo. „Když pominu záporné úrokové sazby a kvantitativní uvolňování anglosaského typu, mohli bychom i vyhazovat peníze z vrtulníku. Udělat tohle čisté monetaristické řešení. Myslím, že naše řešení je oproti všemu zmíněnému stále v mezích konvenční měnové politiky.“

Hampl připouští, že exit z intervencí je jedním z rizik použití tohoto nástroje, což byl i důvod, proč bankovní rada ke kroku sáhla až po dlouhých úvahách. „Ideální model je, že ekonomika se oživí, dostane se zpět k cenové stabilitě, zvykne si na kurz 27 korun za euro a my intervence v určitém okamžiku opustíme a zvýšíme sazby z nuly na 0,25 procenta.“

„Role měnové politiky je stabilizace. I když tady se spousta složek ekonomiky chová tak, jako by se připravovala na válku.“ Hampl tak naráží na ochlazení spotřeby ve prospěch úspor. „Dostali jsme se do stavu, kdy kvůli mentálním faktorům, totální nedůvěře v budoucnost, nedůvěře ve stát, znechucení celé populace ze všeho, se sentiment tak vzdálil od fundamentu, že to začíná mít i makroekonomické dopady,“ varuje Hampl.

Dlouhodobá důvěra Čechů v korunu a stabilitu domácí měnové politiky je dle Hampla právě důvodem, proč je v České republice naprosto nejnižší podpora přijetí eura z celé střední Evropy. Právě možnost mít vlastní měnovou politiku je podle něj zatím jednoznačným důvodem, proč si zachovat korunu a nemít euto. Z dosavadních analýz ČNB podle Hampla nevyplývá, že by naše ekonomika byla v klíčových parametrech dostatečně podobná té v eurozóně tak, aby přijetí společné měny negenerovalo dodatečná rizika. „Někdo by mě musel opravdu vážně přesvědčit, že autonomní měnová politika této zemi dlouhodobě škodila a ze přinášela dodatečné náklady. Já si to rozhodně nemyslím...“

Komentáře a vývoj kolem intervencí ČNB sledujte v tématu měsíce:
eur


(Zdroj: ČNB, Ekonom)


Váš názor
 •  
  21.11.2013 13:58

  Intervence proti Kč je pro mě špatně zdůvodňována, protože v posledních letech neustále sledujeme růst cen a reálný propad příjmů a to ať díky zvyšování DPH, či každoroční inflaci, nebo posilování měn kurzů vůči Kč. Nezaměstnanost se neustále zvyšuje a to i navzdory úpravy metodiky výpočtu. Případná malá deflace, by jen trochu narovnala stav snížením cen. Koruně nevěřím a při nejbližší možné příležitosti bude vše překlopeno do jiných měn. Bude-li to možné, i platby budou přijímány v jiných měnách. Otevřený konec možných intervencí ve mně důvěru nevzbuzuje…..koruna může jít na WC.
  Xspace
 • moje
  21.11.2013 13:21

  srdeční a emocionální záležitost je dolar :-)
  Jesse
 •  
  21.11.2013 13:15

  Z neschopnosti našeho národa prosadit se prací a větší pílí, jsme si udělali z koruny slepičku , co nám snášela zadarmo pár zlatých vajíček. Vajíčka došly, budeme hold zase makat a nadávat. Pane Hampl, držím, držím Vám palce, nedejte na lenochy a vyčůrané znalce.
  Zdeněk
  •  
   21.11.2013 14:33

   Nebo tak,..... naivní občané , kteří se dostali do spáru mafiánu jsou neustále a všemi prostředky drženi v situaci, aby se z jejich práce činnosti daly ziskávat co největší zisky.Vzniklá situace není vinou obyč lidí ale obrazem neschopnosti elit, prakticky jejich zvrhnutí v mafie. K tomuto účelu je využívaná kromě nezaplacené a neinovo vané, nekvalifikované práce i silná mediálně propagandistická činnost, která jak je vidět nese ovoce.
   Homo
   •  
    21.11.2013 17:52

    Elito národa, ještě že máte kolem sebe tolik viníků! Vypněte počítače, nazujte bagančata, do ruky krumpáč, lopatu a běžte fedrovat ! Zpevníte svaly , korunu a někteří ekonomičtí impotenti i přirození. A zlatá slepička zase ponese.......
    Zdenek
 • koruna je pro Čechy srdeční, emocionální záležitost
  21.11.2013 13:13

  omyl, za Karla IV, ani za Rakouska Uherska to tak nebylo, za socialismu to byla přece DM nebo CHF a než klesající korunu nyní pak raději EURo, mylí pane Hampl...
  Karl von Bahnhof
  • Re: koruna je pro Čechy srdeční, emocionální záležitost
   21.11.2013 13:25

   Myslím, že se milý pan Hampl nemýlí, ale rozhodně bych ho nemyl :-))
   JJa
 •  
  21.11.2013 13:08

  „Dostali jsme se do stavu, kdy kvůli mentálním faktorům, totální nedůvěře v budoucnost, nedůvěře ve stát, znechucení celé populace ze všeho, se sentiment tak vzdálil od fundamentu, že to začíná mít i makroekonomické dopady,“ varuje Hampl. A má pravdu. Ale copak tou devalvací tu nedůvěru, která zrovna začala odeznívat opět nerozdmýchali?
  rené
 •  
  21.11.2013 12:44

  Hample, hodně by se dalo vysvětlit, kdybys věřil sám sobě.Je strašně těžké přiznat omyl.
  Homo
  • souhlas
   21.11.2013 14:02

   těm absurdním argumentům už nevěří ani oni..jedinné co ví je že přestřelili a protože jim nic jiného nezbývá, boudou to obhajovat..za každou cenu.. ted už tvrdí, že když spotřebitelé nepůjdou nahoru se spotřebou po intervenční devavlvaci, tak je to jejich vina (vina spotřebitelů) že nepochopili krok ČNB..a melou a melou.. pro importéry mínus, pro spoustu exportéru na nic..dlouhodové hedgingy (ČEZ).. pro Škodu asi dobře, ta ale taky zdražuje, pro všechny okolo dražší vše. Hold nejsme Švýcarsko, kde devalvace neznamená takovou pohromu..jejich kupní síla je jinde.. Já bych Vás páni Singerové, Lízalové a Hamplové odměnil..ale jinak než milionovýma bonusama..ale odvoláním.. a vzal Vás na místa, kde nemůžete tolik uškodit..třeba lepit sáčky..
   ...
   • Re: souhlas
    21.11.2013 15:46

    Dovolil bych si upřesnit. Ve Švýcarsku intervencemi nedevalvují frank, oni mu pouze nedovolují posilovat. Takže ceny nerostou, v tom je rozdíl od nás.
    Josef
  • Transparentnost
   21.11.2013 13:06

   Někteří kritici devizové intervence ČNB měli bankovní radě za zlé, že to bylo nečekané, nepředvídatelné, apod. To samozřejmě není pravda, neb bankovní rada o svých pravidelných zasedáních informovala, i když ne úplně do podrobna. Otázka zní, a bude zajímat hlavně investory do € a $ akcií, zda bude informovat i o exitu.
   Funtom
   • Re: Transparentnost
    21.11.2013 15:09

    To je samozřejmě blbost. O intervencích mluvili už rok a experti v ČR i ve světě na to vsázeli jako na hodně pravděpodobnou možnost. Tentokrát to bylo poprvé, kdy to jak u nás, tak například v Anglii nikdo nečekal (ačkoliv na to vždycky sázeli) a oni to udělali .. tak jaká čitelnost .. sprostě znenadání okradli obyvatelsko o 5% a kdoví komu to mělo vůbec pomoci a kdo si takto nahrabal
    Lukáš
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data