Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Bullshit“ práce

„Bullshit“ práce

22.11.2013 19:12
Autor: Redakce, Patria.cz

V srpnu napsal antropolog a anarchista David Graeber článek pro Strike! nazvaný Bullshit Jobs. V něm se zabýval tím, proč stále tak dřeme, když jsme mnohem bohatší než v minulosti. Kde je zaslíbená utopie volného času? Graeber tvrdí, že náš ekonomický systém vytváří nesmyslnou práci jen proto, abychom něco dělali a nesvrhli vládnoucí třídu. Dalo se čekat, že jeho úvahy budou lehce vyvráceny těmi ekonomy, kteří jim vůbec věnovali pozornost. I tak na nich ale něco je. Pochybuji sice o tom, že naše práce je výsledkem ďábelského plánu vládnoucí třídy, která nás chce udržet v řetězech. Je ale jasné, že mnozí z nás už vůbec nerozumí tomu, jak naše práce vlastně vytváří hodnotu.

Základní ekonomická teorie uvádí, že odměna za naši práci odpovídá tomu, jakou hodnotu vytvoříme. Je to jednoduchá logika, která říká, že pokud našemu zaměstnavateli nevyděláme 50 000 dolarů, nemá důvod nám dávat mzdu v této výši. Složitější úvahy se zaměřují na to, zda by nám měl platit o trochu více či o trochu méně, princip ale zůstává stejný. Co když ovšem ani sám zaměstnavatel hodnotu nepřidává? Co když některé firmy či vlády pouze tahají hodnotu ze zbytku ekonomiky a samy nic nevytvářejí?

V dávnější minulosti lidé většinou na konci pracovního dne přesně věděli, co vytvořili. Platilo to, ať už pracovali na farmě, či v továrně. Bylo pak jednoduché určit jejich odpovídající odměnu. V moderní ekonomice ale existuje hodně nehmotných služeb a statků. Navíc můžeme pochybovat o tom, zda trhy, na kterých se obchodují, fungují efektivně. Jedním z příkladů může být finanční sektor. V USA představuje 8 % celé ekonomiky, v roce 1950 to byla 3 %. Dává nám dnes ale něco více než tehdy? Dokonce můžeme tvrdit, že banky opakovaně hodnotu ničí, což ukázala i poslední krize.

Problém je ale hlubšího rázu. Finanční teorie říká, že aktiva by vlastně neměla být moc často obchodována. Pokud mi někdo nabízí akcii za 100 dolarů, neznamená to, že si myslí, že tuto hodnotu nemá? Tedy že bych ji kupovat neměl? Lidé by tak měli být opatrní a obchody jen omezené. Denně se ale jen na New York Stock Exchange zobchoduje asi deset miliard akcií. To vše dává práci mnoha lidem. Nemáme však ani ponětí o tom, jak to přidává hodnotu. Některé aktivity, jako třeba vysokofrekvenční obchodování, jsou pak určitě bez užitku. Jednou jsem se ptal jednoho investora z hedge fondu, jakou hodnotu vytváří. Pobaveně odpověděl: „Žádnou, naprosto nulovou. Ale platí mi za to spoustu peněz.“

Podívat se můžeme i na zdravotní péči. Ve Spojených státech na ni jdou obrovské sumy peněz, ale zdraví Američanů je ve srovnání s jinými zeměmi horší. Důvodů může být několik. Je tu velká regulace, více než polovina výdajů jde přes vládu (i když soukromý sektor zde může být ještě méně efektivní). A ekonomové jsou si vědomi i toho, že jde o informačně neefektivní trh, kde lidé jen těžko zjistí, za co si zaplatili. Podobné je to se vzděláváním. Poskytují například univerzity studentům skutečně to, co potřebují pro život? Finance, školství i zdravotnictví ke svému životu potřebujeme. Otázka ale je, zda vytvářejí hodnotu odpovídající tomu, kolik peněz do nich proudí. Některá pracovní místa jsou dnes pouze způsobem, jak peníze přerozdělit a maskovat to činností předstírající přidanou hodnotu.

Autorem je profesor ekonomie na Stony Brook University Noah Smith.

(Zdroj: Noahpinion)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data