Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěřovat nerovná se utrácet

Důvěřovat nerovná se utrácet

28.11.2013 17:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Průzkumy důvěry amerických spotřebitelů v posledních měsících ukazují na krátkodobé zhoršování po delším období pozitivního vývoje. Indexy vykazují značné změny i výrazné revize a v posledním měsíci se klíčové ukazatele - od organizace Conference Board a Michiganské university - ve směru rozcházejí. Nabízí se otázka, co to vlastně o americké ekonomice vypovídá.

Nálada mezi spotřebiteli by intuitivně měla vypovídat o jejich ochotě utrácet. To je obzvláště důležité u ekonomiky, jako je ta americká, kde výdaje domácností představují skoro 70 procent užití HDP. Vzhledem k tomu, že indexy důvěry vycházejí ve značném předstihu před maloobchodními tržbami i HDP, mělo by jít o velmi zajímavou "nápovědu", co tato tvrdá čísla přinesou.

Dá se říci, že indexy důvěry sledují dlouhodobější trendy ve výdajích spotřebitelů a to samé platí pro maloobchod. Vedle toho důvěra spotřebitelů dlouhodobě souvisí i se situací na trhu práce. Implikace je sice taková, že trh práce ovlivňuje náladu, prakticky vzato ale spíše nálada ukazuje na trh práce, neboť indexy důvěry vycházejí dříve.

Co se ale týče krátkodobého vývoje, vazba indexů důvěry a spotřeby domácností příliš silná není a to zvláště po poslední hospodářské recesi. Odraz ekonomiky směrem vzhůru v roce 2010 byl tažen spotřebou domácností, která se po propadu rychle zvedla, už od konce roku 2010 ale ztrácí na tempu. Na druhou stranu spotřebitelská důvěra ze svého dna v roce 2009 stoupala pomaleji, ale vytrvale, až na přechodné výkyvy, jako je ten současný (viz graf). Usuzovat z důvěry spotřebitelů něco o jejich skutečném sklonu utrácet je proto velmi málo spolehlivé.

sloupek

Korelace spotřeby domácností (z národních účtů) se spotřebitelskou důvěrou je od roku 2010 doteď dokonce negativní. To samé platí o měsíčních datech za maloobchod a důvěru ve stejném období. Ani indikací pro trh práce už indexy důvěry nejsou - korelovanost se zaměstnaností je velmi slabá a rovněž negativní. A konec konců, co třeba inflační očekávání nad pěti procenty u průzkumu Conference Board?

Hloubka poslední recese a pomalost oživení především na trhu práce znamenají vývoj, na který domácnosti nejsou zvyklé. Velmi nestandardní chování vidí u měnové politiky, u té rozpočtové je znepokojuje zablokovaná politika, která omezuje zprvu masivní fiskální podporu. Změn je hodně a situace je určitě méně přehledná než před lety, což ale ještě nevysvětluje, proč spotřebitelé do průzkumů píší něco jiného, než jak potom jednají.

Důvodem zkreslení může být jev, na který mnoho lidí upozorňuje, včetně autorů průzkumů. Jde o rozevírání rozdílů mezi domácnostmi s vyššími a nižšími příjmy. Zatímco náladu těch prvních už od roku 2009 zvedal růst akcií a později se přidal rychlý růst cen domů, nálada těch druhých zůstala v zajetí obav spojených s prací. Kromě nezaměstnanosti, která se už značně zlepšila, půjde o velmi nízký reálný růst mezd, který v posledních letech místy přechází i v pokles. V průzkumech mají domácnosti zastoupení takové jako ve společnosti. U útrat je ale váha těch bohatších relativně větší, zvláště u zboží dlouhodobé spotřeby, kam se nárůst výdajů po startu z recese soustředil.

O této heterogenitě průzkumy důvěry nyní vypovídají asi více než o celkové síle poptávky, kterou i teď trochu podstřelují. Fakt, že momentálně indexy klesají nebo se vzájemně rozcházejí, tedy není tak zásadní zpráva. Postupně se ale rozdíly smazávají, přičemž klíčovou roli pravděpodobně hraje rostoucí zaměstnanost. Důležitost průzkumů důvěry by s tímto s návratem k normálu měla opět narůstat.


Čtěte více:

Nízká inflace dál rizikem pro euro, nálada amerických spotřebitelů by se už měla zlepšovat (video)
25.11.2013 13:01
Jedním z nejdůležitějších dat z Evropy pro tento týden bude bezesporu ...
Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu překvapivě dál klesá
26.11.2013 16:15
Index spotřebitelské důvěry podle organizace Conference Board v listop...
Michiganský index revidován k lepšímu - zprávy o spotřebitelské důvěře se v listopadu rozcházejí
27.11.2013 16:05
Index spotřebitelské důvěry publikovaný Michiganskou universitou podle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2020
11:46Nezaměstnanost v EU v květnu mírně stoupla, nejnižší zůstala v ČR
11:14Studie: Česko má v Evropě nejlepší zázemí pro výrobu
10:49Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu  
10:17Rusové v referendu hlasovali ve prospěch Putina, vládnout může do 2036
10:15TOMA, a.s. - Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 4.8.2020
10:06Itálie plánuje využít pro boj s příští hospodářskou krizí své občany
9:31Prodeje aut v USA zažily nejhorší kvartál za více než 10 let
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
9:00ČEZ, a. s. - Výsledky jednání řádné valné hromady společnosti ČEZ, a. s., konané dne 29. června 2020
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie
01.07.2020
22:07Smíšená nálada na Wall Street, Nasdaq Composite +1 %  
17:20Zakázané dividendy
17:05Ústup dluhopisů, smíšené akcie. Zprávy se dnes točí kolem dat a vakcín  
16:40OSN: Covid-19 může stát globální cestovní ruch až 3,3 bilionu USD
16:28Aktivita v americkém průmyslu se z hlubin vrací k růstu (komentář analytika)  
15:14Aghion: Covid a povaha kapitalismu
15:00AMISTA investiční společnost, a.s: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. - Informace snížení emise počtu akcií Emitenta
14:30Schodek rozpočtu stoupl na 195,2 miliard, dosud nejhorší výsledek

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m