Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Staré texaské ložisko ropy chytá druhý dech díky těžařům-hračičkám

Staré texaské ložisko ropy chytá druhý dech díky těžařům-hračičkám

29.11.2013 10:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Jedna z nejstarších ropných oblastí v Texasu, jejíž produkce klesá už několik desetiletí, se stává nejdivočejší kartou těžařů z celých Spojených států. Ti dokážou s pomocí několika u sebe poskládaných vrtů dosáhnout do různých vrstev skrývajících černé zlato.

Permská pánev je obrovské území na jihozápadě Texasu o rozloze odpovídající trojnásobku Česka. Těžba ropy zde probíhá už od jazzových 20. let minulého století, přičemž vrcholu dosáhla o 50 let později na zhruba 2 milionech barelů denně. Geologové dlouho věděli, že ropu lze nalézt v nejrůznějších vrstvách hornin poskládaných na sobě lívancovým způsobem. Teprve nyní se ale těžaři dokážou dostat z jednoho místa na povrchu naráz k několika úrovním pod zemí – a vynakládají na to miliardy dolarů.

Společnost Occidental Petroleum, největší hráč v pánvi, zde v příštím roce hodlá proinvestovat 500 mil. USD a na identifikaci perspektivních lokalit vyčlenila zvláštní tým. Malé Concho Resources, jakých jsou v Permské pánvi desítky, zvyšuje produkční cíle pro období následujících tří let, v jehož rámci chce zdvojnásobit výstup. Apache Corporation, místní těžařská dvojka, ohlásila při posledních výsledcích růst produkce o 18 % na nový rekord. Po odprodeji aktiv v Kanadě a Egyptě se hodlá v Texasu angažovat ještě víc.

„Permská pánev nám podle mě připraví ještě léta překvapení a většina bude příjemných,“ prohlásil výkonný ředitel Apache Steven Farris na posledním konferenčním hovoru s analytiky. Díky tomu, že v oblasti ropu skrývá mnoho vrstev, lze s pomocí skupiny vrtů z jediného místa dosáhnout do několika rezervoárů. Každá z hlavic se dostane do potřebné hloubky a poté se otočí o 90 stupňů a pokračuje horizontálním směrem.

Klasické techniky vertikálního vrtání v jihozápadním Texasu stále převažují: letos na ně připadne kolem 70 % vrtů. S rostoucím poznáním geologické struktury oblasti však bude narůstat i počet horizontálních vrtů, z nichž každý bude moci dosáhnout k většímu množství vzácné suroviny, tvrdí Robert Christensen z konzultantské společnosti Cannacord Genuity.

Dostat se k různým vrstvám není snadná záležitost. Řada pásem hornin u povrchu vykazuje mnohem větší tvrdost, než jaká je obvyklá na jiných polích, takže se vrtné práce mohou protáhnout a prodražit. V případě prudkého poklesu cen ropy by těžba okamžitě přestala být rentabilní. Ne všechny vrstvy navíc ukrývají takové množství ropy jako Bakkenova břidlicová pánev v Severní Dakotě či sousední Eagle Ford na východě Texasu, kde těžené objemy prudce vzrostly díky technikám frakování.

Produkce v Permské pánvi vykazuje skromnější přírůstek – z 850 tisíc barelů denně v roce 2008 na letošních 1,3 mil. barelů. Analytici nicméně očekávají, že do pěti let se zde těžba dostane na 1,9 mil. barelů denně, a přiblíží se tak dobám největší slávy. Investiční výdaje v místních ložiscích se v uplynulých pěti letech ztrojnásobily a letos by podle prognózy Wood Mackenzie měly dosáhnout 20 mld. USD. Nezaměstnanost v regionu se pohybuje kolem 3,5 %, což je jedno z nejnižších čísel v celých Spojených státech.

Těžaři si pochvalují, že v lokalitě s tak bohatou tradicí nemusí kvůli dlouhodobě platným licencím spěchat s průzkumnými vrty a s jednotlivými vrstvami si pomalu a metodicky „vyhrát“.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
 • Ty velryby žily pod několika vrstvami hornin, asi
  29.11.2013 11:41

  To, co nám tady reportéři reportují není kompatibilní s bludy, které se jako oficiální pravda stále vyučuje na školách a tluče plebsu do hlav: Jak velryby "zkvasily" a shnily a tuk z nich vytvořil ona 27 km dlouhá ropná pole. Tzn. již připouštíme, že ropa nevznikla zkvašením rybiček ?
  Detective
  • Re: Ty velryby žily pod několika vrstvami hornin, asi
   29.11.2013 13:27

   Já slyšel v souvislosti s ropou i o "kvašení" rostlin ;-) Přeji, ať se daří!
   DFS
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data