Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínské spotřebitelské děti

Čínské spotřebitelské děti

29.11.2013 20:03

Vedoucí představitelé Číny souhlasili se zmírněním několik desítek let staré „politiky jednoho dítěte“. Od nynějška budou páry moci mít dvě děti, pokud je jeden rodič jedináček (dosud museli být jedináčky oba rodiče), díky čemuž se bude nové pravidlo vztahovat na většinu příslušníků generace narozené po roce 1980, která vyrostla v městských oblastech. Ačkoliv jsou však potenciální sociální důsledky zřejmé, pravděpodobný ekonomický dopad tohoto kroku je patrný již méně.

Když byla politika jednoho dítěte v roce 1979 zavedena – ve snaze zmírnit sociální, hospodářské a ekologické tlaky vyplývající z populační exploze v 50. a 60. letech –, úhrnná plodnost prudce poklesla ze tří dětí na domácnost v roce 1970 na 1,2 dítěte v roce 1982. Míra úspor domácností následně zaznamenala značný růst, a to z 10,4% v roce 1983 na ohromujících 30,5% v roce 2011. Mohla tento vzestup rozdmýchat politika jednoho dítěte? A pokud ano, uspíší úprava této politiky obrat zmíněného trendu a zajistí díky tomu explozi spotřeby v nadcházejícím desetiletí?

Rostoucí úhrnná plodnost může snížit míru úspor domácností dvěma hlavními způsoby. Za prvé děti vyžadují zvýšené výdaje domácností – zejména na vzdělání, které v případě jednoho dítěte ve věku 15-22 let představuje 15-25% celkových výdajů průměrné čínské domácnosti (viz graf 1). A za druhé rodiče s vyšším počtem dětí, které je budou moci ve stáří podporovat, cítí nižší tlak spořit si na důchod.
 
Project Syndicate graf 1
 
Výzkum schémat výdajů a úspor u domácností s dvojčaty narozenými v době, kdy platila politika jednoho dítěte, naznačuje, že tyto změny mohou vést v nadcházejících desetiletích k poklesu míry úspor čínských domácností o 8-9 procentních bodů – zhruba na 22%. Jelikož lze tvrdit, že narození dvojčat je exogenní jev (bez spojitosti s faktory, jako jsou příjmy a vzdělání, které ovlivňují rozhodnutí rodičů mít více dětí), pak porovnání domácností s jedním dítětem a domácností s dvojčaty může odhalit některé dopady přítomnosti dalšího dítěte na úspory.

V letech 2002 až 2009 činila průměrná míra úspor domácností s jedním dítětem 21,3% oproti 12,8% v případě domácností s dvojčaty – tento rozdíl přitom existuje ve všech příjmových skupinách (viz tabulku 1). Regresní analýza všech městských domácností v letech 1992-2009 ukazuje, že další dítě snižovalo míru úspor přibližně o 6-7 procentních bodů. Výdaje na vzdělání (vyjádřené jako procento příjmů domácností) se s dalším dítětem zvyšovalo v průměru o 7 procentních bodů, výdaje na potraviny o 2,5 procentního bodu a další výdaje zhruba o 2,7 procentního bodu.

Mezigenerační podpora, kdy děti zaopatřují rodiče ve starém věku, není pouze sociální normou; v Číně ji předepisuje zákon. Více než polovina příjmů starších lidí má formu rodinné podpory, která zahrnuje finanční transfery i nepeněžní benefity, jako je soužití (viz graf 2). A celkový objem transferů, které rodiče pobírají, se s počtem dětí zvyšuje. 

Project Syndicate graf 2
 
Zvýšené zabezpečení v podobě dalšího potomka znamená, že zmírnění politiky jednoho dítěte pravděpodobně povede rodiče k tomu, aby sami méně spořili, a možná i k určitému typu riskantních investic, které by u rodin s jedním dítětem nebyly moudré. Politika jednoho dítěte může být dokonce významným důvodem, proč čínské domácnosti v minulých desetiletích tíhly k bezrizikovým aktivům. Zastávají-li rodiče názor, že druhé dítě zdvojnásobí jejich „bezpečná aktiva“, mohou se rozhodnout alokovat větší část svého portfolia do riskantnějších aktiv.

Z toho vyplývá, že rodiče s větším počtem dětí se zároveň mohou cítit natolik bezpečně, že zvýší vlastní spotřebu. Podíl příjmu domácností, který rodiče většího počtu dětí v pozdějších etapách života v průměru utratí za spotřebu nesouvisející s dítětem, je zhruba o osm procentních bodů vyšší než u rodičů jediného dítěte.

Budoucí demografický posun bude mít dopad i na státní úspory. Podíl mladých vyživovaných osob/vypůjčovatelů v poměru k ekonomicky aktivní populaci středního věku se bude zvyšovat. Snížení podílu vysokých střadatelů v ekonomice se projeví poklesem agregátní míry úspor. Podíl starších lidí v populaci se však začne měnit až o generaci později.

Změna politiky jednoho dítěte sice může vyvolat mírný boom spotřeby, ale současně by mohla obrátit jeden pozitivní trend: zrychlování akumulace lidského kapitálu. Typický jedináček je příjemcem podstatně vyšších investic do vzdělání než průměrné dvojče a existuje u něj o 40% vyšší pravděpodobnost, že bude usilovat o vyšší vzdělání (namísto učebního oboru). Pravděpodobně to lze zčásti vysvětlit výměnou kvantity za kvalitu.

Bez konkrétní informace, jaká by byla přirozená úhrnná plodnost v Číně, jsou samozřejmě veškeré předpovědi dopadu nové politiky do značné míry spekulativní. Vzhledem k rostoucím nákladům na vzdělání, cenám nemovitostí a mzdám (které zvyšují náklady příležitostí spojené s dětmi) je možné, že přirozená úhrnná plodnost v Číně se ani při absenci přísných kontrol nevrátí na úroveň roku 1970. Činí-li průměrná úhrnná plodnost v současnosti dvě děti na domácnost, pak toto omezení bude v konečném důsledku snižovat blahobyt: domácnosti, které by chtěly mít víc než dvě děti, je stále nebudou moci mít, zatímco pro ty, které chtějí mít méně než dvě děti, bude omezení bezpředmětné. Nejpravděpodobnějším výsledkem změny politiky však bude mírná populační exploze – a růst cen akcií výrobců spotřebního zboží orientovaného na děti.

Tabulka 1: Míra úspor domácností: Rozdíl mezi domácnostmi s dvojčaty a domácnostmi s jediným dítětem podle příjmové skupiny

 

 Domácnosti s jediným dítětem

Domácnosti s dvojčaty

Průměrná míra úspor domácnosti

21,3%

12,8%

          nejnižší 20% příjmový kvintil

6,4%

-2,9%

          druhý nejnižší kvintil

18,3%

16,6%

          střední příjem

23,7%

10,3%

          druhý nejvyšší kvintil

27,4%

19,5%

          nejvyšší 20% kvintil

33,4%

25,4%Ťin Kche-jü je docentkou ekonomie na London School of Economics.

Copyright: Project Syndicate, 2013.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2022
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  
6:13Měnové intervence nahrávají spekulantům, dolar obvykle sílí až do vrcholu u krátkodobých výnosů obligací

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů