Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět výzev pro Čínu

Pět výzev pro Čínu

03.12.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský růst byl doposud tažen řadou protichůdných strategií a cílů. Nyní země čelí pěti hlavním výzvám z oblasti životního prostředí, infrastruktury podporující spotřebitelskou společnost, ekonomiky inovací, vlivu země na globální prostředí a hlavně samotného základu politického systému. V oblasti životního prostředí je nyní vypovídající to, že v Číně najdeme 16 z 20 nejvíce znečištěných měst na světě. Jsme si jisti, že zde bude dosaženo pokroku, protože znečištění nejvíce poškozuje samotné Číňany a zlepšení se stalo národní prioritou. Byly podniknuty obrovské investice do větrných elektráren, solárních panelů a vodních elektráren. Očekáváme, že v následujících dvou desetiletích se čínské firmy dostanou na přední pozice v globálním odvětví čistých energií.

Čína musí zlepšit infrastrukturu, která podporuje spotřebitelskou ekonomiku. V minulých 35 letech byly investice do infrastruktury obrovské, ve velkém měřítku ale stále chybí například základní systém dodávky vody. Jádrem dalšího růstu spotřebních výdajů pak bude zlepšení penzijního systému a záchranných sociálních sítí, které by se mělo projevit poklesem sklonu k úsporám a růstem kupní síly. Podle našeho názoru tu je politická vůle, rozvoj spotřebitelské ekonomiky ale závisí na reformách v oblasti služeb a zejména v bankovním sektoru. Tím, zda k nim dojde, si už jisti nejsme, protože v systému je velmi omezená flexibilita.

Čína by se také měla zaměřit na podporu inovací. Již v minulosti byly investovány velké částky do vědy a technologií na univerzitách. Čína ale ještě plně nesdílí koncept liberálního vzdělání, který vede studenty ke kritickému myšlení a aktivitě. Dá se tak čekat boj v oblasti depolitizace vzdělání, protože země sice velmi spoléhá na to, že vzdělání bude jedním z hlavních tahounů růstu, ale zatím v této oblasti nijak nevyniká.

Čína má již nyní velký vliv na vývoj po celém světě. Podle našeho názoru není ozbrojený konflikt s USA pravděpodobný, soupeření těchto dvou zemí se omezí na ekonomiku. Čína ale bude čelit tomu, že by měla a také i bude chtít přijmout univerzální hodnoty vyspělé civilizace. V minulosti měla tato země velký „měkký“ vliv, dnes tomu tak ovšem není. Čína je sice členem řady globálních organizací a institucí, vedoucí roli v nich ale nehraje. Neovlivňuje hodnoty a postoje. Svět ji dnes respektuje pro její „tvrdý“ vliv, tedy pro její infrastrukturu a armádu. To se podle nás v následujících desetiletích nezmění.

Komunistická strana se dnes stále drží toho, že existují zakázaná témata, o kterých se nediskutuje. Jde o následující: Demokracie západního typu s nezávislým soudním systémem a svobodnými volbami, univerzální hodnoty včetně lidských práv, občanská společnost a další západní teorie vládnutí, omezená role státu v ekonomice, svoboda tisku, diskuze nad chybami strany, kritika vznikající třídy kapitalistů. Pokud se bude Čína těchto omezení držet, může být otevřená ekonomickým reformám, ale politicky bude stále uzavřená a zahleděná do minulosti.

Autory jsou Regina M. Abrami, William C. Kirby a F. Warren McFarlan.

(Zdroj: HBR)


Váš názor
  •  
    03.12.2013 16:59

    Čeho by se Čína měla a neměla držet je pro mě velkou otázkou. Kam přibližně hodlá směřovat v budoucnu může pomoct odhalit třeba tato přednáška Erica X. Li. http://www.ted.com/talks/eric_x_li_a_tale_of_two_political_systems.html Možná by si měla vzít příklad z ČR a pokusit se o přechod na parlamentní demokracii. Nemusí být nutně věřitelskou zemí, které dluží jen každý Američan 70.000kč, klidně by si mohla tu a tam peníze vypůjčit a zanedlouho dlužit v přepočtu 130.000 na hlavu a ještě předtím rozprodat veškerý státní majetek, tak jako se to podařilo nám. V peněženkách by nikdo žádnou změnu nezaznamenal, ale každý by si pokládal otázku "kdo tohle jednou zaplatí?" Zato možnost demokraticky zvolit vládu by občané měli. A tak by se dokolečka tisklo 1,3 miliardy volebních lístků, které by poštovní doručovatelé pečlivě roznášeli i do těch nejzapadlejších vesnických příbytků, kde lidé znají pojem infrastruktura spíše z vyprávění. Probíhaly by nové a nové volby a vítězily by různé strany, které už 4 měsíce po volbách ztratí důvěru veřejnosti. Vládly by v klidu další 3 - 4 roky, zatímco veřejnost by si vesele stávkovala. Počet uživatelů drog by se zdesetinásobill, bezdomovci by umírali všude možně. Vzrostla by kriminalita, počet vražd by se zdvojnásobil. Média by byla svobodná do doby, než si je někdo koupí, začne je sponzorovat, nebo jakkoli jinak zaplatí. Lidská práva by byla dodržována zejména tam, kde jsou peníze. Jedni by mohli svobodně cestovat, druzí by neměli ani na nájemné, energie nebo školní pomůcky pro děti. Přitom by média vedla miliardový národ k tomu aby si sypal popel na hlavu a uvažoval hlavně o tom jak dřív bylo všechno špatně, slovo kapitalismus by nahradilo slovo demokracie, aby nebylo lehké jej zpochybnit... Tak nevím, ale nemohu se ubránit pocitu, že Číňané budou mnohem spokojenější, když si tu demokracii užijí Evropané.
    Dav1984
Aktuální komentáře
21.06.2021
17:57Most přes Mississippi
17:29Akcie v úvodu týdne otočily vzhůru. Do výkonu sektorů promlouvají výnosy  
17:22Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci k 26. červnu
16:14Nejméně citlivé na globální cyklus jsou USA, nejvíce Latinská Amerika. Proč?
15:43ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:56Bubliny přináší i pozitiva, pár rysů mají vždy společných, říká stratég Morgan Stanley
13:48ČEZ zahájil bezpečnostní posouzení uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Ruský Rosatom a čínskou CGN neoslovil
12:15Týdenní výhled: Fed míchá kartami, ČNB se chystá zvednout sazby  
12:01Evropa překonala negativní úvod, hlavním tématem zůstává Fed  
10:33Ve druhé polovině roku výrazný inflační obrat, tvrdí ekonom Rosenberg. Růstové tituly opět potáhnou
10:30Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají
9:15Rozbřesk: Týden ve znamení ČNB - čekáme první růst sazeb
8:52Evropské burzy mohou začít týden výprodejem. Jirásková z PPF varovala před snahami zabránit fúzi  
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu