Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět výzev pro Čínu

Pět výzev pro Čínu

03.12.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský růst byl doposud tažen řadou protichůdných strategií a cílů. Nyní země čelí pěti hlavním výzvám z oblasti životního prostředí, infrastruktury podporující spotřebitelskou společnost, ekonomiky inovací, vlivu země na globální prostředí a hlavně samotného základu politického systému. V oblasti životního prostředí je nyní vypovídající to, že v Číně najdeme 16 z 20 nejvíce znečištěných měst na světě. Jsme si jisti, že zde bude dosaženo pokroku, protože znečištění nejvíce poškozuje samotné Číňany a zlepšení se stalo národní prioritou. Byly podniknuty obrovské investice do větrných elektráren, solárních panelů a vodních elektráren. Očekáváme, že v následujících dvou desetiletích se čínské firmy dostanou na přední pozice v globálním odvětví čistých energií.

Čína musí zlepšit infrastrukturu, která podporuje spotřebitelskou ekonomiku. V minulých 35 letech byly investice do infrastruktury obrovské, ve velkém měřítku ale stále chybí například základní systém dodávky vody. Jádrem dalšího růstu spotřebních výdajů pak bude zlepšení penzijního systému a záchranných sociálních sítí, které by se mělo projevit poklesem sklonu k úsporám a růstem kupní síly. Podle našeho názoru tu je politická vůle, rozvoj spotřebitelské ekonomiky ale závisí na reformách v oblasti služeb a zejména v bankovním sektoru. Tím, zda k nim dojde, si už jisti nejsme, protože v systému je velmi omezená flexibilita.

Čína by se také měla zaměřit na podporu inovací. Již v minulosti byly investovány velké částky do vědy a technologií na univerzitách. Čína ale ještě plně nesdílí koncept liberálního vzdělání, který vede studenty ke kritickému myšlení a aktivitě. Dá se tak čekat boj v oblasti depolitizace vzdělání, protože země sice velmi spoléhá na to, že vzdělání bude jedním z hlavních tahounů růstu, ale zatím v této oblasti nijak nevyniká.

Čína má již nyní velký vliv na vývoj po celém světě. Podle našeho názoru není ozbrojený konflikt s USA pravděpodobný, soupeření těchto dvou zemí se omezí na ekonomiku. Čína ale bude čelit tomu, že by měla a také i bude chtít přijmout univerzální hodnoty vyspělé civilizace. V minulosti měla tato země velký „měkký“ vliv, dnes tomu tak ovšem není. Čína je sice členem řady globálních organizací a institucí, vedoucí roli v nich ale nehraje. Neovlivňuje hodnoty a postoje. Svět ji dnes respektuje pro její „tvrdý“ vliv, tedy pro její infrastrukturu a armádu. To se podle nás v následujících desetiletích nezmění.

Komunistická strana se dnes stále drží toho, že existují zakázaná témata, o kterých se nediskutuje. Jde o následující: Demokracie západního typu s nezávislým soudním systémem a svobodnými volbami, univerzální hodnoty včetně lidských práv, občanská společnost a další západní teorie vládnutí, omezená role státu v ekonomice, svoboda tisku, diskuze nad chybami strany, kritika vznikající třídy kapitalistů. Pokud se bude Čína těchto omezení držet, může být otevřená ekonomickým reformám, ale politicky bude stále uzavřená a zahleděná do minulosti.

Autory jsou Regina M. Abrami, William C. Kirby a F. Warren McFarlan.

(Zdroj: HBR)


Váš názor
  •  
    03.12.2013 16:59

    Čeho by se Čína měla a neměla držet je pro mě velkou otázkou. Kam přibližně hodlá směřovat v budoucnu může pomoct odhalit třeba tato přednáška Erica X. Li. http://www.ted.com/talks/eric_x_li_a_tale_of_two_political_systems.html Možná by si měla vzít příklad z ČR a pokusit se o přechod na parlamentní demokracii. Nemusí být nutně věřitelskou zemí, které dluží jen každý Američan 70.000kč, klidně by si mohla tu a tam peníze vypůjčit a zanedlouho dlužit v přepočtu 130.000 na hlavu a ještě předtím rozprodat veškerý státní majetek, tak jako se to podařilo nám. V peněženkách by nikdo žádnou změnu nezaznamenal, ale každý by si pokládal otázku "kdo tohle jednou zaplatí?" Zato možnost demokraticky zvolit vládu by občané měli. A tak by se dokolečka tisklo 1,3 miliardy volebních lístků, které by poštovní doručovatelé pečlivě roznášeli i do těch nejzapadlejších vesnických příbytků, kde lidé znají pojem infrastruktura spíše z vyprávění. Probíhaly by nové a nové volby a vítězily by různé strany, které už 4 měsíce po volbách ztratí důvěru veřejnosti. Vládly by v klidu další 3 - 4 roky, zatímco veřejnost by si vesele stávkovala. Počet uživatelů drog by se zdesetinásobill, bezdomovci by umírali všude možně. Vzrostla by kriminalita, počet vražd by se zdvojnásobil. Média by byla svobodná do doby, než si je někdo koupí, začne je sponzorovat, nebo jakkoli jinak zaplatí. Lidská práva by byla dodržována zejména tam, kde jsou peníze. Jedni by mohli svobodně cestovat, druzí by neměli ani na nájemné, energie nebo školní pomůcky pro děti. Přitom by média vedla miliardový národ k tomu aby si sypal popel na hlavu a uvažoval hlavně o tom jak dřív bylo všechno špatně, slovo kapitalismus by nahradilo slovo demokracie, aby nebylo lehké jej zpochybnit... Tak nevím, ale nemohu se ubránit pocitu, že Číňané budou mnohem spokojenější, když si tu demokracii užijí Evropané.
    Dav1984
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)