Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět výzev pro Čínu

Pět výzev pro Čínu

03.12.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský růst byl doposud tažen řadou protichůdných strategií a cílů. Nyní země čelí pěti hlavním výzvám z oblasti životního prostředí, infrastruktury podporující spotřebitelskou společnost, ekonomiky inovací, vlivu země na globální prostředí a hlavně samotného základu politického systému. V oblasti životního prostředí je nyní vypovídající to, že v Číně najdeme 16 z 20 nejvíce znečištěných měst na světě. Jsme si jisti, že zde bude dosaženo pokroku, protože znečištění nejvíce poškozuje samotné Číňany a zlepšení se stalo národní prioritou. Byly podniknuty obrovské investice do větrných elektráren, solárních panelů a vodních elektráren. Očekáváme, že v následujících dvou desetiletích se čínské firmy dostanou na přední pozice v globálním odvětví čistých energií.

Čína musí zlepšit infrastrukturu, která podporuje spotřebitelskou ekonomiku. V minulých 35 letech byly investice do infrastruktury obrovské, ve velkém měřítku ale stále chybí například základní systém dodávky vody. Jádrem dalšího růstu spotřebních výdajů pak bude zlepšení penzijního systému a záchranných sociálních sítí, které by se mělo projevit poklesem sklonu k úsporám a růstem kupní síly. Podle našeho názoru tu je politická vůle, rozvoj spotřebitelské ekonomiky ale závisí na reformách v oblasti služeb a zejména v bankovním sektoru. Tím, zda k nim dojde, si už jisti nejsme, protože v systému je velmi omezená flexibilita.

Čína by se také měla zaměřit na podporu inovací. Již v minulosti byly investovány velké částky do vědy a technologií na univerzitách. Čína ale ještě plně nesdílí koncept liberálního vzdělání, který vede studenty ke kritickému myšlení a aktivitě. Dá se tak čekat boj v oblasti depolitizace vzdělání, protože země sice velmi spoléhá na to, že vzdělání bude jedním z hlavních tahounů růstu, ale zatím v této oblasti nijak nevyniká.

Čína má již nyní velký vliv na vývoj po celém světě. Podle našeho názoru není ozbrojený konflikt s USA pravděpodobný, soupeření těchto dvou zemí se omezí na ekonomiku. Čína ale bude čelit tomu, že by měla a také i bude chtít přijmout univerzální hodnoty vyspělé civilizace. V minulosti měla tato země velký „měkký“ vliv, dnes tomu tak ovšem není. Čína je sice členem řady globálních organizací a institucí, vedoucí roli v nich ale nehraje. Neovlivňuje hodnoty a postoje. Svět ji dnes respektuje pro její „tvrdý“ vliv, tedy pro její infrastrukturu a armádu. To se podle nás v následujících desetiletích nezmění.

Komunistická strana se dnes stále drží toho, že existují zakázaná témata, o kterých se nediskutuje. Jde o následující: Demokracie západního typu s nezávislým soudním systémem a svobodnými volbami, univerzální hodnoty včetně lidských práv, občanská společnost a další západní teorie vládnutí, omezená role státu v ekonomice, svoboda tisku, diskuze nad chybami strany, kritika vznikající třídy kapitalistů. Pokud se bude Čína těchto omezení držet, může být otevřená ekonomickým reformám, ale politicky bude stále uzavřená a zahleděná do minulosti.

Autory jsou Regina M. Abrami, William C. Kirby a F. Warren McFarlan.

(Zdroj: HBR)


Váš názor
  •  
    03.12.2013 16:59

    Čeho by se Čína měla a neměla držet je pro mě velkou otázkou. Kam přibližně hodlá směřovat v budoucnu může pomoct odhalit třeba tato přednáška Erica X. Li. http://www.ted.com/talks/eric_x_li_a_tale_of_two_political_systems.html Možná by si měla vzít příklad z ČR a pokusit se o přechod na parlamentní demokracii. Nemusí být nutně věřitelskou zemí, které dluží jen každý Američan 70.000kč, klidně by si mohla tu a tam peníze vypůjčit a zanedlouho dlužit v přepočtu 130.000 na hlavu a ještě předtím rozprodat veškerý státní majetek, tak jako se to podařilo nám. V peněženkách by nikdo žádnou změnu nezaznamenal, ale každý by si pokládal otázku "kdo tohle jednou zaplatí?" Zato možnost demokraticky zvolit vládu by občané měli. A tak by se dokolečka tisklo 1,3 miliardy volebních lístků, které by poštovní doručovatelé pečlivě roznášeli i do těch nejzapadlejších vesnických příbytků, kde lidé znají pojem infrastruktura spíše z vyprávění. Probíhaly by nové a nové volby a vítězily by různé strany, které už 4 měsíce po volbách ztratí důvěru veřejnosti. Vládly by v klidu další 3 - 4 roky, zatímco veřejnost by si vesele stávkovala. Počet uživatelů drog by se zdesetinásobill, bezdomovci by umírali všude možně. Vzrostla by kriminalita, počet vražd by se zdvojnásobil. Média by byla svobodná do doby, než si je někdo koupí, začne je sponzorovat, nebo jakkoli jinak zaplatí. Lidská práva by byla dodržována zejména tam, kde jsou peníze. Jedni by mohli svobodně cestovat, druzí by neměli ani na nájemné, energie nebo školní pomůcky pro děti. Přitom by média vedla miliardový národ k tomu aby si sypal popel na hlavu a uvažoval hlavně o tom jak dřív bylo všechno špatně, slovo kapitalismus by nahradilo slovo demokracie, aby nebylo lehké jej zpochybnit... Tak nevím, ale nemohu se ubránit pocitu, že Číňané budou mnohem spokojenější, když si tu demokracii užijí Evropané.
    Dav1984
Aktuální komentáře
05.10.2022
19:40Britské a evropské akcie jako fundamentální protipól těch amerických
17:42Polská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 6,75 procenta
16:44Nové zprávy tlumí naději a tlačí dolů ceny akcií i dluhopisů  
16:19František Kronus: Tržní optimismus bych spíše chladil. ČEZ pod 900 Kč je velmi zajímavý
16:16OPEC a spojenci sníží produkci ropy výrazně víc, než se čekalo
13:15Vláda stanovila maximální ceny elektřiny a plynu, zdanění nadměrných zisků neprojednávala
12:42Těžko vybírat technologické vítěze a poražené. Zisky podle experta z Guggenheim znatelně klesnou
12:26EU podpořila další balík protiruských sankcí, včetně stropu na cenu ropy
11:19Přebytek obchodní bilance Německa v srpnu klesl nejníže od roku 1992
10:56Forbes: V ČR je dál nejbohatší Kellnerová s rodinou s majetkem za 385 miliard Kč
10:47Třetí čtvrtletí: Tři lekce pro investory
10:23Evropská komise je otevřená stropu na plyn k výrobě elektřiny i obecně, oznámila von der Leyenová
9:06Rozbřesk: Nálada v průmyslu pod bodem mrazu. Hraje se o energie v roce 2023
8:56Elon Musk oživil svou nabídku na odkoupení Twitteru, futures jsou dnes v červených číslech  
8:23Musk chce koupit Twitter za původně dohodnutých 44 miliard dolarů
6:05Velké energetické firmy v Evropě se kvůli válce na Ukrajině vracejí k uhlí
04.10.2022
22:00Na Wall Street pokračovala divoká rally; Musk přece jen koupí Twitter  
17:36Globální akciová rally pokračuje; OPEC zvažuje razantní škrt produkce  
17:05Raketový start Wall Street navazuje na optimismus v Evropě  
17:04Mimořádný jev: IPO u ledu, odkupy na maximech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Keurig Dr Pepper Inc (09/22 Q3)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Tesco PLC (08/22 Q2, Bef-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách