Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět výzev pro Čínu

Pět výzev pro Čínu

03.12.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský růst byl doposud tažen řadou protichůdných strategií a cílů. Nyní země čelí pěti hlavním výzvám z oblasti životního prostředí, infrastruktury podporující spotřebitelskou společnost, ekonomiky inovací, vlivu země na globální prostředí a hlavně samotného základu politického systému. V oblasti životního prostředí je nyní vypovídající to, že v Číně najdeme 16 z 20 nejvíce znečištěných měst na světě. Jsme si jisti, že zde bude dosaženo pokroku, protože znečištění nejvíce poškozuje samotné Číňany a zlepšení se stalo národní prioritou. Byly podniknuty obrovské investice do větrných elektráren, solárních panelů a vodních elektráren. Očekáváme, že v následujících dvou desetiletích se čínské firmy dostanou na přední pozice v globálním odvětví čistých energií.

Čína musí zlepšit infrastrukturu, která podporuje spotřebitelskou ekonomiku. V minulých 35 letech byly investice do infrastruktury obrovské, ve velkém měřítku ale stále chybí například základní systém dodávky vody. Jádrem dalšího růstu spotřebních výdajů pak bude zlepšení penzijního systému a záchranných sociálních sítí, které by se mělo projevit poklesem sklonu k úsporám a růstem kupní síly. Podle našeho názoru tu je politická vůle, rozvoj spotřebitelské ekonomiky ale závisí na reformách v oblasti služeb a zejména v bankovním sektoru. Tím, zda k nim dojde, si už jisti nejsme, protože v systému je velmi omezená flexibilita.

Čína by se také měla zaměřit na podporu inovací. Již v minulosti byly investovány velké částky do vědy a technologií na univerzitách. Čína ale ještě plně nesdílí koncept liberálního vzdělání, který vede studenty ke kritickému myšlení a aktivitě. Dá se tak čekat boj v oblasti depolitizace vzdělání, protože země sice velmi spoléhá na to, že vzdělání bude jedním z hlavních tahounů růstu, ale zatím v této oblasti nijak nevyniká.

Čína má již nyní velký vliv na vývoj po celém světě. Podle našeho názoru není ozbrojený konflikt s USA pravděpodobný, soupeření těchto dvou zemí se omezí na ekonomiku. Čína ale bude čelit tomu, že by měla a také i bude chtít přijmout univerzální hodnoty vyspělé civilizace. V minulosti měla tato země velký „měkký“ vliv, dnes tomu tak ovšem není. Čína je sice členem řady globálních organizací a institucí, vedoucí roli v nich ale nehraje. Neovlivňuje hodnoty a postoje. Svět ji dnes respektuje pro její „tvrdý“ vliv, tedy pro její infrastrukturu a armádu. To se podle nás v následujících desetiletích nezmění.

Komunistická strana se dnes stále drží toho, že existují zakázaná témata, o kterých se nediskutuje. Jde o následující: Demokracie západního typu s nezávislým soudním systémem a svobodnými volbami, univerzální hodnoty včetně lidských práv, občanská společnost a další západní teorie vládnutí, omezená role státu v ekonomice, svoboda tisku, diskuze nad chybami strany, kritika vznikající třídy kapitalistů. Pokud se bude Čína těchto omezení držet, může být otevřená ekonomickým reformám, ale politicky bude stále uzavřená a zahleděná do minulosti.

Autory jsou Regina M. Abrami, William C. Kirby a F. Warren McFarlan.

(Zdroj: HBR)


Váš názor
  •  
    03.12.2013 16:59

    Čeho by se Čína měla a neměla držet je pro mě velkou otázkou. Kam přibližně hodlá směřovat v budoucnu může pomoct odhalit třeba tato přednáška Erica X. Li. http://www.ted.com/talks/eric_x_li_a_tale_of_two_political_systems.html Možná by si měla vzít příklad z ČR a pokusit se o přechod na parlamentní demokracii. Nemusí být nutně věřitelskou zemí, které dluží jen každý Američan 70.000kč, klidně by si mohla tu a tam peníze vypůjčit a zanedlouho dlužit v přepočtu 130.000 na hlavu a ještě předtím rozprodat veškerý státní majetek, tak jako se to podařilo nám. V peněženkách by nikdo žádnou změnu nezaznamenal, ale každý by si pokládal otázku "kdo tohle jednou zaplatí?" Zato možnost demokraticky zvolit vládu by občané měli. A tak by se dokolečka tisklo 1,3 miliardy volebních lístků, které by poštovní doručovatelé pečlivě roznášeli i do těch nejzapadlejších vesnických příbytků, kde lidé znají pojem infrastruktura spíše z vyprávění. Probíhaly by nové a nové volby a vítězily by různé strany, které už 4 měsíce po volbách ztratí důvěru veřejnosti. Vládly by v klidu další 3 - 4 roky, zatímco veřejnost by si vesele stávkovala. Počet uživatelů drog by se zdesetinásobill, bezdomovci by umírali všude možně. Vzrostla by kriminalita, počet vražd by se zdvojnásobil. Média by byla svobodná do doby, než si je někdo koupí, začne je sponzorovat, nebo jakkoli jinak zaplatí. Lidská práva by byla dodržována zejména tam, kde jsou peníze. Jedni by mohli svobodně cestovat, druzí by neměli ani na nájemné, energie nebo školní pomůcky pro děti. Přitom by média vedla miliardový národ k tomu aby si sypal popel na hlavu a uvažoval hlavně o tom jak dřív bylo všechno špatně, slovo kapitalismus by nahradilo slovo demokracie, aby nebylo lehké jej zpochybnit... Tak nevím, ale nemohu se ubránit pocitu, že Číňané budou mnohem spokojenější, když si tu demokracii užijí Evropané.
    Dav1984
Aktuální komentáře
16.07.2020
17:53Komentář Výsledky Bank of Amerika napodobují konkurenty, jen méně efektivně  
17:25Robinhood a pan Buffett
17:16Data slušná, výsledky smíšené, ECB nepřekvapila. Akcie aspoň zmenšují ztráty  
16:27Soud zrušil dohodu o poskytování dat občanů EU do USA
15:39Americký maloobchod se vrací před krizi, červen přinesl další růst  
15:04Komentář analytika: Morgan Stanley táhne vzhůru FICC segment  
14:47Morgan Stanley podtrhuje úspěchy amerických bank na Wall Street rekordními zisky
13:56ECB vyčkává. Sazby ani podpůrný program se nemění
13:26Bank of America vydělala nad odhady, akcie ale srážejí miliardy na koronavirové ztráty
12:37Otec bankrotního modelu předpovídá další megabankroty
11:23Trumpovi klesá podpora, mění manažera své volební kampaně
10:38Trhy neocenily čínská data a přihlédly k problémům. Od ECB dnes žádnou akci nečekáme  
10:15Akcie největšího čínského výrobce čipů vyletěly o 245 %
9:38Spojením automobilek Fiat Chrysler a PSA vznikne Stellantis
9:37Pošli tisíc dolců v bitcoinu, vrátím ti dva. Rozsáhlý útok na Twitter zacílil Bidena, Bezose, Muska či Buffetta
9:06Rozbřesk: Nové registrace aut v EU zmírňují propad, OPEC+ od srpna zvýší produkci
8:47Čínský kvartální růst a rozhodnutí ECB nechají ráno asi evropské burzy chladnými  
8:30Nové jádro v Dukovanech chce stát při stavbě financovat bezúročně
7:55Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
6:41Fuest o koronasocialismu, ECB a deglobalizaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/20 Q2, Bef-mkt)
Domino's Pizza Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/20 Q2)
Johnson & Johnson (06/20 Q2)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:30Husqvarna AB (06/20 Q2)
8:30Atlas Copco AB (06/20 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/20 Q2)
13:15Morgan Stanley (06/20 Q2)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/20 Q2)