Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč by nemohly trhy v prosinci oslabit? Můžou...

Proč by nemohly trhy v prosinci oslabit? Můžou...

03.12.2013 16:09
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Proč by nemohly trhy propadnout o Vánocích? Tuto otázku si pokládám s blížícími se vánočními svátky s tím, jak z více stran slyším, že v prosinci přece trhy spadnout nemůžou. Dlouhodobá statistika od roku 1900 ukazuje, že prosinec je nejlepším měsícem pro index DJIA a druhým nejlepším měsícem pro S&P 500 a Nasdaq , kdy všechny tyto indexy v průměru přidaly 1 – 2 %. Index S&P 500 sice od roku 2008 pokaždé skončil se ziskem, avšak celoroční zisk v tomto období nikdy nebyl tak vysoký jako v tomto roce. Index S&P 500 nahromadil za posledních 11 měsíců 26,6% zisk, což výrazně zvyšuje šance na prosincovou korekci. Podobný výkon jako letos dosáhl S&P 500 v roce 2003, kdy posílil o 26,4 %, avšak celých 5 % z tohoto růstu získal až v prosinci. De facto stejná situace jako v roce 2003 nastala v roce 1998 a pozitivnější situace, než je nyní tak nastala naposledy v roce 1997, kdy index S&P 500 posílil za rok o 31 % a z toho 1,6 % přidal v prosinci. 

Vývoj S&P 500 za posledních 11 měsíců
mokos1


Důvodů pro takto silný růst je hned několik, ale to neznamená, že trh může trvale ignorovat hrozby a kráčet dál vzhůru bez sebemenší korekce. Hlavními důvody pro takto silný růstový trend jsou rostoucí zisky firem, zrychlující růst v USA, zotavování evropské ekonomiky a v neposlední řadě rekordně uvolněné měnové politiky největších světových centrálních bank. Investoři se zdánlivě až přespříliš soustřeďují na kroky centrálních bank v čele s Fedem. Klíčovým by nakonec měly být především valuace a výhled zisků společností. Sledovat Fed se však rozhodně vyplatí minimálně krátkodobým investorům už kvůli tomu, že jeho akce má potenciál výrazně hýbat s trhy. Nejbližší zasedání Fedu nás čeká 18. prosince a současná logika trhů je nastavena na pozitivní reakci v případě ponechání programu QE3 v plné výši a k výběru zisků v případě omezení tohoto programu.

Přehled meziročních změn indexu S&P 500
mokos2 


Odhadování kroků Fedu v poslední době téměř hraničí s alchymií, protože Fed navázal snižování QE3 na zlepšující se makrodata a dostatečně silnou ekonomiku, a k tomu zřejmě dojde v následujících měsících („in coming months“), jak uvedl Fed na konci listopadu ve svých zápiscích z posledního jednání. Bernanke, který stojí v čele Federální komise pro volný trh (FOMC), má před sebou poslední dvě zasedání, když na tom posledním 29. ledna bude předávat své předsednictví Janet Yellen. Bernanke tak čelí nelehkému úkolu, kdy bude chtít dostát svému červnovému prohlášení, že Fed začne rozpouštět QE3 ke konci tohoto roku, avšak nebude chtít výrazně narušit vánoční nákupní atmosféru, která je pro většinu maloobchodníků klíčová, a je citlivě vnímána i Fedem kvůli vysokému podílu spotřebitelských výdajů na americké eknomice. 29. ledna pak není ideálním datem kvůli předávání stráží ve Fedu, a tak se podle mnoha analytiků jako nejbližší termín pro učinění tohoto zásadního kroku jeví termín dalšího zasedání 19. března.

Co se týče makroekonomické situace, sleduje Fed především vývoj na trhu práce, který v říjnu příjemně překvapil robustní tvorbou pracovních míst přes 200 tis., zatímco nezaměstnanost stagnovala na 7,3 %. Pokud by nezaměstnanost klesla pod 7,3 % a ekonomika by opět vytvořila přes 200 tis. nových pracovních míst (aktuální odhad agentury Bloomberg počítá s +181 tis.), výrazně by narostly šance, že Fed na svém zasedání již v prosinci započne proces utahování měnové politiky. Takový kork by mohl být dostatečně silným spouštěčem výběru akciových zisků navzdory tomu, že by za dveřmi byly Vánoce a tolik skloňovaná Santa Claus rally. Členové Fedu zřejmě pozitivně vyhodnotí i vývoj HDP ve 3Q, který podle prvního odhadu rostl o 2,8 % (druhý zpřesněný odhad nás čeká již 5. prosince a analytici zde očekávají revizi na +3,1 %). Důležitým faktorem při rozhodování Fedu budou i solidní předstihové indikátory, když na vysokých úrovních se pohybuje index chicagských nákupních manažerů, index ISM v průmyslu nebo také index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Zajímavou konstrukci při analýze makrodat přináší Citigroup Economic Surprise Index za USA, který se aktuálně pohybuje na úrovni 8. Zjednodušeně řečeno, čím více makrodata v posledních týdnech překonávají odhady analytiků, tím je hodnota tohoto indexu vyšší a naopak. Jak ukazuje přiložený graf, nejnižší hodnoty (kolem -32) tento index dosahoval v červnu, nejvýše (kolem +56) byl na začátku září. V polovině září, kdy trhy všeobecně očekávaly začátek utahování QE3, se tak pohyboval tento index skoro o 50 bodů výše než nyní, avšak ani to tehdy Fedu nestačilo, aby snížil objem QE3. 

Citigroup Economic Suprise Index (USA)
mokos3
 
Jak už to bývá, ve hře zůstává více variant. Nejpravděpodobnější variantou se nyní jeví ozdravná 3 - 4% korekce u hlavních akciových indexů ještě před zasedáním Fedu a po ponechání QE3 v nezměněné podobě pak ukázková Santa Claus rally. Tak či tak by si akcie do konce roku zasloužily určité vydechnutí. Jestli bude tou rozbuškou Fed těsně před Vánoci, nebo ten případnou právě se rozbíhající korekci naopak zastaví, nelze v tuto chvílí s větší přesností předpovědět. Na stole samozřejmě zůstává i varianta určitého přešlapování na místě až do konce roku, když výběr zisků budou brzdit očekávání ohledně Fedu, zatímco do nákupu akcií se investoři na konci velice úspěšného roku příliš nepohrnou.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.07.2025
8:55Víkendář: Podceňovaná nabídková strana ekonomiky a inflační vývoj posledních let
04.07.2025
16:57Česko ochromil výpadek proudu, zastavil dopravu i služby, schází se krizový štáb
16:23Analytický radar: Proč už se trhy nebojí Trumpa a kam s penězi v druhém pololetí
15:42Technická analýza: Amazon vyrovnal jarní pokles, nyní míří směrem na historická maxima
15:36Fiskální dominance v USA - jen finance fiction?
14:12Ceny nemovitostí v EU svižně zdražují, Česko zůstává výrazně nad průměrem
12:09Perly týdne: Přetrvávající americká výjimečnost a lepší výhled pro dolar
11:11Čína zavádí cla na brandy z EU až do výše 34,9 %, reaguje tak na evropská cla proti elektromobilům
10:49Evropské obchodování je nervózní kvůli clům i napětí s Čínou  
10:30Maloobchodní tržby v Česku v květnu zpomalily meziroční růst na 5,3 procenta
10:20Jan Bureš: Červnová inflace lehce vyšší, ČNB bude držet sazby stabilní do podzimu
9:14Rozbřesk: Šéf NBP - pokud data dovolí, můžem sazby snížit i v září
8:52Evropa zahájí negativně, USA slaví Den nezávislosti  
8:42"Velký krásný zákon" schválen, podle Trumpa je to začátek nové doby
6:32Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Stále řešíme cla, ale fakt to není jen o nich  
03.07.2025
17:12Odpolední obchodování pozitivně ovlivnila americká data  
17:11Na co naráží posun k nové globální rovnováze?
16:42Von der Leyenová: EU chce dohodu s USA, ale připravuje se i na neúspěch
16:23Technická analýza: Disney si prolomením tříleté rezistence může otevřít cestu k dalšímu růstu
16:07ČNB zřejmě získá víc pravomocí při dohledu nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data