Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platíme za drahou ropu i vyššími cenami potravin?

Platíme za drahou ropu i vyššími cenami potravin?

06.12.2013 18:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst cen zemědělských komodit a cen potravin vyvolává obavy. Například Světová banka v roce 2011 předpovídala, že pokud nedojde ke změně v politice, doženou vysoké ceny potravin miliony lidí k chudobě. Dokonce i ve Spojených státech se v médiích objevily úvahy o tom, že rychlý růst cen potravin omezuje disponibilní příjmy domácností. Pohyb cen potravin je pak často dáván do souvislosti s vývojem cen ropy. Důvodem by mělo být to, že ropné produkty představují vstupy pro zemědělskou výrobu a růst jejich cen zvyšuje i náklady spojené se zpracováním, skladováním a distribucí potravin. K tomu bývá zmiňován vliv biopaliv, a to zejména ve vyspělých ekonomikách a hlavně v USA.

Spojené státy už dlouho podporují výrobu etanolu z kukuřice, tento etanol je pak využíván hlavně k výrobě vysokooktanových automobilových paliv. Politická rozhodnutí pak v roce 2006 učinila z etanolu z kukuřice v podstatě jediné dostupné aditivum a poptávka po něm odpovídajícím způsobem vzrostla, stejně jako poptávka po kukuřici. To se projevilo růstem jejích cen. Obecně se pak předpokládá, že se tím posílil i přenosový mechanismus mezi cenami ropy a cenami potravin. Průmyslové využití kukuřice totiž podle těchto názorů přímo konkuruje jejímu potravinářskému využití.

Konkrétní data ale uvedená tvrzení nedokazují. Neexistuje žádný důkaz, že by ceny potravin úzce souvisely s cenami ropy, a to ani před, ani po změně politiky v roce 2006. Zatímco cena ropy je vysoce proměnlivá, maloobchodní cena potravin je pozoruhodně stabilní. Po úpravě o inflaci dosahuje růst maloobchodních cen potravin v USA od roku 2006 pouze 1 % ročně. Trochu jiný obrázek vidíme u cen zemědělských komodit, jako je kukuřice, pšenice, sója a rýže. U nich dosáhl reálný růst 12 – 15 %, jen u pšenice to bylo 7 %. Ceny masa se pak v průměru zvýšily o 4 % ročně. Je tedy nutné rozlišovat ceny potravin a ceny zemědělských komodit, které realizují farmáři za svou produkci.

Rozdíl mezi rychlejším růstem cen zemědělských komodit a poměrně stabilními cenami potravin je dán tím, jak malou část tvoří ceny komodit na celkové ceně potravin. Například v celkové ceně chleba představuje cena pšenice jen asi 5 %. I když tedy dojde k jejímu výraznému růstu, zvýšení ceny chleba bude zanedbatelné. Dostáváme se tak k tomu, jak moc lze z růstu cen potravin vinit cenu ropy. Je pravdou, že například 1% růst reálné ceny ropy je obvykle následován o rok zpožděným růstem cen kukuřice ve výši asi 0,5 %. Nejde ale pravděpodobně o přímý dopad růstu cen ropy, ale o odraz celkového posunu v poptávce. Je to patrné například z toho, že spolu s cenou ropy rostou i ceny umělých hnojiv, jejichž výroba je ale spojena s cenami zemního plynu. A vývoj jeho cen se od pohybu cen ropy liší. Vidíme tak důsledky celkového růstu poptávky po ropě i po zemědělských komoditách.

Navíc víme, že i kdyby došlo k 100% růstu reálných cen paliv (tedy hlavně nafty), celkové náklady zemědělců by se zvýšily asi o 5 %, protože podíl těchto paliv na celkových nákladech je relativně nízký. Lze tedy těžko najít důkazy toho, že by vyšší ceny ropy vyvolávaly růst cen potravin. Něco jiného je ale to, jak růst cen zemědělských komodit ovlivňuje chudé lidi v méně vyspělých zemích. Odpověď není předem jasná, protože tamní farmáři jsou spotřebitelé i producenti komodit. V zemích jako Vietnam vyvolává růst cen rýže růst bohatství. Naopak v zemích jako Pákistán, kde je velká část chudé populace soustředěna ve městech, je efekt rostoucích cen zemědělských komodit opačný.

Uvedené je výtahem z „Do food prices respond to oil-price shocks?“, autory jsou Christiane Baumeister, Lutz Kilian.

 
Zdroj: VOX


Čtěte více:

Rozdílný vývoj Brentu a WTI a další mírné zdražení benzínu
02.12.2013 15:48
Zatímco americká ropa WTI během minulého týdne pokračovala v pomalém...
Růst vývozu spotřebního zboží a ropy v říjnu vylepšil americký zahraniční obchod
04.12.2013 14:56
Americký zahraniční obchod za říjen vykázal deficit 40,6 miliardy dola...
Ropa na měsíčních maximech
05.12.2013 14:40
Černé zlato dokázalo zastavit pokles a po prudkém růstu z posledních ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data