Počet pracovních míst se v americké ekonomice za listopad zvýšil o 203 tisíc po 200 tisících v říjnu. Konsensuální odhad činil 185 tisíc, po dobrém reportu ADP ale byla očekávání zřejmě reálně výš. V sektoru služeb přibývala místa pomaleji než v říjnu, kompenzací však byl nejsilnější nárůst v průmyslu za letošní rok a kladný přírůstek ve státní sféře.
Nejvíce nových míst vzniklo v obchodě a dopravě, 60 tisíc. Následoval průmysl s 44 tisíci a školství a zdravotnictví, kde se zaměstnanost zvedla o 40 tisíc. Veřejný sektor vytvořil 7 tisíc míst po poklesu v předchozím měsíci. Zaměstnanců mírně ubývalo ve finančním sektoru a médiích.
Kromě toho, že se v listopadu udržel silný přírůstek nových míst, se značně snížila nezaměstnanost. Ta v dosáhla sedmiprocentní mety po 7,3 procenta v říjnu. Očekáván byl pokles pouze na 7,2 procenta. Nižší nezaměstnanost je přitom spojena s nárůstem míry participace. Proti poklesu počtu nezaměstnaných stojí ještě výraznější nárůst počtu zaměstnaných, když na trh práce zamířilo množství nových lidí. Růst pracovní síly je dán zapojením lidí stojících mimo, ale také větší populací.
Zpráva z trhu práce druhý měsíc po sobě vyznívá výrazně pozitivně. Oživení v této oblasti nabírá na síle, když se ve čtvrtém kvartále přírůstek pracovních míst zatím drží nad 200 tisíci. Navíc je tu výrazný pokles nezaměstnanosti, jehož detaily tentokrát vypadají o hodně lépe - zaměstnanost a pracovní síla stoupají. Ve výsledku tedy jde o zprávu, která v centrální bance bude podporovat názor, že ekonomika unese pozvolné utlumování měnového stimulu.
Tržní reakce přesto příliš prudká není a vypadá to, že očekávání o dalších krocích Fedu se tolik nemění. V první chvíli dolar zareagoval posílením a americké výnosy růstem, krátce poté ale přišla korekce. Výnosy jsou nyní jen o 2 body výš než včera. Dolar své zisky vůči japonskému jenu zmenšil, vůči euru už dokonce lehce ztrácí. Akcie po datech rostou.
