Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v eurozóně v říjnu zvýraznil svůj propad

Průmysl v eurozóně v říjnu zvýraznil svůj propad

12.12.2013 11:11, aktualizováno: 12.12. 11:43
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

 Průmyslová výroba v eurozóně za říjen spadla o 1,1 procenta a zvýraznila tak pokles ze zářijových -0,2 procenta. Konsensus byl nastavený na 0,3procentní růst. V posledních dnech jsme se však dozvěděli o negativním vývoji průmyslu v Německu a Francii, což šanci na růst eurozóně sebralo. Výsledek je pak ještě horší, než se z dílčích údajů dalo usuzovat.

Sektorově se na poklesu výroby podepsala produkce energie, která klesla o 4 procenta. Prohloubení poklesu ale registrují také kapitálové zboží a zboží dlouhodobé spotřeby, kde vidíme snížení produkce o 1,3, respektive 2,4 procenta. Výroba zboží dlouhodobé spotřeby se snížila o 0,9 procenta, výroba meziproduktů o 0,4 procenta vzrostla. 

EUprum
 
Pokles průmyslu v Německu dosáhl meziměsíčně 1,2 procenta, ve Francii výroba klesla o 0,3 procenta. Mezi země, které značně přispěly k poklesu sektoru, se ale zapojily rovněž Nizozemsko a Irsko. Nizozemský průmysl za říjen hlásí 3,5procentní pokles, irský dokonce 11,6procentní. Naopak celkem dobře si vedla Itálie, kde průmyslová výroba stoupla o 0,5 procenta. Nejlépe na tom bylo Estonsko s 1,1procentním růstem.

Trend průmyslové výroby se postupně zlepšuje, je to ale pouze velmi pomalé oživení. Meziroční změna u výroby se dostala teprve v září do kladných hodnot a v říjnu rostla stejným tempem, tedy o 0,2 procenta. Nejsilnější oživení, odhlédneme-li od měsíční volatility, registrují malé země jako Estonsko nebo Portugalsko. Reálně tak mírný růst stojí hlavně na Německu, kde sice průmysl oživuje, ale na tempu nabírá pomaleji, než se čekalo. 


Váš názor
  • A co dělá
    12.12.2013 11:12

    EURO?? No přece roste......... já už fakt nevím, zda se mám smát nebo brečet....
    Chudas
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data