Evropský bankovní úřad (EBA) dnes varoval spotřebitele před riziky spojenými s používáním neregulovaných virtuálních měn, jako je například bitcoin. Úřad nadále zkoumá, zda je tyto měny nutné regulovat. EBA upozorňuje, že lidé používající virtuální měny se nemohou spoléhat na žádnou ochranu ani odškodné, například v případě útoku hackerů nebo neúspěšného transferu peněz. Pro tyto měny neexistuje podobný systém pojištění, jaký v Evropské unii platí pro běžné bankovní vklady.
"V EU teď neexistuje žádný specifický regulační systém, který by chránil spotřebitele před finančními ztrátami v případě selhání či ukončení aktivit platforem, které s virtuálními měnami obchodují," uvedl úřad. "Byly hlášeny případy ztrát vysokých částek ve virtuální měně, při kterých jsou mizivé vyhlídky, jak peníze dostat zpět," dodal.
Před riziky spojenými s používáním bitcoinů již minulý týden varovala čínská centrální banka s tím, že za bitcoiny nestojí žádná vláda ani centrální banka, ani žádná reálná aktiva a jejich hodnota závisí výhradně na důvěře lidí v tuto měnu. V listopadu bitcoin poprvé překonal hranici 1000 amerických dolarů, pak pod tlakem slov regulátorů přišel obrat dolů a opět pozvolný posun vzhůru.
Vývoj hodnoty bitcoinu na Mt. Gox (v USD):

Měna je navzdory tomu čím dál více uznávána širokou veřejností a investiční komunitou. Zatím ji však jako platidlo nepřijímají žádní přední internetoví obchodníci, jako je například .
Měnu bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky.
Kybernetickou měnu bitcoin "tiskne" síť počítačů podle softwaru, který uvolňuje nové mince stabilním, avšak stále pomalejším tempem. Počet jednotek v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů a poslední se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.
(Zdroj: Reuters, čtk, Mt. Gox)