Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mittal: EU nyní brání reindustrializaci Evropy

Mittal: EU nyní brání reindustrializaci Evropy

24.01.2014 14:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská komise by se v rámci práce na energetické a klimatické politice do roku 2030 měla zaměřit na to, aby eliminovala velkou nákladovou nevýhodu, které čelí evropská odvětví náročná na energie. Vypořádat by se měla i s nadměrnou regulací, která evropský výrobní sektor také poškozuje. Pokud tak neučiní, průmyslová základna na tomto kontinentu bude trpět. Nyní EU tvrdí, že výrobní sektor je motorem růstu. Její politika ale bohužel trestá ocelárny a další energeticky náročná odvětví a to má velký dopad na naši konkurenceschopnost. ArcelorMittal je globální firmou, podnikáme ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách. A děláme vše pro to, abychom i přes těžké podmínky v Evropě zachovali továrny i pracovní místa.

V USA je politika vůči průmyslu přívětivější, pomáhá mu i revoluce v těžbě břidlicového plynu. Kdybychom v našich evropských ocelárnách platili stejné ceny za energie jako v USA, ušetřili bychom ročně 1 miliardu dolarů. V současné době je tržní poptávka asi o 25 % nižší než v roce 2007 a podobné problémy je tedy nutno řešit. A netýká se to jen oceláren. Pokud EU nepodnikne nutné kroky, náklady dále porostou a výrobní sektor v Evropě to zničí. Není reálné, že by v dohledné době dodávaly evropskému ocelářství energii alternativní zdroje. EU se drží nerealistických cílů ohledně snížení emisí, které jsou pro většinu továren nedosažitelné. Povolenkový systém by měl být změněn tak, aby průmysl mohl přispívat k růstu. Současné návrhy týkající se dalšího snižování emisí by naopak zablokovaly reindustrializaci Evropy. Vedly by k růstu cen energií a nejistoty.

Se změnami by EU měla začít u systému obchodování s emisními povolenkami ETD. Jeho současná forma jde proti původnímu záměru snížit emise nákladově efektivním způsobem. V současné době je jen dalším ze způsobů zdanění a ne nástrojem, který by měl motivovat průmysl ke snížení spotřeby energie a většímu využití alternativních zdrojů. V roce 2020 budou i ty nejefektivnější ocelárny kupovat asi 30 % potřebných povolenek. Důvodem je to, že Brusel stanovil nedosažitelné cíle.

Změnit je tedy třeba dvě věci. Povolenky by měly být udělovány na základě realistických cílů. A je třeba učinit kroky ke snížení emisí v sektoru výroby elektrické energie. Průmysl, který elektrickou energii spotřebovává, by totiž neměl za přechod k alternativním zdrojům platit více, než jaký je jeho férový podíl. V dnešním propojeném světě je navíc jasné, že jednání o snížení emisí musí probíhat globálně. EU by si měla stanovit realistické cíle a zároveň by měla se svými partnery vyjednat plán na celosvětové snížení emisí, který bude ke všem spravedlivý.

Autorem je Lakshmi Mittal, generální ředitel společnosti ArcelorMittal.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • Ekologicko-moralny hazard?
    28.01.2014 11:43

    Cim viac je Europa zelena, tym viac je Cina spinava. Znicenim huti v Europe iba presunu vyrobu ocele na iny kontinent. Bohuzial cirkulacia spodnej casti atmosfery je tak efektivna, ze minimalne par molekul, ktore som sam vydychol pred menej nez desiatimi rokmi v CR, nasledne vdychol a zase vypustil niekto iny v Australii a teraz ich znovu vdychujem ja sam, nech som prakticky kdekolvek na planete (vedecky podlozene tvrdenie). Takze na zelenosti Europy pramalo zalezi, pokial nezelenie celosvetovy priemer.
    Eco
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data