Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman si láme hlavu: Hrozí dluhová krize i Skandinávii?

Krugman si láme hlavu: Hrozí dluhová krize i Skandinávii?

27.1.2014 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Severské země se v akutní fázi evropské dluhové krize staly vyhledávaným bezpečným přístavem mnoha investorů. Teď se však začínají dostávat do centra mezinárodní pozornosti ze stejného důvodu jako kdysi Řecko či Španělsko. Objevují se obavy, že rekordní zadlužení domácností ve Skandinávii se dostalo na neudržitelnou úroveň.

„Přemýšlím o tom, jestli za dveřmi nečíhá krize,“ prohlásil nedávno Paul Krugman v rozhovoru v Kodani. Známý laureát Nobelovy ceny v oboru ekonomie dodal, že si není jistý, ale že ho vývoj na severu Evropy znervózňuje.

Na první pohled takové tvrzení zní neuvěřitelně. Švédsko s Dánskem se chlubí veřejným dluhem, který nedosahuje ani poloviny průměru eurozóny. Norská vláda sice dluží zhruba 40 % HDP, ale s fondem národního bohatství v hodnotě 820 mld. USD je její fiskální pozice neotřesitelná. Ve všech třech zemích ale dlouhodobý rating na špičkovém stupni AAA stlačil zápůjční náklady a vyvolal takovou spotřebitelskou horečku na dluh, že je tím podle MMF i OECD ohrožena stabilita ekonomiky.

„Řeklo by se, že kdo bez větší úhony přežil finanční krizi, zvládne to, ale tak to není,“ myslí si Krugman.

V Dánsku domácnosti dluží 321 % disponibilního důchodu, čímž jim patří světový primát, který si podle OECD žádá reakci státu. Ve Švédsku se stejný indikátor zadlužení pohybuje u 180 % a podle vlády i centrální banky nesmí dál růst. Norská centrální banka mezitím marně hledá recept na snížení soukromého zadlužení ve výši 200 % disponibilního důchodu. Závazky domácností jsou zajištěny úsporami, aktivy v penzijních fondech či hodnotou nemovitostí, avšak Krugman varuje před přílišným spoléháním se na jejich hodnotu.

Do svízelné situace se Skandinávie dostala zčásti kvůli extrémně uvolněné měnové politice hlavních centrálních bank, která stlačila na minima i sazby v dalších koutech světa. „Je tu celá sorta zemí – Kanada je například stejný případ - , které se vyhnuly nejhorším excesům finanční krize. Ale v prostředí globálně nízkých úrokových sazeb u nich ceny domů i úroveň zadlužení domácností setrvale rostou, i když ve Spojených státech dlouhou dobu probíhal opačný proces,“ vysvětluje Krugman.

Problém přehřívajícího se realitního trhu a následného splasknutí bubliny řeší všechny zmiňované skandinávské státy. V Dánsku došlo ke zlomu v roce 2008, Norsko vykazuje známky deflace po zdvojnásobení cen v uplynulých deseti letech. Švédsko zažilo od roku 2002 téměř 200% nárůst cen bytů a 100% zdražení domů, které přitom nepolevuje.

Ačkoliv někteří včetně Krugmana bijí na poplach, většina investorů je v klidu. Pojištění dluhů emitovaných na severu Evropy vyjde v celosvětovém srovnání nejlevěji (měřeno credit default swapy). Věřitelé tak dávají najevo, že riziko nesplácení je zanedbatelné. Ekonomiky všech tří zemí by letos měly růst rychleji než průměr EU i eurozóny. Švédsko by dokonce mělo expandovat o 3 %.

Regulátoři v Norsku a Švédsku se pokouší nalézt způsoby, jak omezit další zadlužování. Dánská centrální banka tvrdí, že to problém není, jelikož úroveň úspor (na 150 % HDP) je dostatečná. Přesto i v Kodani uvažují o zpřísnění kritérií pro vydávání hypoték. Norská premiérka Erna Solbergová se domnívá, že pokles realitního trhu ekonomika ustojí. Velký prý nebude.

Popasovat se s problémem bude vyžadovat spíš nekonvenční postupy. Podle Krugmana by utažení formou zvýšení sazeb nebylo moudrým řešením a stejně tak by nebylo záhodno měnit radikálně regulaci finančního sektoru. „Je to dilema a odpověď neznám,“ přiznává ekonom.

(Zdroje: Bloomberg, YahooFinance, Aftenposten)


Váš názor
  • už je pozdě
    27.1.2014 8:30

    No, Krugman si láme hlavu s tím, jestli bude či nebude krize a já si lámu hlavu proč vůbec k rekordní zadlužennosti domácností došlo. Jestli to nebude tím, že se Švédové "internacionalizovali" a nechali se oblbnout tzv. "investory" z okolního světa, které jak říká Krugman, lákali svou politikou. Krugman nehledá chyby a příčiny, což je chyba. Musel by totiž jmenovat konkrétní zmrdy ve vysoké politice Bruselu a dát do souvislosi centrální banky EU a MMF !!! Lákali, navnadili, slibovali... a lapili. Stejně jako Řecko a ostatní dnes již silně zadlužené země. Do té doby Švédové takovou "spolupráci" nepotřebovali, ale bohužel chtěli. Dnes ty samé příčiny sledujeme u nás a naši politici jsou buď idioti a nebo zločinci, protože si naopak nevšímají dopadů, kterými se Krugman zabývá.
    Jesse
Aktuální komentáře
21.5.2018
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data