Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Němci utahování jen kážou, ale nedrží se ho

Krugman: Němci utahování jen kážou, ale nedrží se ho

28.2.2014 7:17
Autor: Redakce, Patria Online

I dnes je občas slyšet někoho, jak rozporuje obrovské škody způsobené fiskálním utahováním tím, že ukáže na Německo: „Říkáte, že utahování poškozuje růst, ale Němci svou politiku utáhli hodně a jejich ekonomika se nachází v boomu.“ V první řadě bychom se při našich tvrzeních ohledně ekonomické politiky neměli spoléhat na to, co jsme podle našeho názoru někde slyšeli. Ano, lidé často hovoří o utahování a Němci ho intenzivně propagují a požadují od ostatních. Avšak drží se těchto rad i oni sami? To zrovna ne. Následující graf ukazuje pozici jednotlivých zemí eurozóny podle toho, jak moc byla utažena jejich fiskální politika a jaký byl růst (osa y) v letech 2009–2013. Z něj je jasně patrné, že zatímco Německo je nejrychleji rostoucí ekonomikou, míra jeho utažení byla téměř nejmenší:

kr1

I přes tvrzení konzervativců dnes žijeme ve věku utahování. Jedním z jednoduchých měřítek, která to demonstrují na Spojených státech, je poměr vládních výdajů k potenciálnímu produktu. Pokud totiž použijeme skutečný produkt, je tento poměr o něco vyšší proto, že produkt se nachází v útlumu. A měli bychom se dívat na výdaje na všech úrovních, tedy včetně jednotlivých států a místních správ. Jejich utahování totiž částečně představuje i politické rozhodnutí, protože federální vláda jim neposkytla dostatečnou podporu a musely tedy přijít rozpočtové škrty. Vývoj zmíněného poměru vypadá následovně:

kr2

Poměr přechodně vzrostl, což bylo odrazem stimulace a automatických stabilizátorů. Tento růst je ale nyní úplně eliminován. To znamená, že veškerá podpora, kterou vláda ekonomice poskytla, je pryč. Ekonomika se přitom stále nalézá v útlumu a Fed jí není schopen pomoci snižováním sazeb, protože ty leží blízko nuly. Kdyby přitom nedošlo k aktivní změně politiky, poměr výdajů k potenciálnímu produktu by v letech 2007–2014 výrazně vzrostl. Důvodem jsou automatické stabilizátory, ale i stárnoucí populace a v některých oblastech rovněž růst výdajů na zdravotní péči. Celkově jde tedy o obrázek velmi silného utahování. Není pak třeba diskutovat o tom, že bez něj by se nezaměstnanost nacházela výrazně níž. V tuto chvíli bychom se dokonce mohli blížit plné zaměstnanosti.

(Zdroj: blog Paula Krugmana)


Váš názor
 •  
  28.2.2014 11:46

  Pan Krugmann, jako obvykle, nejdřív vytvoří tezi a pak ji dokazuje......Německo moc nemuselo utahovat v letech 2009-2013, protože Německo se chovalo stŕízlivě už od roku 2000. Zatímco v jiných zemích (i v Česku) se mzdy i sociální dávky zvyšovaly skokově (vzpomeňte na léta 2005-7), Německo přídávalo pouze po kapkách.......proto teď nemusí škrtat, ale dále po kapkách přídávat. Lidé většinou nechtějí pochopit (a politici toho hodně zneužívají), že 5 plus 5 plus -5 je přesně těch samých 5, jako 3,3 plus 3,3 plus 3, 4......
  Vladok
  •  
   28.2.2014 11:47

   omlouvám se......závěr měl být ......jako 1,7 plus 1,7 plus 1,6......
   Vladok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data