Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko si musí vybrat

Rusko si musí vybrat

11.03.2014 11:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Když Sovětský svaz v roce 1968 provedl invazi do Československa, ruský akciový trh nezkolaboval. Žádný takový trh totiž v Moskvě nebyl. Když ruské jednotky minulé pondělí obsadily Krym, ruský akciový trh se propadl o 10 %. S tituly Gazprom či Sberbank, úzce navázanými na Kreml. Tento rozdíl demonstruje, proč jsou dnes hovory o nové studené válce nemístné. Panuje totiž úplně jiná situace než v roce 1968. Rusko už není říší, která sahá až k Berlínu. Bolest, kterou mu způsobila ztráta území, je právě tím důvodem, kvůli kterému Putin tak bojuje o udržení vlivu na Ukrajině. Svět už také není rozdělen na dvě znepřátelené části a Rusko je součástí kapitalistického bloku. Jeho finanční, podnikatelský a sociální systém je pevně propojen se systémem západním. Zápas mezi východem a západem pokračuje, avšak na úplně jiné úrovni než během studené války. A liší se i pravidla.

Rusové se mohou domnívat, že jejich vztahy se západem jsou pro ně dnes výhodou. Prezident Putin si zřejmě jako bývalý člen KGB stále myslí, že západní politika je určována kapitalisty, kteří si nenechají ohrozit své zájmy. Podle Bena Judaha zápal, s jakým západní firmy chtějí podnikat v Rusku, utvrdil Putina v tom, že Evropa se stará o to, jak vydělat peníze a nepostaví se proti němu. Putin má ale rád judo a měl by tak vědět, že náhlý posun váhy může změnit výhodu v nevýhodu. Ekonomická provázanost může znamenat ztráty pro ruskou ekonomiku. Nejdříve to bylo patrné na akciovém trhu, následovat mohou dopady vízových opatření či ekonomických sankcí. Bohatí Rusové dnes berou za samozřejmost, že jezdí do Londýna a Paříže na nákupy. V západních bankách leží miliardy ruských peněz. Britské či švýcarské banky se dosud příliš neptaly (a čelily za to kritice) po původu ruských peněz. Samotná ruská centrální banka přitom odhadla, že v roce 2012 z odlivu kapitálu v rozsahu 56 miliard dolarů zhruba dvě třetiny mohly pocházet z nelegálních činností.

Rusko potřebuje prodej ropy a plynu do zahraničí. To bylo patrné také na tom, že tyto dodávky pokračovaly i během nejhoršího období studené války. Evropská poptávka po ruském plynu ale v posledních deseti letech klesá. Důvodem jsou obnovitelné energie a svou roli hrají také alternativní ložiska v USA. I v současném konfliktu je stále prostor pro diplomacii. Spíše se však zdá, že Rusko je rozhodnuto na Krymu zůstat a možná zabrat i část východní Ukrajiny. Obama a evropští vůdci rychle vyloučili vojenskou reakci, což je v pořádku. Západ má ale řadu ekonomických nástrojů, které by Rusku znepříjemnily život.

Putin si v minulých letech užíval plodů globalizace a zároveň stále používal rétoriku studené války. Nyní už si možná musí vybrat. Obojí mít nemůže.

Autorem je Gideon Rachman.

(Zdroj: FT)


Čtěte více:

Ukrajina čeká zdražení ruského plynu o 40 %, Krym je postupně izolován
10.03.2014 11:29
Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom pravděpodobně zvýší cenu za své ...
McCain: Obama nepochopil Putina. V České republice by měla stát protiraketová obrana
10.03.2014 14:15
Spojené státy by měly obnovit plán na vybudování systému protiraketové...
Janukovyč z Ruska: Stále jsem prezidentem Ukrajiny i velitelem ozbrojených sil
11.03.2014 11:05
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes v ruském exilu pře...

Váš názor
 • Kdo používá rétoriku studené války?
  16.03.2014 20:59

  Citace z článku: "Putin si v minulých letech užíval plodů globalizace a zároveň stále používal rétoriku studené války. Nyní už si možná musí vybrat. Obojí mít nemůže. " Pan Gideón si tohle asi nepřečte, pochybuji že by uměl česky a článek je převzatý z FT. Spíš se divím Patrii, že takovýhle štvavý škvár přejímá. Kdo není zcela opitý rohlíkem propagandy, jasně vidí, že primární štvaní nepochází z Ruska, ale z Ameriky a z EU.
  Ullsperger
 •  
  11.03.2014 17:41

  Článek jsem nečetl, stačí mě nadpis. Upozorňuji autora, že Rusko nic nemusí, to my by jsme se měli zamyslet.
  Homo
  • tohle píše ten co nosi hajzl papír do čistírny
   13.03.2014 7:37

   Ano o jejich urovni jsme četli když se psalo jak a co připravili na ZOH v Soči. I po příjezdu atletů a turistů ještě honem všechno dokončovali.
   Dobrý
  • mno, nemusí
   11.03.2014 20:03

   Rusko může zůstat na úrovni feudálně-socialisticky pospolné společnosti, kde lidé žerou syrové zelí a ryby, kálí do škarpy a úctu k životu nemají valnou..., nebo si mohou vybrat život civilizované a demokratické společnosti v právním státě se všemi atributy svobodného volného trhu. Jak vidno, bolševikům v Kremlu vyhovuje tradiční model života v latríně. ANO? mají právo si vybrat... za pár let jim dojdou zdroje ještě z doby carského Ruska. By mě zajímalo, jak se dnešní generace líných a opilých rusáků s takovým úpadkem srovná. mohou si vybrat :-))
   Jesse
   • Re: mno, nemusí
    12.03.2014 7:02

    Jesse sundej si ty brejle. My si tady v té naší kotlině myslíme, že jsme pupek světa a jak nejsme civilizovaní. Jesse věř tomu, že nejsme. Máme holou prdel a z bot nám čouhá sláma. V reálu žijeme ve státě, který nám už nepatří a na mapě EU jsme namalovaní něco jako český region.
    medium2
   • Re: mno, nemusí
    11.03.2014 20:17

    :)) tomu říkám obrat v "atributech". Již nejsme zadlužená oze-internacionála?
    mša
    •  
     11.03.2014 20:38

     můj názor na Rusko jsem nikdy neměnil. Co mi chceš podsouvat?:-)
     Jesse
 • Kosovo a Krym
  11.03.2014 15:26

  Krym je navlas stejný problém jako Kosovo, kde mu mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu dne 22.7.2010 plně posvětil jeho odtržení od Srbska. Proto plně fandím Putinovi i samostatnému Krymu.
  Xiluodu Dam
  • Re: Kosovo a Krym
   11.03.2014 16:56

   Nejhorší je, když se začne diskutovat, kdo má větší brambory, kdo víc krade, čí je Krym a čí je Kosovo atd. Koho z lidí co chtějí chodit normálně do práce a fungovat tohle opravdu zajímá. Kdyby se na ty co tyhle svinstva živí lidi vykašlali, tak jim sklapne a není co řešit. Jenže se vždycky najde parta blbů, kteří nic neumí a jediný způsob jak se zviditelnit je s kvérem.
   PEOPLETA
   • Kosovo je islámske a je to tak dobre
    11.03.2014 17:05

    lebo ľudia potrebujú predovšetkým vieru, jáj, dobre ja hovorím, veru hej.
    Šaňo
  • Re: Kosovo a Krym
   11.03.2014 15:58

   To je úplně jiný případ, Krym se nechce osamostatnit, ale pripojit k jinému státu, tedy otázka je kdo to chce?! Otázka Kosova je velmi problémová, ale tohle je úplně něco jiného, tady se jedná o obsazení vojsky cizího státu.
   mila69
   • historicka fakta o KRYMu
    12.03.2014 1:11

    Ruská carevna Kateřina Veliká anektovala roku 1783 celý krymský chanát (Od roku 1475 byl chanát vazalem Osmanské říše.) a připojila ho k Ruské říši. ------ 19. února 1954 byl z iniciativy N. S. Chruščova (ukrajinec) Krym vyňat z Ruské SFSR a administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR při příležitostí třístého výročí Perejaslavské rady. ------ Na Krymu, obydleném převážně Rusy, existovaly při rozpadu SSSR silné tendence ke znovupřipojení k Rusku. 12. února 1991 pak byla na základě referenda vytvořena Autonomní republika Krym, která se o několik měsíců později stala součástí nezávislé Ukrajiny, ale zachovala si část suverenity.
    M&M
   • Presne tak Mila 69
    11.03.2014 16:18

    vznik a vyzbrojenie UCK podporily demokratické štáty a boj Albáncov proti komunistickému a Ruskom podporovonému Srbsku mohol začať za účasti islámskych bojovníkov Čečencov a ďalších spojencov demokratických štátov. Taktiež bolo múdre, že demokratické štáty vysvetlily Albáncom, že zatiaľ nie je možné, aby sa Kosovo pripojilo k Albánii a bol tak splnený ich sen o Veľkej Albánii, lebo u mezdzinárodného súdu by bola žaloba Rusákov a Srbov veľmi nepríjemná. No, Veľká Albánia samozrejme bude, lebo Európa súrne potrebuje multikulturalismus a v tomto má plnú podporu USA. Nech žije slobodná, islámská Veľká Albánia, Bosna i Hercegovina a slobodná Čečna! http://cs.wikipedia.org/wiki/Kosovsk%C3%A1_osvobozeneck%C3%A1_arm%C3%A1da
    Šaňo
 •  
  11.03.2014 14:56

  Pokud Rusům nezakážete iPhony a iPady, budou v klidu.
  sanin
 •  
  11.03.2014 14:34

  Tenhle článek má analytiky Ruska stejnou hodnotu, jako telefonování = žádnou. Dokud tu nebudou aspoň rakety NATO, tak je tu máme za chvíli znovu. Ukrajina své odevzdala - a jak dopadla.
  sgt.Mike
  •  
   11.03.2014 19:50

   Už vám z té západní ideologie úplne drbe. Vymazali Vám mozky za pár let. Copak necápete, že to všechno je následkem toho, že se pomalu Ukrajina posouvala do západního vlyvu. Za dva tři roky by šla do EÚ a za dalších 5 do NATO. USA by posunuli hranice NATO až po Charkov - 200 km od Moskvy. NATO by si z Krymu udělalo letadlovou loď. Za těchto okolností se vubec Putinovi nedivím, Mc Cain už by chtěl bojovat - prachy, prachy, vlyv a patriarchální pocity, to je to o co jde z republikánske strany USA. Co asi by udělaly USA. když by mělpo dojít k dohodě Ruska s Kubou, že se rozmístí ruské radary a rakety na Kubě? TO SAMÉ JAKO NA KRYMU, ale tam Rusi aspoň místní obyvatelstvo vítali. Někdy se o stavu mysli některých diskutujících muže uvažovat jako o nízkem a nebo nedostatečném IQ, kterým se mnozí pravicoví voliči diferencují od ostatních - viz kanadská studie IQ :) :) :)
   Skalar
  •  
   11.03.2014 16:39

   Samozrejme, vojenská základňa USA je to najlepšie, čo by mohlo na územiu ČR vzniknút, no komunistickí Česi sa tomuto bránia ako levi :)) A kedže je podporí taká ikonka ako Jágerko, rečičkami, že k Rusákom majú Česi bližšie ako k Američanom, lebo sú Česi a Rusáci Slovania, jáj :)))
   Šaňo
Aktuální komentáře
03.08.2021
19:24SAB Finance a.s.: Oznámení o zasedání valné hromady
17:09Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí  
17:03Pro trpělivé a vůči riziku odolné investory
14:25Meme akcie jsou pro spekulanty, říká profesor financí Jeremy Siegel. Co si myslí o ETF a ESG investování?
13:29Stellantis v pololetí zpět v černých číslech a s lepším výhledem. Zlepšení dodávek čipů ale brzy nečeká
13:21Výnosy Alibaby nedosáhly na odhady trhů
13:05Duchovní opium a elektronické drogy. Tencent dnes po trvdé kritice Číny klesal až o 11 procent
11:12Michal Křikava: Silně kapitalizované KB pomohly k lepšímu zisku nižší opravné položky  
10:34BMW je po loňské ztrátě opět v zisku, výhled a problémy s čipy ale posílají akcie dolů
9:20Sanofi převezme biotechnologickou společnost Translate Bio zabývající se vývojem mRNA vakcín
9:15Rozbřesk: Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá
8:47Začátek evropského obchodování může být většinou v červeném. Pohnou čísla KB jejími akciemi?  
8:35Americký regulátor léčiv urychluje plnohodnotné prověření vakcíny od Pfizer/BioNTech
8:17KB s kvartálním ziskem nad odhady, chce svolat akcionáře kvůli prozatímní dividiendě
7:43Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.6.2021 (2Q 2021)
6:13Připoutejte se, i tento srpen mohou jet evropské akcie z kopce  
02.08.2021
22:08V drtivém finiši zvítězil Nasdaq  
17:52Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy
17:47Akciím i dluhopisům se daří při sázkách na podporu  
16:57Americký průmysl v červenci opět o trochu méně aktivní, cenové tlaky přestaly stoupat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Activision Blizzard Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Alteryx Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Amgen Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Bayerische Motoren Werke AG (06/21 Q2)
BP PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Caesars Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ConocoPhillips (06/21 Q2, Bef-mkt)
Corsair Gaming Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cummins Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Devon Energy Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (03/21 Q1)
DuPont de Nemours Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
KKR & Co Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lyft Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Microchip Technology Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Natixis SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Nikola Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Occidental Petroleum Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Phillips 66 (06/21 Q2, Bef-mkt)
Poste Italiane SpA (06/21 Q2)
Societe Generale SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Warner Music Group Corp (06/21 Q3, Bef-mkt)
7:30Infineon Technologies AG (06/21 Q3)
8:00Stellantis NV (03/21 Q1)
12:55Under Armour Inc (06/21 Q2)
13:00Discovery Inc (06/21 Q2)
13:00Marriott International Inc/MD (06/21 Q2)
14:00Ralph Lauren Corp (06/21 Q1)
14:00SolarWinds Corp (06/21 Q2)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m