Rusko varovalo ukrajinské vedení před následky jeho sbližování se Severoatlantickou aliancí. Ministerstvo zahraničí upozornilo, že perspektivy spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou budou v mnohém záviset na zahraničně politických krocích Kyjeva. Varování přichází v den, kdy je vývoj na Ukrajině tématem schůzky ministrů zahraničí NATO v Bruselu.
Ruské ministerstvo uvádí, že téma sblížení s NATO se objevilo už za vlády dřívějšího prozápadního ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. "K čemu to vedlo, je dobře známo. Došlo ke zmrazení ukrajinsko-ruských vztahů, k bolehlavu ve vztazích NATO s Ruskem a k prohloubení rozkolu v ukrajinské společnosti, jejíž většina se proti vstupu do NATO rozhodně staví," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.
V prohlášení se uvádí, že v roce 2010 přijala Ukrajina zákon o neutralitě. Úřadující prezident Oleksandr Turčynov ale nyní považuje otázku příslušnosti k vojenským blokům za otevřenou, v ukrajinském parlamentu leží návrh zákona, který závazek neutrality ruší, praví se v dokumentu.
"Kyjev musí pochopit, že další perspektivy rozvoje rusko-ukrajinské spolupráce, a to i v hospodářské oblasti, budou v mnohém záviset na budoucích krocích ukrajinské zahraniční politiky," uvedlo ruské ministerstvo.
Turčynov se v pondělním projevu vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda Kyjev hodlá prosazovat status neutrality. Problém příslušnosti ukrajinské armády k některému z vojenských bloků podle něj nové ukrajinské vedení projednává.
"Je to naléhává otázka. Ukrajina se dnes snaží zamezit tomu, aby jakákoli cizí země měla vůči ní útočné úmysly," řekl Turčynov a dodal, že alianční politika je předmětem jednání vlády, ministerstva zahraničí i parlamentu.
Podle dnešního komentáře WSJ americký prezident USA Barack Obama se mýlí, když Rusko označuje za izolovanou "regionální mocnost" bez spojenců a globální ideologie, napsal list The Washington Post v komentáři k politice Kremlu v éře Vladimira Putina. Ruský prezident podle listu položil základy k vybudování mocné protiváhy západní transatlantické aliance. Krym totiž není hlavním strategickým cílem Moskvy.
Rusko stojí uprostřed skupiny států odmítajících západní principy, které Obama označil za samozřejmé, píše list. Šéf Kremlu těmto státům nabízí alternativu a vytváří vazby, které mu umožní ji realizovat. Se stoupající domácí podporou v zádech Putin útočí na Evropskou unii a NATO. Odhodlání Moskvy použít sílu a neschopnost Západu účinně odpovědět přináší Kremlu body.
Příští rok chce Putin založit Euroasijský svaz. Nová aliance je geograficky mnohem troufalejší, než byl Sovětský svaz. Ruský export zbraní a ropy vytvoří pro Euroasijský svaz dostatečnou geopolitickou platformu, která daleko překročí hranice Evropy. Armády Indie a Číny v mnohém závisejí na ruské výzbroji. Plynárenský monopol dokončuje smlouvu s Čínou, vývozce ropy Rosněfť smlouvu s Indií. Čína a Indie se zařadily mezi 69 států, které na půdě OSN odmítly odsoudit anexi Krymu.
Další ruský vývozní artikl - ideologie - míří do Evropské unie. Putin takticky buduje politické svazky v Evropě a míří hlavně na krajní pravici. Jeho fašističtí spojenci zpochybňují demokratický základ EU, ba i samu její existenci. Jsou v čele boje za ospravedlnění krymské anexe. Ultrapravicové strany ve Francii, Řecku, Itálii nebo Maďarsku sdílejí tažení Putinova Jednotného Ruska proti menšinám. V květnových volbách do evropského parlamentu zřejmě značně získají a vytvoří protievropský a proruský blok.
Tyto strany jen umocňují hlas Putinových evropských stoupenců, kteří jsou už na výplatní pásce Kremlu. Jde zejména o bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera, který Putina označuje za vzorného demokrata. Demoralizovaná a rozdělená Evropská unie tak bude opakem Putinova nově budovaného Euroasijského svazu.
Každý teď doufá, že se Putin na Krymu zastaví. Naděje ale není žádná strategie. Vyčkávat a reagovat na příští kroky revanšistického vůdce je chyba; je třeba jeho kroky předvídat a odvracet. Je těžký omyl odmítat plány na dlouhou konfrontaci. Nebudou-li existovat, poznamená to hodnoty, za něž bojovaly generace Evropanů a Američanů, píše The Washington Post.
(Zdroj: čtk, WSJ, Reuters)
Vývoj na Ukrajině sledujte zde:
