Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaká je ekonomická kondice Ukrajiny?

Jaká je ekonomická kondice Ukrajiny?

07.04.2014 18:49
Autor: Michal Putna, Patria Online

Proruští separatisté v Doněcku na východě Ukrajiny dnes podle ruských a ukrajinských médií vyhlásili vlastní republiku, nezávislou na zbytku země a vzápětí požádali o ruskou vojenskou pomoc. Sněm Doněcké lidové republiky, vyhlášené proruskými aktivisty v hranicích dosavadní Doněcké oblasti, požádal podle ITAR-TASS ruského prezidenta Vladimira Putina o ochranu a "vstup dočasného mírového kontingentu". "Jsme připraveni bojovat za své ideje, za naše ideály, ale bez vaší podpory, bez podpory Ruska, bude těžké, abychom sami odolali kyjevské juntě," praví se v žádosti podle agentury Interfax.

Naplňuje se tak černý scénář, před kterým varoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, když hovořil o nebezpečí anexe dalších ukrajinských oblastí ze strany Ruska. Zdá se, že vyjádření prezidenta Putina z minulých dní o právu Ruska chránit své občany v zahraničí má na východě Ukrajiny čím dál více zastánců. Po bleskové anexi Krymu byla na poloostrově vyhlášena speciální ekonomická zóna s příslibem masivní ruské (nejen finanční) pomoci. Vladimir Putin může použít Krym jako „vábničku“ na další ukrajinské regiony. Sliby o zvýšení důchodů, vybudování nové infrastruktury, lepší obchodní spolupráci s Ruskem, podpoře investic, apod. jsme slyšeli již před referendem na Krymu. Rusko je největší obchodní partner Ukrajiny a z velké části má budoucnost ukrajinského hospodářství pod svou kontrolou.

Nová vlna protestů a snaha (některých oblastí) o připojení k Rusku bude před květnovými volbami hrát důležitou roli při rozhodování Ukrajinců o dalším směřování země. Jednou z možností, jak uchovat (či spíše zachránit) územní celistvost po oddělení Krymu, je vsadit na ekonomickou kartu. (Pouze) fungující hospodářství může představovat pádný argument pro zachování ukrajinské nezávislosti a stabilní ekonomické vyhlídky mohou oslabit vábení Moskvy. Jaká je tedy ekonomická kondice Ukrajiny před blížícími se prezidentskými volbami? Může Ukrajina nabídnout svým občanům vizi perspektivní a stabilní ekonomiky, která dokáže odolávat i takovým šokům, jako je skokové zdražení zemního plynu ze strany Gazpromu o 80 %? Následující grafy důležitých (makro)ekonomických indikátorů Ukrajiny nám mohou pomoci s odpověďmi na tyto otázky.

Díky ohlášené finanční pomoci se strany MMF (14 až 18 mld. USD) narostl ukrajinský akciový index UX od 14 března 2014 o 8 %, snížil se výnos ukrajinských eurobondů a oslabila ukrajinská hřivna.

uk1
Ukrajinský dluh dosáhl úrovně 43,6 % HDP, což je relativně nízká úroveň zadlužení, avšak riziko představují vysoké splátky jistiny, které bude muset Ukrajina v příštích letech zaplatit. Jen tento se jedná o částku 6,6 mld. USD, příští rok se splátka (jistiny) zvýší na 10 mld. USD. Rozložení splátek na jistinu a platbu úroků ukazuje následující tabulka.

uk2
Z důvodů dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zavedla Ukrajina progresivní zdanění příjmům, které nahradilo dřívější 15 % rovnou daň. Fiskálním cílem je snížení rozpočtového deficitu na hodnotu 2,5 % HDP do roku 2016 ze současné úrovně 4,4 %.

uk3
Riziko pro ukrajinskou ekonomiku představuje také nárůst špatných úvěrů a vysoké zadlužení v cizích měnách (34,7 % z celkového objemu všech úvěrů za 4Q13). Tato zahraniční úvěrová angažovanost spolu s poklesem hodnoty hřivny může výrazně zkomplikovat splácení úvěrů a zhoršit kreditní hodnocení celé země. Dle MMF je podíl rizikových úvěrů blízký hranici 40 %, což silně kontrastuje s 15 % úrovní, kterou ukrajinské úřady oficiálně zveřejňují.

uk4
Kromě sílících separatistických tendencí je také ukrajinské hospodářství vystaveno velkým výzvám a jejich řešení může být klíčem pro další ekonomický i politický vývoj v zemi.

 

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK)


Čtěte více:

Machiavelli radí Putinovi
21.03.2014 18:11
Významný italský politik, filosof, diplomat a učenec Niccolo Machiavel...
Rusko zdražilo Ukrajině plyn o další čtvrtinu. Kyjev hovoří o šikaně a čeká omezení dodávek
04.04.2014 9:12
Ukrajině se kvůli zavedení ruského vývozního cla na plyn zvýší cena ru...
Světová banka: Ukrajině po reformách stoupne HDP o tři procenta
04.04.2014 12:16
Ukrajinský hrubý domácí produkt (HDP) by v příštím roce mohl stoupnou...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu