Aktualizováno Běžný účet za únor skončil v přebytku 22,1 miliardy korun po 25,9 mld. Kč v lednu. Výsledek je nakonec v souladu s konsensem 22,9 mld. Kč, přestože nedávno zveřejněné údaje o obchodní bilanci vyšly o něco horší. Ve zde používané metodice obchod se zbožím generoval přebytek 21,0 mld. Kč po 22,8 miliardy v lednu. Mírně se zhoršila bilance služeb s 4miliardovým přebytkem za únor.

Běžnému účtu stejně jako v lednu pomohla k lepšímu výsledku bilance výnosů a její mírný schodek. Na začátku roku ještě nedochází k odlivu dividend, které jsou pro bilanci výnosů klíčovým faktorem. Podle ČNB ani v únoru bilanci výplata dividend do zahraničí nijak nezatížila. Další podporou pro běžný účet jsou peníze z EU. V únoru ČNB uvádí čistý příliv 4,8 mld. Kč a převody v rámci Unie tak vytáhly bilanci běžných převodů o 3,1 miliardy do plusu.
Finanční účet skončil o 6,3 mld. Kč v záporu, na čemž se hlavní měrou podílely krátkodobé transakce bank v rámci ostatních investic. Přímé investice znamenaly naopak příliv prostředků, znovu díky reinvestovanému zisku odhadovaném na 9,9 mld. Kč. Portfoliové investice se rovněž přičinily o příliv peněz do ekonomiky, když převládl vliv emisí firemních dluhopisů v zahraničí. Obchody s akciemi naopak vedly k odlivu peněz při českých investicích do zahraničních cenných papírů. Mírný pokles devizových rezerv ukazuje na pasivitu ČNB ohledně devizových intervencí.
Díky bilanci výnosů bývá běžný účet na začátku roku typicky v přebytku. Je tomu tak i letos a vývoj je zatím mírně lepší než loni. Přidává se totiž i zahraniční obchod, jehož výsledky jsou velmi dobré a s pokračujícím oživením hlavních ekonomik se postupně dál zlepšují.