Aktualizováno Růst průmyslová výroby v eurozóně dosáhl za únor 0,2 procenta, což je v souladu s tržním konsensem. Dobrou zprávou je ale vzestupná revize předchozích dvou měsíců. V lednu průmysl neklesal, ale stagnoval. Na tom, že v únoru následoval po přestávce znovu růst, má zásluhu výroba zboží běžné spotřeby a meziproduktů. U těchto skupin vidíme nárůst o 0,5, respektive 0,6 procenta. Naopak produkce energie dál klesala, tentokrát o 1,7 procenta. Výroba zboží dlouhodobé spotřeby se po třech slušných měsících snížila v únoru o 1,2 procenta. U kapitálového zboží výroba stagnovala.
Regionálně podpořilo růst sektoru nejvíce Německo, kde průmyslová výroba rostla o 0,4 procenta. V závěsu, co se týče příspěvku, se ale drží Španělsko s 0,7procentním růstem. Ve Francii průmysl přidal meziměsíčně 0,2 procenta. Na druhé straně stojí Itálie s 0,4procentním poklesem výroby a Nizozemsko, kde průmysl klesl o 0,2 procenta.

Meziročně se průmyslová výroba v eurozóně zvýšila o 1,7 procenta, což znamená oproti lednu mírné zrychlení. K meziročnímu růstu se průmysl vrátil na přelomu loňského třetího a čtvrtého kvartálu a od té doby nabírá na rychlosti. Vývoj v prvním letošním kvartále je zatím mírně lepší než ve 4Q a průmysl tedy naznačuje, že by ekonomika měla držet tempo či mírně zrychlovat.
V tomto pohledu celkem jasně zůstává klíčovým tahounem Německo, ačkoli příspěvek Španělska je také slušný. Velmi rychlé oživení dál zažívá slovenský průmysl, který i po zpomalení vykázal v únoru 9procentní růst. Z menších zemí je na tom velmi dobře také Portugalsko. Problémy naopak ukazuje Nizozemsko, kde průmysl klesá o 8,9 procenta. Významnou brzdou pak s 1procentním meziročním snížením výroby zůstává Francie.