Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Ekonomie nezklamala, intuitivní řešení už ale roky neplatí

Krugman: Ekonomie nezklamala, intuitivní řešení už ale roky neplatí

6.5.2014 18:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden jsem skončil výuku na téma Velké recese, jejích příčin a důsledků. Byla to zábava, na konci celého procesu se ale objevila palčivá otázka: Proč nebyla ekonomie v době, kdy to bylo nejvíce potřeba, schopna pomoci? Nemyslím tím, že by ekonomie byla z hlediska politiky k ničemu. Naopak. Měla toho hodně co nabídnout. Jenomže jen málo ekonomů správně předpovědělo přicházející krizi a důvodem bylo to, že jen málo z nich odhadlo, jak zranitelný je náš deregulovaný finanční systém a zadlužené domácnosti. Pravda je ale taková, že po pádu Lehman Brothers si ekonomie, kterou najdeme v základních učebnicích, vedla velmi dobře. Všichni ti, kteří tvořili ekonomickou politiku, ji ale ignorovali. To samé platí o lekcích, které nám dala historie.

V jakém smyslu si ekonomie vedla dobře? Ekonomové, kteří brali vážně to, co píší ve svých učebnicích, rychle určili správnou diagnózu: Trpíme nedostatečnou poptávkou. Finanční krize a propad trhů s nemovitostmi vytvořily prostředí, ve kterém se všichni snažili omezit své výdaje. Moje výdaje jsou ale vašimi příjmy a výsledkem tak byl celkový pokles příjmů a ekonomika v depresi. A všichni víme, že taková ekonomika se chová úplně jinak než ta, ve které panuje téměř plná zaměstnanost. Mnoho lidí považovaných za odborníky například tvrdilo, že rozpočtové deficity povedou k prudkému růstu sazeb a vysoké inflaci. Patřili mezi ně bankéři, ředitelé firem, politici. Ekonomové ale věděli, že taková varování jsou namístě v případě, že ekonomické podmínky se blíží normálu. Za dané situace namístě nebyla a to se skutečně potvrdilo.

Zmíněná diagnóza má jasné implikace: Problém s poptávkou znamená, že snižování deficitů celou situaci jen zhorší. Objevila se ale například tvrzení, že „když si opasky utahují domácnosti, měla by to samé učinit i vláda“. Potřeba ale bylo pravého opaku, protože vládní výdaje měly vyrovnat díru, kterou v poptávce nechal soukromý sektor. Ovšem prezident Obama začal vydávat podobná prohlášení a následovaly i činy. Od roku 2010 došlo k prudkému poklesu deficitů a výsledkem je anemický růst a velmi vysoká dlouhodobá nezaměstnanost. Proč jsme tedy nevyužili ekonomické znalosti, které máme?
Jedním z důvodů je to, že logika vztahující se k ekonomice v útlumu není vždy intuitivní. Veřejnost naopak slyší na pomýlená přirovnání mezi vládou a rodinami. Ale i ekonomicky vzdělaní lidé odmítají přijmout fakt, že prostý nedostatek poptávky může vyvolat tak hluboké problémy. Tvrdí, že příčina musí být strukturální. Tedy něco jako nedostatečné vzdělání a dovednosti a podobné faktory. Ignorují ale to, že důkazy hovoří proti nim. Politici s mocí pak zjistili, že špatné analýzy dobře slouží jejich zájmům. Pokud je jejich skutečným cílem rozklad záchranné sociální sítě, využijí paniku kolem deficitů. A někteří ekonomové jsou ochotni tvořit analýzy, které tito lidé chtějí vidět. Ať už je rozhodující příčina toho, že ekonomie šla v posledních letech stranou, kdekoliv, důsledky jsou tragické. Většina utrpení, kterým si západní ekonomiky v posledních letech prošly, byla zbytečná.

Zdroj: NYTimes

 


Čtěte více:

Největší ekonomika světa... Patria vydala nový Třicetník
5.5.2014 16:00
Zdánlivě triviální otázka. Kdo by neodpověděl, že největší ekonomikou ...
D. Marek: Zahraniční obchod v březnu - rekordní kladné saldo
6.5.2014 10:18
Česká ekonomika má štěstí na sousedy. Německu a Rakousku se v poslední...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university