Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čas je nejlepší investor

Čas je nejlepší investor

07.05.2014 19:15

Podle čtenosti úvahy „Nepohrdejte akciemi“ je téma obecné atraktivnosti akcií stále žhavé. Základní otázkou zde asi je, zda se „to vyplatí“?

Uchopit ji lze mnoha způsoby, jako základní krok bude zřejmě nejvhodnější podívat se, jak si akcie vedly v minulosti. Nemám ale na mysli nějaký jednoduchý graf s vývojem určitého indexu. Předpokládejme nyní, že nás zajímají skutečně dlouhodobé investice a jejich načasování jde vždy od počátku dalšího desetiletí. Návratnost amerických akcií z indexu S&P 500 je pro každé desetiletí od roku 1926 vyznačena v následujícím grafu. Jeho výhodou je, že celkovou návratnost rozděluje na kapitálové zisky (tedy zisky dané pohybem cen akcií/indexu) a na zisky dané příjmy z dividend.

V celku můžeme graf považovat za povzbudivý – pokud vezmeme do úvahy i dividendy, prodělává se ve dlouhém období jen výjimečně. Na druhou stranu nuda na trhu určitě není. Poslední sloupec ukazuje, že od roku 1936 činily kapitálové zisky v průměru 5,8 % ročně, dividendy k tomu přidaly 4 %. Celkem tedy nějakých 10 % roční návratnosti (nominální). Pokrizové roky 2010 – 2013 měly váhy výrazně vychýleny ke kapitálovým ziskům, znatelně vyšší byla i celková návratnost (15,6 % ročně vs. oněch skutečně dlouhodobých 9,8 %).

Pohled na jednotlivá desetiletí ukazuje jednak velkou rozmanitost celkové návratnosti, ta se do záporu, či k nule dostala ale pouze dvakrát. Problematické a zároveň v paměti stále čerstvé první desetiletí nového tisíciletí se na vztahu k akciovým investicím podepsalo zhruba 1 % ztrátou. Ve třicátých letech pak byli investoři zhruba na nule a to jen díky záchrannému kruhu ve formě 5,4 % dividendové návratnosti. U ní stojí celkově za povšimnutí to, že i v nejhorší desetiletce dosáhla téměř 2 %, v nejlepších letech dosahuje 5 – 6 %.


sou1

Zdroj: JPMorgan (53,51 USD, -1,62%)

Na akciovém trhu není nouze o paradoxy. Asi nejpodstatnější z nich se týká efektivity trhů a „peněz na chodníku“: Pokud počítáme s tím, že trh je efektivní, nebudeme se snažit o aktivní hledání podhodnocených (či nadhodnocených) titulů. Pokud se o to ale nebude snažit nikdo, není také nikdo, kdo by trh činil efektivním. V souvislosti s popsanou návratností akciových trhů se zase hovoří o tom, že akcie sebou nesou výnosovou prémii – jejich celkové výnosy jsou vyšší než výnosy méně rizikových (či dokonce tzv. bezrizikových) aktiv. Tato prémie bývá interpretována jako prémie riziková – tedy jako cena za to, že zisky jsou u akcií mnohem proměnlivější, než u méně rizikových aktiv. Tato prémie akciových trhů ale vytváří paradox* další, který tušíme i z uvedeného grafu:

Na jednu stranu tvrdíme, že akcie jsou rizikovější a měly by vynášet více. Na stranu druhou se zdá, že pokud je držíme dostatečně dlouho, můžeme si být téměř jisti tím, že získáme návratnost výrazně vyšší než u řady méně rizikových aktiv. Pokud ale máme tuto skoro jistotu, proč by akcie měly poskytovat vyšší návratnost? Parciálních vysvětlení je řada, jdou od rozdílu mezi očekávanou a realizovanou návratností (a očekávanými a realizovanými prémiemi) až po úvahy o tom, že prémie se vztahuje ke kratším než dlouhým obdobím. Základní poselství ale zůstává: Čas je nejlepší investor. Na úspěch na trhu v podstatě stačí držet akcie dostatečně dlouhou dobu. Její délka je pak primárně funkcí toho, zda kupujeme za vysoké ceny a valuace. 

*Čtenář libující si v ekonomické teorii pak v této souvislosti asi narazil i na jemnější paradox týkající se toho, jaké prémie obvykle na trhu empiricky „měříme“ a jaké prémie implikují ekonomické modely. Ty druhé jsou totiž obvykle znatelně nižší než ty první. To může trápit teoretické ekonomy, ale i investory – znamená to totiž, že ceny by v praxi byly soustavně níže, než by „měly být". On nám ale někdy svět poměrně urputně odmítá chovat se podle našich modelů.


Čtěte více:

Nepohrdejte akciemi
03.05.2014 10:00
O akciové trhy prý nemají investoři zájem. Hledají „něco“ bezpečného, ...

Váš názor
 • Appreciation
  09.05.2014 10:24

  modla o kterou běží.............Obtížně vyslovitelné, ale většina se o to pokusí . Např. http://finance.yahoo.com/echarts?s=PRWCX+Interactive#symbol=PRWCX;range=..........http://corporate.troweprice.com/ccw/home.do...............The combined assets under management of the T. Rowe Price group of companies. The T. Rowe Price group of companies includes T. Rowe Price Associates, Inc., T. Rowe Price International Ltd, T. Rowe Price Hong Kong Limited, T. Rowe Price Singapore Private Ltd. and T. Rowe Price (Canada), Inc. ..........Help clients around the world achieve their long-term investment goals.
  AMN
 •  
  08.05.2014 9:59

  Až na to, že O2 nejspíš ani časem nedosáhne ceny Eurotelu nad 700 kč, o Orku, CETV či NWR a pod. ani nemluvě....
  Kalka.
Aktuální komentáře
28.09.2022
22:00Wall Street přerušila šestidenní propad a rostla nejrychleji v tomto měsíci  
16:52Co říkají reálné výnosy o možné našponovanosti akciového trhu?
15:01Bloomberg: Apple upouští od zvýšení výroby iPhonů, poptávka po nich slábne
11:30Riziko recese stoupá. Goldmani i BlackRock se otáčí k akciím zády, doporučují investiční dluhopisy
9:33Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu ekonomik a varovala před inflací
8:51Poškození plynovodů Nord Stream bylo asi úmyslné, prohlásila švédská premiérka
7:09Probíhají strukturální změny, které ještě nejsou plně odraženy v cenách akcií, tvrdí investor Jensen
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/22 Q2, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/22 Q4, Aft-mkt)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (08/22 Q3)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15NIKE Inc (08/22 Q1)