Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak udržitelné je oživení ve Velké Británii?

Jak udržitelné je oživení ve Velké Británii?

08.05.2014 9:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledních několika čtvrtletí se potvrdilo, že ve Velké Británii skutečně probíhá oživení. V celém roce 2013 dosáhl růst produktu 1,7 %, tento vývoj se ale doposud neprojevil skutečným zlepšením ekonomické situace. Konkrétně neprobíhá udržitelné oživení v hlavní oblasti, která definuje udržitelné cyklické zlepšení, tedy v korporátních investicích. Hlavními tahouny růstu jsou vysoce uvolněná monetární politika a programy podpory trhu s nemovitostmi. Výsledkem je efekt bohatství, který se projevuje růstem ekonomiky. Dá se však očekávat, že ten bude pomalu slábnout i s tím, jak růst zadlužení postupně eliminuje růst cen aktiv.

Následující graf porovnává růst produktu v letech 2008–2012 s předchozími oživeními. Nejsilnější bylo oživení v letech 1990–1994, to současné je naopak zdaleka nejslabší. Produkt se totiž stále nedostal na předkrizovou úroveň, což je ve srovnání s vývojem v minulosti velmi výjimečné:

s1
Vývoj v kratším i delším období bude úzce souviset s tím, jak budou eliminovány nerovnováhy, které jsou nyní s růstem britské ekonomiky spojeny. První v řadě je zmíněný útlum investic, k němu se přidává útlum růstu produktivity. Zlepšení v této oblasti je nezbytným předpokladem pro růst mezd a následně „autonomní“ růst spotřeby. Další oblast se týká deficitu běžného účtu. Ten je nyní velmi hluboko, příčinou jsou deficity fiskální. Přidává se pokles míry úspor domácností.

Jsme přesvědčeni o tom, že britská ekonomika se vydala směrem k růstu. Namístě je ale opatrnost týkající se zmíněných nerovnováh a nutnosti jejich korekce. Pokud by se je nepodařilo odstranit, růst by musel být ještě dlouhou dobu tažen monetární stimulací. Investoři a politici byli možná doposud spokojeni s „kvantitativním“ oživením, v budoucnu ale budou muset zkoumat jeho kvalitu. Co se týče snahy o konsolidaci veřejných financí, vlády se těší velké důvěře. Ta je oprávněná, zejména co se týče strukturálního pohledu (doba splatnosti dluhu, struktura jeho vlastnictví) i co se týče růstového výhledu. Snižování deficitu běžného účtu by ale mohlo narazit na nedostatečné posuny ve struktuře spotřeby i oslabování pozice Velké Británie jako exportéra služeb.

Druhý graf ukazuje, že současné oživení je mimořádné i z hlediska vývoje spotřeby domácností. Zatímco v předchozích obdobích po recesi byla spotřeba touto dobou (počet čtvrtletí) již znatelně nad předkrizovou úrovní, nyní se k ní teprve blíží:


s2


Poslední graf se stejným pohledem dívá na vývoj investic. Zde je rozdíl mezi obvyklým vývojem v minulosti a současným oživením nejmarkantnější. Současná úroveň investic podniků totiž jen mírně převyšuje 80 % úrovně před krizí:


s3


Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Krugman: Ekonomie nezklamala, intuitivní řešení už ale roky neplatí
06.05.2014 18:30
Minulý týden jsem skončil výuku na téma Velké recese, jejích příčin a ...
Vlastní třída pro infrastrukturu
07.05.2014 14:08
Po několika měsících neuspokojivých hospodářských ukazatelů zveřejnila...
Čas je nejlepší investor
07.05.2014 19:15
Podle čtenosti úvahy „Nepohrdejte akciemi“ je téma obecné atraktivnost...

Váš názor
 •  
  08.05.2014 9:36

  A to vše opět nasvědčuje tomu, že nyní před sebou máme obdobu deprese Dlouhé, nikoli té Velké...
  Kalka.
  •  
   08.05.2014 11:05

   http://www.antidepresiva.info/index.php?stranka=leky
   Velkamedvědice
   • VM
    08.05.2014 11:13

    Ano, od n ěkoho, kdo není to pochopit ani takovou trivialitu jako že dph platí plátce dph aq ne neplátce dph nelze ani jinou reakci čekat...
    Kalka.
    • Re: VM
     08.05.2014 12:39

     Ten kdo DPH vždycky zaplatí, je neplátce DPH. Plátce DPH tuto daň za něj pouze odvádí finančnímu úřadu. Pro plátce DPH je tato daň zcela neutrální. Ano je to trivialita ;-)
     qwer
     • nějaký lumpácký multinick
      08.05.2014 17:36

      Dží, opravdu? A čí výběr DPH by se měl tedy podle ministra financí a předsedy vlády zlepšit?
      Kalka.
      • Re: nějaký lumpácký multinick
       09.05.2014 11:27

       Je druhá věc, že firmy (plátci DPH) daň co vyberou od koncového spotřebitele ji pak neodvedou. To je většinou normální podvod. Ale jak říkám, pro plátce DPH je DPH neutrální daní. Pokud nerozumíš podnikovým financím, je lepší když o tom nebudeš diskutovat.
       qwer
    • Re: VM
     08.05.2014 11:19

     Jen jsem chtěl pomoci. Krásný den bez dprese!
     Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data