Před více než měsícem, přesně v pondělí 7. dubna, odstartovaly parlamentní volby v Indii, které jsou největším všelidovým hlasováním na světě. Dnes se volební místnosti uzavírají a indické akciové indexy posilují na nová maxima v očekávání vítězství opozičních politických sil, vedených Narendou Modim, jehož předvolební rétorika byla zaměřená především na ekonomické oživení indického hospodářství.
Změna vládního obsazení by dle analytiků mohla zlepšit ekonomické fundamenty indické ekonomiky a tato očekávání ženou akcie výše. Také indická rupie posiluje na devítiměsíční maxima. Graf ukazuje vývoj hlavního indického akciového indexu Sensex za posledních pět roků.

Od začátku voleb 7. dubna nejvíce posílily akcie bankovních titulů (State Bank + 16,7 %, Axis Bank + 15,8 %, Icici Bank + 15,7 %) a cenné papíry největšího světového producenta uhlí Coal India (+ 16,4 %). Mezi tituly, které od zahájení voleb rostly nejvíce, patří také automobilka Tata Motors (+ 13,3 %).
Analytici, oslovení agenturou Bloomberg, se shodují, že jestliže opoziční strany získají více než 266 křesel (z celkem 543 mandátů) potom by mohlo dojít k dalšímu posilování indických titulů. Kompletní oznámení všech sečtených hlasů by mělo být zveřejněno tento týden v pátek 16. května. Netrpělivě jsou však očekávány výsledky exit pollu, které by mohly jako první naznačit celkové výsledky hlasování.
Z logistických důvodů bylo hlasování rozloženo do pěti týdnů, během kterých mělo právo volit 814,5 milionů oprávněných voličů (z celkového počtu 1,2 miliardy obyvatel) v téměř milionu volebních místností. (Počet oprávněných voličů v Indii je větší než počet všech obyvatel Evropy dohromady.)
V posledních parlamentních volbách z roku 2009 byl počet oprávněných voličů 713 milionů, tedy o 100 milionů nižší než nyní, což je patrně nejvýmluvnější argument popisující demografický boom v Indii.
V souboji o 543 křesel se náklady na předvolební kampaň a politický marketing odhadují na 5 miliard dolarů - částka je třikrát vyšší než v posledních parlamentních volbách v roce 2009. Pro srovnání: nejdražší světová předvolební kampaň – americké prezidentské volby z roku 2012 stála 7 miliard USD.
V právě končících volbách se očekává vysoká volební účast, která může signalizovat touhu po změně politického diskursu. Velká část současných zákonodárců je totiž zapletena do korupčních kauz, u celé poloviny z nich existuje podezření na spáchání závažné trestně činnosti, včetně vražd. 30 % současných poslanců pak čelí obvinění ze spáchání kriminálního činu. O parlamentní zastoupení bojovalo 370 kandidujících stran a politických hnutí.
Zdroj: Bloomberg