Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Filipíny: Vycházející hvězda Asie

Filipíny: Vycházející hvězda Asie

30.5.2014 11:59
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Asijský region v posledních týdnech žije spíše dalšími ekonomickými kroky čínské vlády, případně statním převratem v turisticky oblíbeném Thajsku. Jen málokdo tak možná registroval včera zveřejněný údaj ohledně hospodářského růstu dvanácté nejlidnatější země světa – Filipín.

Ostrovní stát, který až v roce 1946 po stoletích v područí španělských a amerických kolonistů získal nezávislost, však za ekonomickou pozornost rozhodně stojí. Za první kvartál totiž vykázal růst HDP 5,7 %, což je tempo, o kterém se například evropským ekonomikám může jenom zdát. Ano, konsensus počítal s hodnotou 6,3 % a ano, poprvé za posledních devět kvartálů růst HDP zůstal pod hranicí 6 %, přesto jen málokdo označí současnou výkonost za zklamání. Důvodem zaostání za odhady totiž nejsou ekonomické faktory, ale spíše nepřízeň matky přírody. Listopadový tajfun, který připravil o život na 6000 obyvatel, výrazně ublížil filipínským zemědělským plantážím. Samotné zemědělství se pak dle údajů Světové banky podílí na tvorbě HDP z 12 %.

Úbytek příjmů z prodeje zemědělských plodin vedl k mírnému mezikvartálnímu poklesu soukromé spotřeby, což se taktéž negativně podepsalo pod výsledek hospodářského růstu. Navýšení vládních výdajů spojených s odstraněním následků tajfunu pak sice růstu HDP přispělo, avšak menší mírou, než se očekávalo. Vláda tak namísto jednorázových okamžitých investic do výstavby v poničených oblastech, zvolila proces postupné rekultivace. I proto deficit veřejných financí v 1Q dosáhl hodnoty 1,5 %, což je pouze mírně více, než tomu bylo v posledním kvartále loňského roku.

Při pohledu na celkovou výkonnost filipínské ekonomiky v minulém roce je pak jasné, proč si ostrovní stát vysloužil přezdívku „Vycházející hvězda Asie“. Za rok 2013 totiž Filipínské hospodářství vzrostlo o 7,2 %, což je druhý nejlepší asijský výsledek hned za Čínou. Co můžeme očekávat letos?

Ekonomové se shodují, že letošní rok by v podání filipínského hospodářství měl přinést růst 6,5 %. Pomoci může jak postupné zvyšování vládních investic, tak také relativně nižší míra centrální bankou stanovené úrokové sazby, která se nachází na 3,5 %. Meziroční nárůst exportů v 1Q o 12,6 % pak vzbuzuje naději na dodatečný růstový příspěvek jednoho z komponentů HDP. Nízká míra nezaměstnanosti (v lednu 7,5 %) pak nevyžaduje pozornost ze strany vládních mocností. I proto má filipínská ekonomika veškeré předpoklady na to, aby svou výkonnost posledních let opakovala. Kolem a kolem se tak dá počítat s tím, že "asijská hvězda" letos zcela určitě nevyhasne.

Zdroje: bloombeg, cnbc, worldbank
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data