Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Mzdy v 1. čtvrtletí - Oživení ekonomiky dorazilo do peněženek

D. Marek: Mzdy v 1. čtvrtletí - Oživení ekonomiky dorazilo do peněženek

5.6.2014 9:22, aktualizováno: 5.6. 10:33
Autor: David Marek

Aktualizováno

Se zlepšením makroekonomických údajů přichází i zlepšení ukazatelů, které jsou každému z nás bližší: klesá nezaměstnanost a rostou mzdy.

Průměrná mzda se v 1. čtvrtletí zvýšila o 3,3 procenta na 24 964 korun. Při minimální inflaci je reálný přírůstek jen o málo nižší, 3,1 procenta. Ve firemním sektoru mzdy stouply o 3,6 procenta. Veřejný sektor přidal svým zaměstnancům 2,2 procenta. Nejrychleji rostly mzdy ve finančním sektoru (+10,0 procent), nejpomaleji naopak ve zdravotnictví (+1,2 procenta).

Výsledek částečně ovlivnila daňová optimalizace na přelomu předloňského a loňského roku. V závěru roku 2012 totiž řada firem vyplatila manažerům a vysoce kvalifikovaným zaměstnancům mimořádné odměny a bonusy tak, aby se vyhnuli zvýšení daně z příjmu fyzických osob v podobě zavedení solidární přirážky od roku 2013. Pohled na mzdy v jednotlivých odvětvích odhaluje, že se tato praxe týkala zejména finančního sektoru, síťových odvětví (výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla) a showbyznysu (v oficiální statistice vedeno jako kulturní, zábavní a rekreační činnosti). Toto předsunutí odměn a bonusů o jedno čtvrtletí zvýšilo mzdový průměr v posledním čtvrtletí 2012 a naopak snížilo průměrnou mzdu v 1. čtvrtletí 2013.

Nicméně růst mezd má i reálné základy, jak je patrné z vývoje mediánu mezd, který byl ovlivněn zmíněnými přesuny odměn podstatně méně. Medián mezd meziročně stoupl o 2,9 procenta a rychleji rostl naposledy přesně před čtyřmi roky. Zlepšení ekonomické situace dorazilo i do peněženek (alespoň některých zaměstnanců).

Růst mezd podporuje domácí poptávku a oživení ekonomiky. Zároveň ale neohrožuje konkurenceschopnost ekonomiky. V 1. čtvrtletí se náklady na zaměstnance zvýšily o 3,3 procenta, produktivita práce ovšem stoupla o 4,2 procenta, jednotkové mzdové náklady klesly o 0,9 procenta.

Za celý letošní rok by se průměrná mzda mohla zvýšit o 2-3 procenta. O něco rychleji by mzdy mohly růst v příštím roce, kdy se projeví postupné zlepšování situace v domácí ekonomice.


Čtěte více:

D. Marek: Maloobchod v dubnu - Domácí poptávka stále sílí
5.6.2014 9:25
Poslední data o HDP ukázala, že za růstem ekonomiky nestojí již jen za...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data