Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalská bankovní krize: Čtyři důvody, proč zůstat klidný

Portugalská bankovní krize: Čtyři důvody, proč zůstat klidný

16.07.2014 12:47
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Portugalský bankovní sektor dal svými problémy z konce minulého týdne vzpomenout na dluhovou krizi periferie z před pár let. Evropské finanční trhy se z děsivé obavy, která je zahnala do ztrát, postupně vzpamatovávají. Existuje totiž hned čtveřice důvodů, proč portugalským potížím nepřisuzovat až tak výrazný vliv.

1. Jedná se o lokální problém: Banco Espírito Santo (BES) je sice významným hráčem na portugalském trhu, přesto i v jižanské ekonomice její aktiva dosahují méně než pětiny celkového objemu v bankovním sektoru. V celé Eurozóně se pak jedná o takřka zanedbatelných 0,25 %. Banka navíc operuje ve velice malé míře mimo portugalské území, když mezi jediné trhy s významnější působnosti patří Angola (12 %) a Španělsko (6 %). Zhruba 72 % půjček pak BES poskytuje v rámci portugalského hospodářství.

2. Regulátoři okamžitě jednají: Portugalští regulátoři nezahálejí a vyzvali již banku k navýšení kapitálu o 1 mld. EUR. Zároveň úvodem tohoto týdne dohlédli na jmenování nového managementu finanční instituce. Ve výsledku by tak stát měl získat větší kontrolu nad financemi skupiny a předejít tím budoucím problémům, které by případně mohly eskalovat až k bankrotu banky. Dalším krokem je poté zprůhlednit celkovou strukturu, která s ohledem na prošetřování účetních výkazů ztratila kredibilitu investorů.

3. Evropa se propojuje: Banky Eurozóny za poslední dva roky ušly pořádný kus cesty. Ano stále jsou daleko od stavu, který by šlo označit za perfektní. Přesto existuje velké množství nástrojů, s jejichž pomocí by případná panika investorů spojená s hlubšími problémy periferie měla být rozprášena. Evropská centrální banka zkoumá aktiva a odolnost důležitých evropských bank a má mandát na případné zjednání nápravy u potenciálně rizikových subjektů. V kombinaci s Evropským stabilizačním mechanismem a budující se bankovní unií se tak případné potíže portugalských bank může podařit úspěšně stabilizovat a přiškrtit hned v zárodku.

4. Portugalské hospodářství na dobré cestě: Jsou to pouhé dva měsíce, co Portugalsko bez větších potíží opustilo záchranný program EU a MMF. Bolestivé a nepopulární reformy navrátily ekonomice tolik potřebnou konkurenceschopnost a Portugalsko tak nastoupilo růstovou cestu. Postupnými kroky se také daří snižovat nadměrnou míru nezaměstnanosti (v 1Q 15,1 %).

Ve výsledku tak problémová banka neeviduje výrazné expozice na zahraničních trzích, portugalští regulátoři okamžitě podnikají kroky nezbytné k nápravě, evropské autority mají dostatek nástrojů k podchycení hlubokosáhlých potíží a i hlavní oblast finanční aktivity banky (Portugalsko) nabírá správný směr. Ano, ani tohle vše nemusí paniku finančních trhů odvrátit. Nicméně prozatímní klid do duší investorů snad vnést dokáže…

Zdroje: CNNMoney
Čtěte více:

Espírito Santo v devastující prodejní spirále - dalekosáhlé problémy pro evropskou periferii
10.07.2014 18:04
Portugalská finanční skupina Espírito Santo dnes na trzích rozpoutala ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu