Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémem nebude pomalý růst, ale šoky vyvolané růstem rychlým

Problémem nebude pomalý růst, ale šoky vyvolané růstem rychlým

24.07.2014 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Velká recese skončila oficiálně před pěti lety, ale americká ekonomika se stále nachází v útlumu. Podle odhadů CBO leží produkt 5 % pod potenciálem a dokonce 10 % pod trendem nastaveným před krizí. Jen nedávno došlo k náhradě 8 milionů pracovních míst ztracených během krize. Ani zdaleka se ale netvoří tolik míst, aby to kompenzovalo růst populace. Krátce řečeno, ekonomika se stabilizovala, oživení není ale ani zdaleka dostačující.

Larry Summers se domnívá, že popsaný vývoj zapadá do trendu, který nazývá dlouhodobou stagnací. Jádrem této myšlenky je to, že ekonomika sama o sobě není schopna generovat dostatečnou poptávku na dosažení plné zaměstnanosti. Příčinou by měl být posun „přirozené úrokové míry“ do negativních čísel. Sazby pod nulu snížit nelze a inflační cíl dosahuje 2 %, takže reálné sazby nemohou klesnout dost na to, aby ekonomiku z tohoto dlouhodobého útlumu dostaly.

Dlouhodobá stagnace dává teoretický smysl a dokonce se zdá, že jí odpovídá reálný vývoj. Technologické inovace klesly a s nimi i růst produktivity. Kleslo rovněž tempo růstu populace v produktivním věku, reálné sazby skutečně klesají, a to už od 80. let. Na druhou stranu tu jsou problémy s odhadem reálných sazeb a jejich pokles ve skutečnosti zřejmě nebyl tak velký, jak se zdá. A možná, že pesimismus ohledně technologického pokroku je také přehnaný. Jinak řečeno, dlouhodobá stagnace se zřejmě nekoná.

Podívejme se na ono populární téma reálných sazeb. Když někdo říká, že sazby upravené o inflaci v posledních desetiletích klesaly, používá většinou rozdíl mezi nominálními sazbami a očekávanou inflací. Výsledný odhad ale není to samé jako přirozená úroková míra, která je v srdci teorie o dlouhodobé stagnaci. Takto vypočítané sazby totiž stále obsahují rizikové prémie. Ty jsou velmi problematické, protože na počátku 80. let ležely dost vysoko. Tedy v době, kdy měla stagnace začít. Ve skutečnosti se bavíme o nejistotě. V 80. letech byla inflace velmi volatilní a Paul Volcker vyvolal dvě recese předtím, než inflaci zkrotil. V tu dobu ale nebylo jasné, jakou nominální kotvu bude Fed používat a rizikové prémie se tak držely kvůli velké nejistotě vysoko. Časem tyto prémie klesaly s tím, jak se zlepšovala ekonomická politika a klesala očekávaná inflace. Pokud tento pokles ignorujeme, nadhodnocujeme to, o kolik klesla přirozená úroková míra.

Následující graf ukazuje nominální výnos desetiletých vládních dluhopisů (modře) a bezrizikový reálný výnos těchto dluhopisů. Ten se počítá tak, že z nominálních výnosů odečteme očekávanou inflaci a také časovou prémii. Najednou už žádný dlouhodobý pokles výnosů nevidíme a s ním ani posun k dlouhodobé stagnaci.

graf_pre

Znázorněná bezriziková reálná sazba odpovídá přirozené úrokové míře a důkazy, že dochází k jejímu dlouhodobému poklesu, nejsou. Namísto toho vidíme, že se neustále pohybuje kolem 2 %. Odchylka od tohoto trendu navíc koresponduje s vývojem cyklu a produkční mezery. Nejjednodušší vysvětlení současné situace tedy zní následovně: Nízké sazby posledních pěti let jsou výsledkem dlouhého cyklu a ne dlouhodobé stagnace. Pokud se taková délka trvání cyklu zdá příliš dlouhá, vzpomeňme si na to, že Velká deprese trvala dvakrát tak dlouho. Nakonec se i tehdy ekonomika vrátila na trend. A i tehdy byli lidé pesimističtí a uvažovali o dlouhodobém útlumu.

Pochybovat můžeme i o zmíněných problémech s růstem produktivity. Například Erik Brynjfolsson a Andrea McAfee tvrdí, že nové chytré stroje úplně změní celou ekonomiku. Digitalizace všech výrobních procesů by mohla znamenat, že velká změna je za rohem. Produktivita i návratnost kapitálu by vzrostly. Problémem by pak nebyl pomalý růst, ale to, jak se vypořádat s šoky, které způsobí růst velmi rychlý.

Autorem je ekonom David Beckworth z Western Kentucky University.

Zdroj: Washington Post


Čtěte více:

Ekonomové jsou právem peskováni za slabou předpovídací schopnost, kde je problém?
11.06.2014 10:20
Po zkušenostech z poslední finanční krize jsou ekonomové právem peskov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.12.2022
9:19Víkendář: Jako kdyby Apple vyráběl elektromobily...
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data