Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémem nebude pomalý růst, ale šoky vyvolané růstem rychlým

Problémem nebude pomalý růst, ale šoky vyvolané růstem rychlým

24.07.2014 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Velká recese skončila oficiálně před pěti lety, ale americká ekonomika se stále nachází v útlumu. Podle odhadů CBO leží produkt 5 % pod potenciálem a dokonce 10 % pod trendem nastaveným před krizí. Jen nedávno došlo k náhradě 8 milionů pracovních míst ztracených během krize. Ani zdaleka se ale netvoří tolik míst, aby to kompenzovalo růst populace. Krátce řečeno, ekonomika se stabilizovala, oživení není ale ani zdaleka dostačující.

Larry Summers se domnívá, že popsaný vývoj zapadá do trendu, který nazývá dlouhodobou stagnací. Jádrem této myšlenky je to, že ekonomika sama o sobě není schopna generovat dostatečnou poptávku na dosažení plné zaměstnanosti. Příčinou by měl být posun „přirozené úrokové míry“ do negativních čísel. Sazby pod nulu snížit nelze a inflační cíl dosahuje 2 %, takže reálné sazby nemohou klesnout dost na to, aby ekonomiku z tohoto dlouhodobého útlumu dostaly.

Dlouhodobá stagnace dává teoretický smysl a dokonce se zdá, že jí odpovídá reálný vývoj. Technologické inovace klesly a s nimi i růst produktivity. Kleslo rovněž tempo růstu populace v produktivním věku, reálné sazby skutečně klesají, a to už od 80. let. Na druhou stranu tu jsou problémy s odhadem reálných sazeb a jejich pokles ve skutečnosti zřejmě nebyl tak velký, jak se zdá. A možná, že pesimismus ohledně technologického pokroku je také přehnaný. Jinak řečeno, dlouhodobá stagnace se zřejmě nekoná.

Podívejme se na ono populární téma reálných sazeb. Když někdo říká, že sazby upravené o inflaci v posledních desetiletích klesaly, používá většinou rozdíl mezi nominálními sazbami a očekávanou inflací. Výsledný odhad ale není to samé jako přirozená úroková míra, která je v srdci teorie o dlouhodobé stagnaci. Takto vypočítané sazby totiž stále obsahují rizikové prémie. Ty jsou velmi problematické, protože na počátku 80. let ležely dost vysoko. Tedy v době, kdy měla stagnace začít. Ve skutečnosti se bavíme o nejistotě. V 80. letech byla inflace velmi volatilní a Paul Volcker vyvolal dvě recese předtím, než inflaci zkrotil. V tu dobu ale nebylo jasné, jakou nominální kotvu bude Fed používat a rizikové prémie se tak držely kvůli velké nejistotě vysoko. Časem tyto prémie klesaly s tím, jak se zlepšovala ekonomická politika a klesala očekávaná inflace. Pokud tento pokles ignorujeme, nadhodnocujeme to, o kolik klesla přirozená úroková míra.

Následující graf ukazuje nominální výnos desetiletých vládních dluhopisů (modře) a bezrizikový reálný výnos těchto dluhopisů. Ten se počítá tak, že z nominálních výnosů odečteme očekávanou inflaci a také časovou prémii. Najednou už žádný dlouhodobý pokles výnosů nevidíme a s ním ani posun k dlouhodobé stagnaci.

graf_pre

Znázorněná bezriziková reálná sazba odpovídá přirozené úrokové míře a důkazy, že dochází k jejímu dlouhodobému poklesu, nejsou. Namísto toho vidíme, že se neustále pohybuje kolem 2 %. Odchylka od tohoto trendu navíc koresponduje s vývojem cyklu a produkční mezery. Nejjednodušší vysvětlení současné situace tedy zní následovně: Nízké sazby posledních pěti let jsou výsledkem dlouhého cyklu a ne dlouhodobé stagnace. Pokud se taková délka trvání cyklu zdá příliš dlouhá, vzpomeňme si na to, že Velká deprese trvala dvakrát tak dlouho. Nakonec se i tehdy ekonomika vrátila na trend. A i tehdy byli lidé pesimističtí a uvažovali o dlouhodobém útlumu.

Pochybovat můžeme i o zmíněných problémech s růstem produktivity. Například Erik Brynjfolsson a Andrea McAfee tvrdí, že nové chytré stroje úplně změní celou ekonomiku. Digitalizace všech výrobních procesů by mohla znamenat, že velká změna je za rohem. Produktivita i návratnost kapitálu by vzrostly. Problémem by pak nebyl pomalý růst, ale to, jak se vypořádat s šoky, které způsobí růst velmi rychlý.

Autorem je ekonom David Beckworth z Western Kentucky University.

Zdroj: Washington Post


Čtěte více:

Ekonomové jsou právem peskováni za slabou předpovídací schopnost, kde je problém?
11.06.2014 10:20
Po zkušenostech z poslední finanční krize jsou ekonomové právem peskov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data