Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémem nebude pomalý růst, ale šoky vyvolané růstem rychlým

Problémem nebude pomalý růst, ale šoky vyvolané růstem rychlým

24.07.2014 6:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Velká recese skončila oficiálně před pěti lety, ale americká ekonomika se stále nachází v útlumu. Podle odhadů CBO leží produkt 5 % pod potenciálem a dokonce 10 % pod trendem nastaveným před krizí. Jen nedávno došlo k náhradě 8 milionů pracovních míst ztracených během krize. Ani zdaleka se ale netvoří tolik míst, aby to kompenzovalo růst populace. Krátce řečeno, ekonomika se stabilizovala, oživení není ale ani zdaleka dostačující.

Larry Summers se domnívá, že popsaný vývoj zapadá do trendu, který nazývá dlouhodobou stagnací. Jádrem této myšlenky je to, že ekonomika sama o sobě není schopna generovat dostatečnou poptávku na dosažení plné zaměstnanosti. Příčinou by měl být posun „přirozené úrokové míry“ do negativních čísel. Sazby pod nulu snížit nelze a inflační cíl dosahuje 2 %, takže reálné sazby nemohou klesnout dost na to, aby ekonomiku z tohoto dlouhodobého útlumu dostaly.

Dlouhodobá stagnace dává teoretický smysl a dokonce se zdá, že jí odpovídá reálný vývoj. Technologické inovace klesly a s nimi i růst produktivity. Kleslo rovněž tempo růstu populace v produktivním věku, reálné sazby skutečně klesají, a to už od 80. let. Na druhou stranu tu jsou problémy s odhadem reálných sazeb a jejich pokles ve skutečnosti zřejmě nebyl tak velký, jak se zdá. A možná, že pesimismus ohledně technologického pokroku je také přehnaný. Jinak řečeno, dlouhodobá stagnace se zřejmě nekoná.

Podívejme se na ono populární téma reálných sazeb. Když někdo říká, že sazby upravené o inflaci v posledních desetiletích klesaly, používá většinou rozdíl mezi nominálními sazbami a očekávanou inflací. Výsledný odhad ale není to samé jako přirozená úroková míra, která je v srdci teorie o dlouhodobé stagnaci. Takto vypočítané sazby totiž stále obsahují rizikové prémie. Ty jsou velmi problematické, protože na počátku 80. let ležely dost vysoko. Tedy v době, kdy měla stagnace začít. Ve skutečnosti se bavíme o nejistotě. V 80. letech byla inflace velmi volatilní a Paul Volcker vyvolal dvě recese předtím, než inflaci zkrotil. V tu dobu ale nebylo jasné, jakou nominální kotvu bude Fed používat a rizikové prémie se tak držely kvůli velké nejistotě vysoko. Časem tyto prémie klesaly s tím, jak se zlepšovala ekonomická politika a klesala očekávaná inflace. Pokud tento pokles ignorujeme, nadhodnocujeme to, o kolik klesla přirozená úroková míra.

Následující graf ukazuje nominální výnos desetiletých vládních dluhopisů (modře) a bezrizikový reálný výnos těchto dluhopisů. Ten se počítá tak, že z nominálních výnosů odečteme očekávanou inflaci a také časovou prémii. Najednou už žádný dlouhodobý pokles výnosů nevidíme a s ním ani posun k dlouhodobé stagnaci.

graf_pre

Znázorněná bezriziková reálná sazba odpovídá přirozené úrokové míře a důkazy, že dochází k jejímu dlouhodobému poklesu, nejsou. Namísto toho vidíme, že se neustále pohybuje kolem 2 %. Odchylka od tohoto trendu navíc koresponduje s vývojem cyklu a produkční mezery. Nejjednodušší vysvětlení současné situace tedy zní následovně: Nízké sazby posledních pěti let jsou výsledkem dlouhého cyklu a ne dlouhodobé stagnace. Pokud se taková délka trvání cyklu zdá příliš dlouhá, vzpomeňme si na to, že Velká deprese trvala dvakrát tak dlouho. Nakonec se i tehdy ekonomika vrátila na trend. A i tehdy byli lidé pesimističtí a uvažovali o dlouhodobém útlumu.

Pochybovat můžeme i o zmíněných problémech s růstem produktivity. Například Erik Brynjfolsson a Andrea McAfee tvrdí, že nové chytré stroje úplně změní celou ekonomiku. Digitalizace všech výrobních procesů by mohla znamenat, že velká změna je za rohem. Produktivita i návratnost kapitálu by vzrostly. Problémem by pak nebyl pomalý růst, ale to, jak se vypořádat s šoky, které způsobí růst velmi rychlý.

Autorem je ekonom David Beckworth z Western Kentucky University.

Zdroj: Washington Post


Čtěte více:

Ekonomové jsou právem peskováni za slabou předpovídací schopnost, kde je problém?
11.06.2014 10:20
Po zkušenostech z poslední finanční krize jsou ekonomové právem peskov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb