Dnes zveřejněná sada čísel potvrdila slušnou ekonomickou kondici Velké Británie. Ekonomický růst v druhém kvartálu, dle předběžných údajů, vzrostl o 0,8 % zcela v souladu s očekáváními trhu. V předchozím čtvrtletí přitom britská ekonomika posílila také o 0,8 %. V meziročním srovnání si hospodářství Velké Británie v 2Q14 polepšilo o 0,1 p.b. když posílilo na 3,2 %. Pro celý letošní rok je predikován růst ve výši 3,5 % (Bank of England). Kvartální vývoj HDP od roku 2004 zachycuje následující graf.

Hlavním tahounem růstu byl sektor služeb, který přidal jedno procento a průmysl s 0,3% příspěvkem ke kvartálnímu posílení. Naopak zemědělství oslabilo o 0,2 % a stavebnictví v
2Q14 stagnovalo. Příspěvky jednotlivých odvětví národního hospodářství k ekonomickému růstu v 2Q14 jsou zachyceny v grafu níže.

Povzbudivé údaje o britské ekonomice bedlivě sleduje také centrální banka (BOE), přičemž její guvernér Mark Carney tento týden naznačil, že i přes mírné hospodářské oživení nevidí důvod k ukvapenému zvyšování úrokových sazeb. Vzhledem k mizernému výkonu eurozóny a geopolitickým tlakům proto trhy očekávají, že BOE ponechá hlavní měnověpolitickou sazbu na historickém minimu 0,5 % alespoň do května 2015. Dnes zveřejněné výsledky jsou dobrou zprávou pro premiéra Camerona, který bude za devět měsíců obhajovat svůj mandát před voliči.
Možnými riziky pro britské hospodářství je ekonomické zpomalení v Evropě, kam Velká Británie exportuje 45 % svých vývozů. Německá ekonomika v 2Q14 nečekaně propadla o 0,2 % a francouzské hospodářství mezikvartálně stagnovalo. Obavy jsou spojené také s geopolitickou situací na Ukrajině a nebezpečím odvetných sankcí.
Po zveřejnění údajů o ekonomickém růstu britská libra vůči dolaru mírně posílila, avšak pozitivní efekt se rychle vytratil a měnový pár se pohybuje poblíž svého včerejšího závěru na hladině 1,6689.
Zdroj: BBG, Office for National Statistics