Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Sdílnost členů ČNB k možnému posílení koruny

Rozbřesk - Sdílnost členů ČNB k možnému posílení koruny

28.08.2014 10:30
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ačkoliv jde o hypotetickou věc, která se odehraje třeba až za dva roky, tak již dnes mají členové bankovní rady ČNB potřebu sdělovat veřejnosti a podnikům, jak to vidí s možným posílením koruny, až nebude současný režim intervencí (proti CZK) potřeba. O víkendu tak v televizi činil viceguvernér ČNB Tomšík, předevčírem v rozhovoru pro server ihned.cz jeho kolega Kamil Janáček.

Tomu, koho by to zajímalo, připomeňme, že v podstatě oba centrální bankéři se shodli na tom, že koruna po zrušení intervenčního režimu v roce 2016 (či eventuálně později) neposílí, respektive pokud se nějaké skokové zpevnění mělo odehrát, tak mu ČNB svými intervencemi zabrání. Zatímco Vladimír Tomšík již dnes tuší, že v roce 2016 nebude z fundamentálního hlediska pro posílení koruny velký důvod, tak Kamil Janáček již tento týden nastavil svoje toleranční pásmo po budoucí zpevnění české měny. Posílení do 70 haléřů proti euru by podle Janáčka bylo OK, při zpevnění kurzu o korunu padesát by již hlasoval pro použití intervencí proti české měně.

Těžko říct, co bude za dva roky a zdali Janáčkovy mantinely pro posílení budou relevantní, když ani teď přesně netušíme, co vše stojí za posílením koruny v tomto týdnu. Kromě toho je otázkou, zdali výše popsanou “poexitovou” intervenční strategii bude mít v bankovní radě ČNB kdo navrhovat a eventuálně hájit. V roce 2016 totiž končí současný mandát nejen guvernérovi ČNB M. Singerovi, ale také samotnému Kamilu Janáčkovi.

Forex

Euro včera vůči dolaru mírně posilovalo poté, co se objevily komentáře z ECB, které lehce krotily očekávání trhů ohledně dalšího uvolňování měnové politiky. V regionu se pod mírným tlakem ocitl zlotý, kterému se nemusí líbit sázky na snižování sazeb ze strany NBP, které trhy očekávají během podzimu. Polské trhy (zejména ty dluhopisové) neznervóznil ani předvolební dar Tuskovy vlády v podobě jednorázové vyšší valorizace penzí, ke kterému dojde v příštím roce. Koruna s forintem včera opět mírně posilovaly a pár EUR/CZK se dostal na třítýdenní maxima vůči euru.

Dnes bude pro trhy zřejmě nejzajímavější událostí zveřejnění srpnových měr inflace v Německu (předběžný odhad; trh očekává stagnaci na 0,8 %) a ve Španělsku. Ty mohou napovědět dost o zítřejším odhadu za celou eurozónu a tedy i o budoucí politice ECB. Zpřesněné odhady amerického HDP za druhé čtvrtletí ani týdenní čísla z trhu práce by výraznější vzrušení přinést neměla.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Rozbřesk - Akcie i dluhopisy nadšeny z projevu Draghiho
26.08.2014 10:15
Rozpuštění francouzské vlády a významný propad německého indexu Ifo po...
Rozbřesk - S&P 500 na historických maximech, rýsuje se dot.com bublina?
27.08.2014 9:10
Těsně, ale přece včera uzavřel hlavní americký akciový index S&P500 na...

Váš názor
 • Svůj názor přednesl také budoucí guvernér ČNB Mižigár Dementr
  28.08.2014 14:50

  Výňatek z rozhovoru: v roce 2020 bude goruna pozilovat. Vydym to ze se dotlacy z 1250 kc/€ na pozytyvny kuzrz 1200 gorun za €. Vsichni, gdo si vytrely z gorunou doted prdel budu lytovat.
  oradapoisson
  • tato poznámka má stejnou hodnotu jako článek nahoře
   28.08.2014 14:55

   :-)
   oradapoisson
 •  
  28.08.2014 10:52

  Díval jsem se na Moravce a potěšilo mě uznání jak si soudruh bankéř veřejně klepal na rameno. Moravec jako vždy, když tam má někoho, kdo je v dané oblasti ať už odborník, nebo pseudoodborník, vrtěl servilně ocasem, až mě bylo trapně. Já už se na tu nalejvárnu či vymývárnu nedívám, ale náhodou se stalo. Říkal jsem si jak by s. bankéř blekotal, kdyby měl proti sobě někoho fundovaného. Moravec, evidentně nestačil, ale pro ovčany asi dobrý.
  Homo
  •  
   28.08.2014 12:47

   OVM jsou přístupné na webu, tak není problém si to prohlédnout znovu, tak jsem to prolétl a netuším, v čem má být ta servilnost? Že mu neskákal do řeči? No a k tomu klepání na rameno: Tomšík tam uvedl, že bez intervencí by bylo patrně ještě hůř ..
   Giuseppe_akcie
Aktuální komentáře
26.09.2022
22:02Na trhu převládají obavy, pozitivní zprávy pouze pro provozovatele kasin  
17:48Spekulace o zásahu BoE a lehké odpolední zlepšení nálady  
17:23Co ukazuje posledních 120 let na akciích?
17:08Italské volby překreslí politickou mapu. Co budou znamenat pro zemi? Komu a čím nahánějí strach?
16:55Dobrá nálada obrat v trendu neznačí, daří se technologiím  
16:48ECB hodlá dál zvyšovat úroky, ačkoli čeká výrazné zpomalování ekonomiky
16:01Přední instituty zhoršily výhled německé ekonomiky. Na příští rok čekají recesi
15:37Je to v Evropě teprve začátek medvědího trhu?
14:14Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:37Týdenní výhled: Trhy se dál smiřují s horšími ekonomickými vyhlídkami  
12:52KARO Leather, obchodovaná na trhu START, získala 132 milionů korun prodejem dalších akcií
12:42Itálie, Británie a další pokles trhů na úvod týdne  
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Prodeje nových domů