Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
7 mýtů, které dělají investory chudší

7 mýtů, které dělají investory chudší

09.07.2014 14:45
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Finanční trhy jsou komplexní a dynamické systémy, na kterých se pohybují iracionální investoři. Proto máme tendenci nechápat, jak finanční trhy fungují, a tíhneme k nakupování mýtů, které často poškozují náš finanční blahobyt. Nicméně díky lepšímu porozumění finančním trhům můžeme tyto přetrvávající mýty překonat a tak dosáhnout našich finančních cílů.

1. Taky můžete být jako Warren Buffett
W. Buffet - posledních 30 let světově nejproslulejší světový investor se již stal modlou. Ale cesta jakou přišel Warren Buffet k tak velkému bohatství je často špatně chápána. Pohádka o prosťáčkovi z Omahy, který dokáže vybrat hodnotné akcie, vehnala celou generaci do iluze, že mohou replikovat chování Warrena Buffetta. Buffettova strategie je mnohem složitější a komplexnější. Jeho firma Berkshire Hathaway funguje jako takový malý hedge fond. Replikace zkrátka není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

2. Dostanete, za co jste zaplatili

Není nic více zdrcující pro výkonnost portfolia, než poplatky. Většina fondů si je účtuje za správu. Jasně, 0,8 % nezní jako nijak tragický poplatek, ale v dlouhé periodě se může stát, že z výkonnosti portfolia vám odčerpají poplatky klidně i třetinu výnosu. Najdou se i levnější, ale i dražší fondy s podobnými službami. A svět financí je jedním z těch, kde dražší neznamená lepší. Tudíž je na místě dobře promýšlet, jaký fond vybrat.

3. Měli byste se soustředit na fundamentální nebo technickou analýzu
Velká a vleklá debata se vede ve finančních kruzích mezi přívrženci fundamentu a přívrženci techniky. Jedni věří tomu, že investoři by měli znát všechny podstatné informace o aktivech společnosti a jakou by mohly mít výkonnost. Druzí věří, že minulá výkonnost je klíčem k predikci té budoucí. Pravda většinou bývá někde uprostřed a jinak to není ani u analytických přístupů. Obě metody mohou v různých situacích rozdílné výsledky.

4. Mýty o pasivním investování
Neexistuje nic jako strategie pasivního investora. Nikdo realisticky nedokáže kopírovat výkonnost opravdu pasivního indexu v dlouhém období. Ve své podstatě jsme všichni takoví portfolio manažeři, ať chceme nebo ne. Nakupujeme, prodáváme. A ti aktivnější dělají celou řadu dalších věcí. Koncept pasivního investování je použitelný a taky dobře zní. Ale většina investorů si prostě jen neuvědomuje, že portfolio management je proces, ne jen pasivní přejímaní něčeho.

5. Akciové tituly z vás udělají boháče
Většina účastníků trhu myslí v nominálních veličinách. Ale když jenom na chvíli začneme pohlížet na věc metrikou – kolik mi to přineslo do portmonky, uvědomíme si, že nominální výnos sráží inflace, daně, poplatky a jiné přízemnosti. Trhy nejsou to, co nás může udělat bohaté. Lidé ze seznamu Forbes určitě nezbohatli obchodováním na burze. Oni postavili skvělé společnosti a zbohatli na jejich provozu. Trhy jsou schopné udržet hodnotu a ochránit bohatství. Ale většina z nás jednoduše nemá šanci na akciích vydělat jmění.

6. Musíte porazit trh
Pro investory je typické, že se snaží za všech okolností porazit trh. A ještě těžší je překonat trh na konstantní úrovni jenom správným výběrem akcií. Narovinu – většina z nás se bohatými na burze nestane. A někteří by to neměli ani zkoušet. Nepotřebujeme neustále překonávat trh. Měli bychom se snažit alokovat naše aktiva konzistentně s finančními cíli jako třeba přeskočit inflaci. Bít trh se nám pravděpodobně mnohým nepovede. Mnohem důležitější bude, jak se vyrovnáme s finančními turbulencemi.

7. Akcie na dlouhou dobu je nejlepší strategie
Asi už jste slyšeli „kup a drž“. Asi ano, ale investoři jsou mateni nominálním historickým výnosem, nebo příslibem toho, že akcie koupíme a vyletí při další krizi a ve stáří v 65 letech je zase prodáme. Samozřejmě, že náš život je jedna finanční událost a také jeden finanční produkt za druhým. První auto, byt, dům, druhé auto, děti, vysoká a důchod. Zapomeňte na dlouhé období. Existují jenom sprinty v rámci tohoto maratonu. Akademicky vzato myšlenka „kup a drž“ by měla být funkční. Akademická studie počítá s 12 % roční úrokovou mírou, ale realita bývá odlišná

Zdroj: MarketWatch.com


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m